Neke stvari koje se moraju znat ako se hoce imat tih komp

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stevie_Ray, Feb 28, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Par stvari koje se moraju znat:

    1. dovoljan je jedan glasan vent pa da komp vise ne bude tih;
    2. cim je vise ventova i buka je veca;
    3. kad se pogase svi ventovi, dakle totalno pasivna pila, uvijek ostaju diskovi, a tu su najgori Maxtori i Seagate, potonji zato sto nemaju AAM.
    4. vise ventova ne znaci bolje hladjenje, kao ni njihov broj obrtaja.
    5. veci ventovi ce dat daleko veci protok nego manji, uz isti protok ce nudit daleko vecu tisinu
    6. NIJE dovoljno da ventilator radi na 5 ili 7V da bi bio tih. Problem su lezajevi, malo koji ventilator ima dobre lezajeve, a najgore imaju Thermaltake ventovi. Npr. Glacialtech SB ventovi imaju dobre lezajeve, ali znaju im ti isti otic, a tad ni podmazivanje ne pomaze.
    7. Preporucljivo je promjenit ventilator na VF700/VF900 jer imaju bucne lezejeve
    8. Treba izbjegavati ventilatore na bočnim stranicama (čitaj otvori = buka) iako nije pravilo
    9. Spužvu i zvučnu izolaciju stavljajte samo ako imate tiho računalo, inače nema učinka
    10. Problem su i nekvalitetna kučišta koja znaju zvoniti i sl.
    11. Izbjegavati kontakt HDD-a s kučištem jer prenosi vibracije na isto i stvara "drndanje" - upotrihebiti gumu, spužvu...
    12. Napajanje također odvojiti od kontakta sa kučištem (guma, spužva), isto učiniti i sa ventilatorima
    13. Izbjegavati grilove za ventilatore, stvaraju buku i smanjuju protok, izrezati limove na kučištu di idu ventilatori, ovisno o izgledu protok zna biti jako smanjen
    14. zatvoriti sve bespotrebne rupe na kucistu
    15. srediti kabele da ne smetaju protoku zraka
    16. pripazite da ne ugusite diskove u spuzvi da se ne pocnu pregrijavati
    17. opcenito, nemojte zrtvovati stabilnost i trajnost pc-a (previsoke temp) zbog stisavanja
    18. Komp stavit na pod dalje je od ušiju i po mogućnosti na tepih jer i on upija zvukove
    19. Trudite se da imate samo jedan HDD. Osobito ako nemate kvalitetno kuciste. Dva diska cesto stvaraju velike vibracije.
    20. smanjite AAM na minimum pomoću Hitachi Feature Toola
    21. koristite diskove sa FDB motorima (mislim da danas svaki noviji diskovi imaju takve motore)
    22. skuplji ventovi ne znači nužno da su bolji
    23. vezano za stisanjanje diska, spuzva treba sluzit da upije ZVUK, a guma od gaca da upije VIBRACIJE.
     
  2. Predator

    Predator Aktivista

    Sve je ovo super ali cemu to vodi pretjerivanje u ganjanju tisine pustis kakve lagane zike u sobi i nista necujes.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma mene samo nervira navece a po danu se bukvalno ne cuje. navece ne mogu bas pojacati pa se ko' malo buni .
     
  4. zilo

    zilo Komšija

    Ma nije frka ni po danu ni po noci kad sjedim za compom. Zika se pusti i ne cuje se. Belaj je kad trebam da ostavim da se nesto skida preko noci. Ne mozes zaspat nema teorije, ko traktor odjekuje. :D
     
  5. Predator

    Predator Aktivista

    Iseli krevet ili komp.
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ma kakve sklopocije Vi imate kod sebe to? Kakvo drndanje? Kakva buka? Vi pricate o tome kao da Vam Cobrom neko asfalt na uho dere :lol: Ako se malkice vent cuje to ne smeta, jedino ako bas odu lezajevi ... :wink:
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    meni je smijesno to da mi je prescott sa stock hladnjakom bio tishi od amd-a na zalmanu
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    kod mene komp zuji uzasno,,... inace sam se navikao ali kad ugasim komp i dalje cujem zujanje pa par puta navratim u sobi i gledam da se sam nije upalio :D ...nacisto sam puko

    navece se ne moze zaspat pa tako da sam odustao od upaljenog kompa dok spavam u bilo koju svrhu..

    ..ali kao sto sam rekao, navikao sam
     
  9. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Meni je komp tih pravo, navece se malo cuje, tako da sam par puta ga ostavio preko noci, i zaspspao sam kao beba :D
     
  10. drdamir

    drdamir Aktivista

    Svi savjeti gore su OK, osim jednog - komp na tepihu = TONA prašine u sekundi...
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Istina, al ja kad svoj stavim na parket onda drnda ko lud. Radije ga ocistit svake hefte iznutra neg da mi heftu dana zvrnda ko lud :)