ABIT IP35 Darkrider nema drajvera za RAID(ili su losi)

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Konjislav, Feb 10, 2009.

  1. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Znaci probo sam ove drivere sa CD-a sa driverima maticne. Windows XP(Windows 2008 server i Windows 7) stane prilikom (pred kraj) instalacije.
    Probo najnovije drivere sa intelove stranice. Windows XP(Windows 2008 server i Windows 7) stane prilikom (pred kraj) instalacije.

    Jedina stvar koju jesam uspio a to je da napravim raid, pa da pokrenem mini windows sa hiren's boot-a, te onda vidim 2 slica koja sam napravio u raidu (1 od 92gb stripe size 16k - za os-ove, i 1 od 1100gb stripe size 64k za podatke). Ali klasicna instalacija windowsa nece ni naopako.

    Jeli neko zna drivere za ICH9R za RAID, ali da rade?
    [​IMG]
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    zasto stavljas razlicit stripe size na razlicite particije?

    pokreni raid manager ( vjerovatno ctrl-h ili l neka kombinacija) kreiraj raid polje 0 ili 1

    stavi sto veci stripe size

    kada to napravis bootaj sistem sa f6 ubaci raid drivere skinute sa abitove stranice i particioniraj na instalaciji
     
  3. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ocito nisi citao moj post. Stavio sam razlicite stripe sizove radi razlicitih tipova particija, na prvom slicu ce biti os-ovi (WXP, W7 i MacOS X, a vjerovatno i 1 linux, sabayon 4 ili opensuse 11.1), a na drugom samo podaci. Na 1. je manji stripe size jer je optimizovan za bootanje sistema (koji ima dosta dll-ova i malih sistemskih fajlova), dok je na 2. 64k jer sam prilikom pojedinacnog testiranja diskova uvidio da je na 64k najbrzi (nesto malo od ostalih) i stavio sam 64k, a na tom disku ce biti veliki fajlovi.

    Sve ovo ostalo sto si reko sam uradio, pa nisam debil. Ne bih ni postavljao ovdje problem da prvo nisam zapravo napravio raid i isprobo instalaciju na njemu.
     
  4. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Zao mi je sto se niko nije javio na ovaj vapaj za pomoc, mada nema veze. Rjesio sam problem. Ovakvih BSOD-ova mi se desilo jedno milion u procesu. Skinuo najnoviji RAID driver sa intelove stranice, slipstream-ovo ga na windows xp sp2, koji sam pored toga malo podesio i stavio da je unattended setup. Nakon sto se instalira WXP, ako pokrenem instalaciju drivera za chipset (ono sto bi bilo ko prvo pomisilo da uradi), pocne da instalira drivere za chipset, usb hubove, pci express portove, itd., medjutim prilikom instalacije stane, sa nekom BSOD greskom (bilo ih je vise razlicitih). Nakon jedno 5-6 instalacije xp-a sam skonto da nakon ciste instalacije widowsa ne instaliram odmah drivere za chipset, nego rucno (preko device menagera update-am driver za sata/raid controller), tj. stavim najnoviju verziju koju sam skino sa intelove stranice. Nakon toga ide restart, pa na isti nacin instaliram smb driver, pa restart. Nakon 2. restarta pokrenem automatski setup (ciji je zadatak da instalira USB hubove, da bude brzi usb prijenos), i on odradi 2-3 drivera, i nakon toga isto stane (kao prije, neki BSOD), restartujem i pokrenem wxp i nastavim sa instalacijom drugih programa (ili ako mi se sjebe, pa kaze "BOOT DISK FAILED. INSERT BOOT DISK AND PRESS ENTER", ja ubacim cd od windowsa i u repair consoli uradim fixboot i fixmbr(oba da budem siguran da je sve uredu) ). Nakon instalacije neophodnih programa (drivera za zvuk, graficku, mreznu, antivirusa, web-browsera, itd.) odradio sam test ovih diskova u raid-u u HD Tach i HD TUNE programima i postavio sam rezultate na 2 x WD6400AAKS raid0.

    A danas sam se bio pomirio da cu morati uzeti externu sata raid karticu. Ma ne bi ni to bio problem, vec je problem sto bih je morao cekati jedno 10-15 dana da dodje. Mada cu najvjerovatnije i uzeti tu externu karticu, ako bi se kad ovo sjebalo da bar mogu biti siguran i imati spremno rjesenje.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nikakve koristi neces dobiti od sata raid kartice ako ne uzmes "hardware raid" promise ili adptec kontroler koji su od 200km na vishe

    Pravljenje vishe particija na raid polju nema smisla ako koristis raid 0

    Ako ti je buffer na disku veci od 2mb onda je logicno da stavis maximum strip size kako bi smanjio broj paketa koji ce trpati u buffer

    Bootanje sistema ubrzat mozes samo teoretski
     
  6. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Pa i mislio sam uzeti adaptec kontroler. Nekako mi se svidja. :smt007
    Mada ne razumijem sta mislis pod tim da nema smisla praviti particije u raid0 sitemu?
    A ovo za stripe size je podrazumljivo. ;)