A2 error u boot procesoru

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Sena, Jan 12, 2015.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pozz raja, imam ovaj problem, nije uvijek, nasumicno je, prvo sam mislio da je do oc-a, ali nije.

    Koristim dva samsunga 840 evo od 250gb u raid 0, jedan crucial 512gb i jedan sony optiarc przac.

    Nasao sam jos par threadova na netu, isti problem i to bas sa rog plocama, ako netko nesto zna, nek baci svijetlo na ovo.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Probaj instalirati win samo na taj crucial, bez samsunga (ili na jedan samsung) pa vidi...
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Restartao sam bios, za sada je ok, ako se pojavi onda cu na crucial instalirati.
     
  4. black

    black Komšija

    Meni se desilo jucer isto ali ja nemam SSD.Prvo nema slike , onda glavi na A2.Ocistio malo prikljucke jer sam dan prije cistio prasinu i od tad me pocelo to zezati.Nakon toga prodje sve i windows pocne bootati ali izbaci gresku ntfs.dll missing.Ubacim usb sa instalacijom i popravim to.

    Evo radi sad opet ko sat.

    Provjeri kablove
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    A2 je code na POST Debug LED-u na ploci?

    To je kako kaze prirucnik IDE detect faza u POST-u. Vjerovatno ima veze sa SDD/SATA kontrolerom.

    Gledaj da koristis nativne SATA 3 portove na ploci a ne 3rd party kontrolere, takodje update BIOS ploce na zadnju verziju i update firmware za SSD-ove ako su dostupni.
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da na ploci, koristim intelov kontroler, iskljucio sam asmedia, firmiware je na zadnjom sto se tice ssd-ova, plocu moram updateovat.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Desilo se opet, namjerno samo spustio napon cpu-a na 1.26V i a2, ugasio racunar i ostavio napon isti na 1.26V i proslo, odoh updatet biosa uraditi.
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mislim da je problem sto koristis RAID 0 za OS (boot) a u isto vrijeme imas Crucial koji je u AHCI modu.

    Ja koristim kontra tj boot SSD je u AHCI a RAID 0 (2x 500GH HDD) je u stvari soft mode tj aktivira se nakon sto Intel Rapid Storage Tehnology (RST) loada drivere.

    Znaci kod mene je SATA u BIOS-u postavljen na AHCI.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma



    Kako kaze ovo mu je pomoglo:

    INT19 Trap Response = POSTPONED
    Above 4G Decoding = ENABLED
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Razbio sam raid, i instalirao win7, za sada sve radi ok.

    Thx btw
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nema na cemu :p
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Opet error, odoh probati ovo sto je king predlozio.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jesi li samo na jednom disku?
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nope, prije je bio raid 0, a sada je os na crucial mx100.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Trebao bi zvati ove "PC servisere" preko oglasa, kazes ma nesto mi nece da boot-a nemam pojma , hahaha bi se sjebao levat kad bi dosao i vidio masinu :D
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa rekoh ti, moras prvo vidjeti sa jednim diskom pa postepeno dodavati. Isto tako, nemoj sve drajvere odjednom, zna nekad i tu da bude problem. Jbt ne moze covjek biti miran, iskesiras za najbolje kompenente i onda te ovako prca, da ga zapalis..
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako ti je Sena taj cpu overclockan, moj savjet bi bio da sve vratis na default makar mjesec dana cisto da iskljucis tu mogucnost.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Rjesio sam A2 updateom bios, sad dobijam AE?

    U upustvu pise legay boot event?
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa samo si dobio detaljniji opis :D
    Moras samo s jednim diskom probati da iskljucis plocu.
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ih, valja pomaknuti 900d, ali cini se da cu morati, error nije bas lahko replicirati to je belaj.