2223nw ("ne vidi sve boje")

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by NAILS, Aug 8, 2009.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Primjetio sam na nekim sitnicama da ne vidim onako kako treba ili jako slabo.. ali nisam znao da je ovolio kriticno. Znaci na ovim slikama ne vidim ove mrlje koje su ostale kada sma editovao:

    [​IMG]

    Danas ih slucajno gledao na drugom racunaru sa CRT monitorom.

    Sad, prvo, dal se to moze rjesit nekom kalibracijom ili.. kako je tako je?
    I drugo.. kako upste znat prije kupovine kakvi su monitori po ovom pitanju ? Msilim, nije sad ni fazon ulagati mnogo novca a i tada ..koja garancija ? Ono, kome zaista treba (kao meni) za editovanje slika i slicno, kako prije kupovine bit isiguran u realni prokaz, a i ako bi imali srece da se sustrenemo s buducim monitorom kojeg bi odabrali, kako ga na pravi nacin tetsirati ?

    Inace ..mnogo se ne zalim na ovaj svoj jer mi je bio tada hitno potreban a i (tada) po mom misljenju jako jeftino pa nije ni za ocekivat savrsenost.

    Al ovo me licno interesuje za ubuduce, kako sta ?
     
  2. extibo

    extibo Komšija

  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ja itekako primjetim sa S-PVA.
    Naravno da nije ni cudo da si primjetio na CRT-u a na TN-u nisi.

    Jedino probaj malo kontrast dici.

    A sto se tice kalibracije malo progooglaj u vezi tog monitora.
    Valjda nađeš neke postavke koje bolje gode.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Za ubuduce ganjaj dell 2209WA sa e-ips matricom. Vrlo povoljan monitor za ono sto pruza. U distiju je oko 615KM sa pdvom a u kodeksu nesto skuplji.
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    Monitor ti nije kalibriran kako treba. Podesi ga i dobit ces bolji prikaz boja. Imam isto TN matricu i normalno se vide te sjene.
    Imas na netu dosta tutoriala kako kalibrirati monitor.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Na 2232BW se vide te sjene/mrlje :)
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ok, hvala na detaljima. Znaci paneli su u pitanju.

    E sad, kad dignem kontrast jos je gore.

    Inace gledam, meni je black point ok.. ali white pointe.. nikako.

    Ovo primjer,

    [​IMG]

    Zadnje dvije kockice iste.
    E sad, ima jos i ugao gledanja. Jako je mali, i kada gledam odozdo kotrasti i razlike su jasnije (naprimjer na slici se mrlje kao malo bolje vide) samo.. koliko god se sageo, ove dvoje kockice iste, odnosno ne vidim ono sto bi trebao da vidim, pa ni najmanje razlike nema. Znaci, kao da monitor nema te boje. Dirajuci kontras/osvjetljenje, u opszte nema razlike. Mozda malo jasnije kad se kontrast smani, ono da se primjete neke rqazlike (generalno ali ne i na ovim dvjema zadnjim kockicama). A kada dignem kontrast na 100%, sve kockice iste.

    Pogledat cu nesto, mozda izvucem nekom kalibracijom malo bolji prikaz.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Nije bas sve ni do vrste panela, i na 2232BW je, logicno, TN panel, a fino se vide i "mrlje" a i razlika izmedju te dvije kockice. Pokusaj to malo kalibrirat. Mada ima razlika i izmedju TN panela.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma.. nula bodova. Ocito nista do iduceg "panela".
     
  10. Loki

    Loki Komšija

    Jel' to stavljaš pauka u lightbox? Stoji mirno na jednom mjestu jel'? :D
    Jesi pravio ti taj lightbox?
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma haman sto je mirno stajao-stajo je.. kako je narasto ubezobrazio se pa je brz ko munja. :D

    A da.. sam sam pravio light box