ADSL2 router, mrezna kartica i BSOD

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NeTRa1der, Dec 31, 2008.

  1. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    prijatelj je neki dan prikljucio BH Telecom ADSL 1G paket. Posto je jaran pocetnik kada su u pitanju racunari, zovne mene da pokusamo rijesiti problem: ne moze da se spoji na net.

    mrezna (Realtek RTL8101L) nije bila aktivirana u BIOS-u, pa sam je aktivirao. Spojim router (Paradigm PTI-8411 Ethernet ADSL2/2+ router) sa mreznom, win. odradi sve sto treba - instalira default drivere za Realtek, pronadje tamo one IP adrese, DNS, itd....Konektujem se, i nakon 30-40 sec. BSOD, STOP: 0x0000008E.
    Uradim update drivera za mreznu, ista stvar.

    instaliram Avira Personal, i odradim scan diska (disk nije podijeljen na particije!)...nadje na desetine trojanaca, crvića, virusa, i sl. Eh sad, posto sam pocistio komp. spojim ponovo router sa mreznom (nisam se konektovao na net!), i nakon nekih 10-15 sec. Avirin Guard ispusta jedan konstantan beep-ton, uz istovremeno pojavljivanje vec gore spomenutog BSOD errora. Prije samog BSOD errora uspijevam da vidim onaj pop-up prozor od Avira-e, koji javlja da je nesto nasao...ni Avira ni Windows u svojim logovima ili reportima ne uspijevaju zabiljeziti o cemu se radi.

    dakle, po mom misljenju je kriva ova mrezna, jer cim je spojim sa routerom javlja se ovaj BSOD. Inace nema problema. Mozda defektna mrezna??
    konfiguracija: Chaintech 9EJL4 (i845PE), 512 DDR333, ATA disk 80GB, AGP grafika nvidia, AC97 int. zvucna, Intel v.92 PCI modem
    sistem: XP SP2 (nije formatiran od 2003. godine :) )

    kontam da nabavim PCI mreznu kartu i probam sa njom...
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Full update windowsa, naravno prije toga sve pocistiti. Kad bolje razmislim, friska instalacija ne bi bila losa. Podrazumijevaju sve svjezi driveri za sve. Ako poslije toga bude problema, postaj komplet kodove sa bsod-a ( i ono u zagradi) pa cemo vidjeti dalje. Mislim, zar je bsod iznenadjenje na 5 godina starom sistemu?
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    nesto mi cudno da je mrezna bila iskljucena u BIOS-u?!
     
  4. D4T4X

    D4T4X Novi član

    probaj sistem restore,vratit kad su bile neke bitne promjene pa probaj opet
     
  5. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    nista system restore, jos vise se ukenja sistem :)
    nisam danas bio kod njega...ponijecu svoju mreznu i probati tu varijantu, a ako ne uspije onda moram donijeti njegov disk i prebaciti podatke, te odraditi format+frishka instalacija sistema

    otkako je kupio komp. nije je nikada ni aktivirao u BIOS-u, jer je koristio dial-up konekciju
     
  6. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    frishka instalacija sistema je rijesila problem

    ali me interesuje jos jedna sitnica: on je dobio za ADSL username i password, medjutim cim sam aktivirao njegovu integrisanu LAN karticu i spojio je sa routerom, mogao je ici na net - nije bilo potrebno praviti konekciju... :S
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    U routeru je onda postavljeno da se konekcijom na LAN mrezu odmah konektujes na internet.
     
  8. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    moze li se napraviti da se konektuje na klasican nacin?
    u uputstvu od onog routera nema nista konkretno, a na config stranici od routera (192.168.1.1) ima milion opcija, ali ne smijem da cackam :)
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    U opcijama modema promijeni sa Routed mode konektovanja na Bridge mode i sve ce raditi kako treba tj moci ces se konektovati po zelji preko konekcije koju si napravio. Sad ti na modemu vjerovatno konstantno svjetli lampica PPP , a kad promjenis mod konektovanja ta ce se lampica ugasit.
     
  10. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    da, ta PPP lampica svijetli

    znaci bridged mode, OK thx.