2 hdd-a sata-raid ?!

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Fetus, Dec 7, 2007.

  1. Fetus

    Fetus Guest

    Pozdrav svima :smt006 ;
    Imam Maxtor sata II hdd 160 Gb,Nedavno sam kupio Seagate-Maxtor sata II 160Gb i ne mogu nikako napraviti raid polje.
    Znam da bih uspio kad bi oba diska formatirao,ali imam previse podataka s kojim nemam gdje. :twisted:
    Probao sam staviti ta 2 harda kao obicne i bios ih nadje,ali windowsi ovog novog ne prepoznaju.
    Nakon duzeg prckanja uspio sam da windowsi prepoznaju novog,prebacio mp3 i filmove na nj, i nakon 1 dana :shock: sve mi je pocelo trzat,komp spor ko blato. :smt005 Resetiram i nema novog diska ni u Biosu ni u Win xp.
    Koji se k.... desava?!

    Hvala
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ako hoces RAID moras imati dva ista diska.
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    I moraš formatirati obadva diska ..... ne moze nista ostati na 2 diska kada se pravi RAID 0 polje.
     
  4. GV

    GV Komšija

    A što će ti raid uopće i koji, 0 ili 1? Ili imaš jedan od 320 GB ili jedan od 160 GB. U prvom slučaju podatke gubiš bilo koji da ti otkaže, u drugom slučaju po mom mišljenju džaba si kupio drugi hard. Ako imaš nekih važnih podataka pravi backup redovno na cd/dvd rw. Raid je OK za nešto što je potrebno da fercera 24/7/365 i gdje je gubitak podataka kritičan, a i tada se radi 1 (ili neki drugi ali nikako 0) i još sa mogućnošću promjene otkazalog hd-a bez isključivanja mašine. Po mom mišljenju to je ok za servere ali za kuću upitno.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Na ovim jeftinim kontrolerima ne bih ni RAID 1 pravio. Eventualno dva manja diska, pa ako bude zijan da se ne lupas u glavu. Zamisli raid 0 sa dva diska od po 500GB na jeftinom kontroleru, kad to pukne ostajes bez puuuuno toga.

    No bezveze je sad tu pisat o prednostima/manama, sve se vec zna.
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    LOL....steave....ne pricaj za nesto sto nisi probao....

    Dva diska u RAID 0 polju su rizik sam od sebe...
    Bez obzira koristio ti jeftin ili skup kontroler...
    Najveca je mogucnost da ti crkne jedan HDD sam od sebe....stim da kontroler nema veze sa tim.. kontroler ce crknuti sa vrlo, vrlo manje vjerovatnosti... kakve gluposti i jeftini RAID kontroleri.
    Skupi kontroleri su skupi jer podržavaju više od 2 ili 5 diskova....znaci kao sto su RAID kontroleri za 9 diskova..

    Kontroler jedino mozes uništiti povecavanjem njegove voltaze.... a da sam od sebe crkne to je zanemarivo.....

    Znaci puno, puno veca mogucnost je da nam neki od diskova otkaže...
    Ako imamo dva diska mogucnost otkazivanja citavog polja je 1.99% dok je sa jednim diskom duplo manja mogučnost.

    Znaci moramo taj rizik shvatiti...

    Ja vec duže vremena imam 2 Samsunga 160GB u RAID 0 polju (ICH9R)....rade bez problema...nikad se nije desila nikakva greška...

    Ali ta mogucnost od 1.99% da crkne jedan od diskova je riskantno za neke ljude.....
    Ako iko ima nekih korisnih podataka nabavit ce sebi još jedan disk za backup...
    Meni 80GB dovoljno :)
     
  7. Fetus

    Fetus Guest

    Hvala na savjetima :mrgreen:

    Ipak sam se odlucio ne raditi Raid, jer ne sam ljenčina 8) i ne da mi se drkat oko kopiranja diska, pa opet windose ...
    Otkrio sam da mi jedan konektor od napajanja nije baš najbolje radio i to bas ovi koji je na novom disku, pa pametniji popusta i ne radi. Ko me šiba kad sam i škrtica i ne želim dat 1000 kn za kučište.
    Sad sve radi, oba su diska spojena, jedan na channel 2 , drugi na 5. Kao 2 Ide drivea i to je ok. Malo su sporiji nego što sam tia, al ... nvm! :shock:
    JOš jedanput hvala ! :smt006