3-pin to 2-pin adapter

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by adsubzero, Jan 14, 2015.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pozz, hitno mi treba ovaj adapter za vent od napojne, gdje bi se moglo nabaviti (u Sarajevu)?
    Ima jedan jedini na ebayu koji salju nama al njemu bi trebalo godinu da dodje.

    [​IMG]

    Isao sam u electronic centar na marin dvoru, nemaju nazalost. Jedino da probam i onaj drugi electronic centar u gradu, mozda gore imaju.
     
  2. k0ST

    k0ST Aktivista

    milslim da mozes koristiti obicni 3-pin fan adapter, samo vodi racuna da ispravno upikas na postojeca 2 pina
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Hmm, ne moze to jer nisu na konektoru na napojnoj samo igle, vec tacno odredjene one "kapice" il kako se vec zovu (isto kao taj crni prikljucak na slici iznad). :D
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovo je ujedno i prelaz sa veceg na manji prikljucak, ovakvi su prikljucci na grafama.
     
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Jest i na grafi je isto 2 pin, samo ima i razlicitih 2 pin prikljucaka, neke a b c d varijante.
    Meni treba tacno ova :D
     
  6. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ne znam, ja sam i na grafama skidao tu plastiku pa ostanu samo pinovi, pa lijepo lijepo nabodes obicni 3-pin konector. Ako ti je vec crkao stari ventilator sto sa njega ne odrezes? A ako ti se ne reze mozes lako skinuti 2 pin prikljucak - iglaom pritisnes sa vanjske strane i izvuces jednu po jednu zicu
     
  7. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Nije crkao vent, vec sam htio da ga zamijenim jer mi je bucan. Upravo to sam to pokusao, skinem onaj plasticni konektor, ispod su pinovi (hvataljke), pa sam htio da spasim i stari vent da samo zamijenim plastiku.
    medjutim na 3 pin ventu su dosta veci pinovi pa sam pokusao skinuti sa krajeva zice itd itd krenuo rezati, iznervirao se i na kraju upropastio stari vent. :D
    Ali sam nekako iskrivio, savio pinove i na silu nagurao u plastiku od 2pin venta (odsjekao trecu zicu) i tako napravio neki "ghetto" mod. :D
    Uglavnom, najbitnije je da radi a apsolutno se ne cuje cak ni pod opterecenjem, uz to se svakako i ne grije puno napojna.
    Ljepota da vam ne mogu opisati, ogromna razlika :D
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imaj u vidu da možeš lako napravit' belaj ako karakteristike novog venta nisu jednake ili bolje od fabričkog.
     
  9. black

    black Komšija

    Ako nije neki potrosac ne moras se brinuti , kod mene je jedan racunar 24/7 ukljucen.Svi ventovi su ditektno spojeni na 5V(CASE CPU PSU) i apsolutno je tih.Cesto gledam rade li uopste ventilatori koliko tiho rade.Temperature su oko 40 za CPU u idle ali treba uzeti u obzir vrlo los hladnjak na procesoru.

    BTW na jednom napajanju sam slomio bio lopaticu , pa sam zamjenio vent sa ventom iste marke ali razlicitog broja obrtaja.Napajanje je sad primjetno bucnije.
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Vent je od istog proizvodjaca kao i od ranije, yate loon, samo sto radi na manjem broju obrtaja.
    Dakle ista snaga i isto struje vuce :D
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne to, već CFM mora biti jednak ili bolji.
     
  12. adsubzero

    adsubzero Komšija

    A dobro drug tesko bi to bilo postici ako hocu tise da bude.
    Kazem, i pod opterecenjem kad stavim ruku iza napojne, hladan zrak izlazi, valjda ne bi trebalo biti problema?
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije to teško postići sa dobrim ventilatorima tipa Sanyo Denki.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma nece biti problema, pogotovo ako je napojna na dnu kucista i ako je vazduh koji izlazi hladan. Inace su te napojne predvidjene da mogu izdrzati i montiranje na vrhu kada usisavaju topao vazduh iz kucista pa su obrtaji obicno preveliki. Inace ne znam zasto se u napojnim ne regulise broj obrtaja spram temperature, mozda i ima u nekim, ali ja sto sam vidjo je uglavnom spram opterecenja.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Veće opterećenje: veća temperatura, tako da ti dođe na isto.
     
  16. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Jest na dnu kucista je napojna :D
    @Neo, ne mora bas uvijek da znaci, evo recimo primjer zavisi gdje stavis napojnu u kucistu.
    Ako je prema opterecenju onda ce kontrola brzine biti uvijek ista (gdje god da se nalazi napojna), a ako je prema temperaturi, onda ce se logicno vise grijati ako je na vrhu kucista i samim time brze vrtiti. :D
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ja upravo objasnih u prijasnjem postu. Ako montiras na vrh kucista kada usisava vruc vazduh bit ce veca temperatura u napojnoj i treba vise obrtaja, ako montiras na dno usisava hladan vazduh pa i ne treba puno obrtaja. Tako da nije isto, zamisli da su svi ventovi na tom principu (GPU, CPU), ono nidje veze.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Totalno sam zaboravio da ima ljudi koji prave takvu glupost da im napojna usisava vreo zrak od procesora i grafičke. Mislio sam da je to stvar prošlosti. U svakom slučaju prilikom kupovine treba obratiti pažnju na to jel' ventilator u napojnoj kvalitetan i tih ili ne.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ali proizvodjaci napojnih to ne bi trebali zaboraviti, ako si ti :D.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Proizvođači kućišta su tu veći krivci jer dozvole svašta. :)