1st master disk problem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by [Amar], Dec 20, 2008.

  1. [Amar]

    [Amar] Novi član

    Neki dan sam imao problema sa stampacem i USB portovima.Posto nisam neki PC guru jedno od rjesenja je bilo da izvadim bateriju sa maticne,cime bi se ona restartovala i na taj nacin i ispravila "pogreska" na USB portovima.Problem sa stampacem sam rijesio na drugi nacin i to je sada nebitno.
    Poslije vadenja baterije se javlja sljedeci problem.Pokusat cu biti sto jasniji jer kao sto rekoh u ovoj oblasti nisam toliko dobar.
    Imam dva diska,local disc C (primarni) i disc D sekundarni(ono sto bi se reklo za muzike)
    Disc C je uvijek bio primarni.
    Sada prolikom paljenja racunara(a vidio sam i u biosu) kao 1st master disc se pokrece local disc D dok je disc C prikazan kao sekundarni.Znaci(koliko sam ja shvatio) zamjenjene su im uloge.Potvrda ovoga mi je bila i ta da prilikom formata(obaranja sistema) kao ponudeni diskovi se prvo pojavljuje D pa C disk(prije je uvijek bilo obrnuto).Kada izaberem da formatiram disc C(na kojem mi je sistem) izade mi poruka da se ne preporucuje snimanje sistema na 2 diska istovremeno???
    U biosu nema nikave opcije da zamjenim diskove(ili ja nisam nasao)
    Da preciziram:u biosu mi je 1st master local disk D(ATA disk koji mi je uvijek bio kao dodatni za pohranu podataka)
    dok je dick C prepoznak kao 3rd SATA disk.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nadji negdje u BIOSu boot sekciju, i pod first boot device ili nesto slicno stavi disk na kojem ti je sistem.
     
  3. [Amar]

    [Amar] Novi član

    imam opciju boot ali pod ponudenim opcijama nema mog sistemskog(C) diska.Samo floppy,CD/DVD i Maxtor(odnosno D disk)
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa idi na prvi device, i pritisni enter. Onda bi ti trebalo pokazati sve diskove koji su spojeni. Ako ti ne pokaze, ili nije dobro spojeno, ili ne valja kabl, ili ne valja disk. U tom slucaju probaj spojiti taj disk na drugi port, promjeniti kabl i slicno.
     
  5. [Amar]

    [Amar] Novi član

    problem je sto mi disk D(sada kao master) ima sve opcije koje je imao disk C(tipa autoplay i slicno) dok se disk C ponasa kao sekundarni(iako mi je na njemu ostao sistem)
     
  6. [Amar]

    [Amar] Novi član

    ok sad cu probati
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Cek, ti imas samo jedan sistem instaliran, i moze bootati? Da pojednostavim, jel imas samo jedne windowse i jel mozes uci u windowse?
     
  8. [Amar]

    [Amar] Novi član

    Ja imam XP na C disku samo sto se nakon vadenja baterije on ponasa kao D disk.
    Ima i ova kvaka:
    C disk(nekad primarni) je uvijek puno krcao(OK sasvim) dok je D uvijek bio tih.Sada mi se C uopste necuje.Sistem mi je na C ali kao da sve diktira D disk
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Onda ti je samo windows promjenio drive letter. Znaci promjenjeno ti je samo slovo. S obzirom da ne vidis vise diskova, rekao bih da imas samo jedan disk sa dvije particije.
     
  10. [Amar]

    [Amar] Novi član

    Mislim da nije to jer meni u biosu bise da mi je 1st master Maxtor(a to mi je D disk zapravo)
     
  11. GW

    GW Moderator

    Imaš li dva diska? Fizička, ne particije.
     
  12. [Amar]

    [Amar] Novi član

    Imam dva diska.probao sam staviti da mi se boota C disk ali mi pri bootanju dolazi poruka:missing pa nega 4 slova.press ctrl alt i delate to restart
     
  13. GW

    GW Moderator

    Ako imaš te podatke snimljene na sigurno (čini mi se iz prvog posta da imaš), jednostavno obriši particije i napravi nove.
     
  14. [Amar]

    [Amar] Novi član

    Imam dva fizicki odvojena diska,primarni disk C je SATA a drugi,sekundarni za pohranu podataka muzike ,filmova i sl. Je disk D-ATA.Prije vadenja baterije master disk je bio SATA disk C,dok je D bio tu samo radi pohrane podataka.Nakon vadenja baterije kao 1st master(sistemski) disk se pocinje ponasati D disk dok C disk preuzima ulogu diska D.U XP-u sve opcije sistemskog diska( allow indexing opcije,auto-play settings i jos neke)se pajavljuju na D disk dok ih na C disku,gdje mi je intaliran XP nema.Prije je bilo obratno.Sve mi ovo uzrokuje dosta sporiji rad raunara