ABBY Fine Reader/OCR

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by irhadkul, Oct 9, 2014.

  1. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Pozdrav raja,
    Ne trolam niti reklamiram (Daj bogdo da zaradjujem sta od njih), hocu samo da kazem da mi je gorespomenuti spasio jedno 12+ sati vremena. Osim sto je sve uspio ocitati sa slika (slikanih mobitelom), ima opciju automatskog izbijeljivanja stranica, tj kad nesto oznacis kao sliku on automatski ukloni pozadinsku boju i ostavi samo recimo grafik.
    docx:
    http://pokit.org/get/?9481d5cb7830499ea ... 50da58.jpg
    Slika u jpg:
    http://pokit.org/get/?9a8216dad9e2f96fc ... 43a492.jpg

    Edit:
    Uspio sam dva razlicita grafika slikati :mrgreen:
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    dobro jutro :D
     
  3. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Ma znao sam da postoji ali nisam vjerovao da ovako radi, nekad prije par godina sam vidio i tad je ono prepoznavalo vecinu slova kao kineske znakove. A ova opcija auto izbjeljivanja mi je super
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja sam radio prije 10 godina i radio je odlicno posao dok god je kvalitetna fotografija ili sken.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ovako su se svojevremeno kopirale knjige za fax. :D
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa lako je iskopirati ali ovo je u svrhu prepoznavanja teksta i eventualnog uredjivanja prevodjenja ili promjene.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pa o tome i govorim, pravio sam vlastite "high quality" skripte od OCR-ovanih knjiga. :D
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    I sta, ti potpisivo kao autor? :D Ili samo zbog kvaliteta, da nema onog crnila? :D
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To drugo, ali i zbog kvalitete teksta. Skripte (loših) studenata znaju biti katastrofalne i nelogične. :D
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    I ja sam 2001/2002 knjige cupao neke skenirane i radio je top i tad, vjerovatno su sad i poboljsali algoritam. Mislim da je tad bila verzija 5 ili 6, ko zna kad su poceli. Valjda nisam sta pomijesao :D

    EDIT:
    Nisam, poceli su bas davno:
    1993 – The first omnifont system in Russia, ABBYY FineReader document conversion application, is launched. :D
    http://www.abbyy.com/company/history/
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Eh, koliko se para na Freelanceru zgrnulo uz pomoc Abbyy-a... Sto se mene tice zasluzuju ovakvu temu :D

    Edit:

    Nemoj mi samo reci da u knjizi pise: "Shema.." a nakon toga pise "zaštite..."

    Svasta :D
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Shema je ispravno :p
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    A dobro, ispravno koliko i auspuh, prisvojena/prevedena/naturalizovana rijec, ali da je ostalo i 'sh' mi malo cudno. Back on topic.
     
  14. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Ja ga i danas koristim za skeniranje skripti :D
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Sta sam ja para zgrno na njemu radeci seminarske radove :D ucenici donesu knjizurine i samo podvuku sta hoce da im je u seminarskom radu :D laganini preskeniram i zacas poispravljam i malo sminkanja i gotovo :) jedne godine sam cijeloj polovini odjeljenja za sedmicu dana uradio seminarske :lol: :lol:
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    Mene bi sramota bilo.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Izvini sramotni coj'ce, nisam te prepoznao :lol: :smt005 :smt005
    a najdrazi su mi oni koji dodju danas, i kazu treba im seminarski do sutra, moraju predati... takve od'rem ko jarca :D :D
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Prava stvar, tako i treba. Kad oni nemaju obraza što varaju profesore i asistente, što bi ja imao obraza da ne uzmem pare takvim likovima.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa upravo tako, inace sam seminarske naplacivao po 20-30KM, a tim likovima kojima je hitno sam uzimao 50-60KM. znao sam da ce im rijetki uopste htjeti uraditi seminarski u tako kratkom roku tako da sam im ja bio jedina opcija, a usto hejtao sam takve salabajzere koji nisu sposobni sami sebi uraditi seminarski (ovdje se vecinom radilo o kompletnom seminarskom, a ne samo o kucanju, formatiranju i printanju).