Active Directory - kako provjeriti koliko dugo je računar u domeni?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Loki, Apr 3, 2018.

  1. Loki

    Loki Komšija

    Kako i piše u naslovu. Ako sam ja ili drugi domen admin dodali neki računar u domenu, mogu li na AD-u nekako provjeriti kada je računar zakačen i po mogućnosti i ko ga je zakačio na domenu? Hvala!
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Trebalo bi da se vidi kroz event logove na domain controllerima. Samo treba sad naci tip eventa koji to oznacava pa filtrirati. A osim toga, moglo bi se vidjeti datum kroz whenCreated atribute, ali ne znaci da je tad dodan na domenu, vec kad je objekat kreiran, pa moze biti da je prije bio na domeni pa skinut, pa opet dodan itd. Tamo negdje odes na taj computer pa attributes ili nesto tako, ne sjecam se tacno.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Properties attribute editor I dole pri dnu imas

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Upravo ovako kako @Qler rece. Naravno, kao što Selvin kaže, tada je kreiran objekat computer, ali ne vidim razloga zašto bi netko kreirao objekat u AD-u, a onda nakon sedmicu ili mjesec dodao radnu stanicu na domenu. Ovo ne vrijedi u slučaju kad želimo da radna stanica bude kreirana u organizacionoj jedinici Computers, jer se u tom slučaju ne treba prvo kreirati radna stanica u AD-u pa onda dodati na domenu, nego se samo doda na domenu i po automatizmu bude smještena u OU Computers. Naravno, sve ovisi o permisijama admina. Ja npr. nemam mogucnost da radim move objekata iz jedne OU u drugu OU, te sam stoga primoran da prvo kreiram radnu stanicu u odgovarajucoj OU, a onda PC dodam na domenu :)

    [​IMG]

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
    Last edited: Apr 4, 2018
  5. Loki

    Loki Komšija

    Hvala momcOVi. :D Na View mi nisu bili zakačani Advanced Features pa mi je falilo pola tabova među kojim i Attribute Editor al' evo sad ima sve. :)
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija