AENEON 2Gb DDR2-667 SODIMM i opcenito Aeneon ram

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Silence, Jun 3, 2008.

  1. Silence

    Silence Novi član

    Trebaju mi 3 gb rama za laptop....i to 1 plocica od 2 gb i jedna od 1 gb.....ovdje u okolini jedina plocica koja ima od 2 gb je od firme Aeneon ( AENEON 2Gb DDR2-667 SODIMM a ima i ova AENEON 2Gb DDR2-667 ).....valjda slaba potraznja pa servisi ne drze plocice od 2 gb.....

    Zna li ko ista o ovoj kartici, proizvodacu, itd itd....jel mi se isplati ubaciti 3 gb Aeneona....ipak laptop mora pokrenuti softwere kao sto su Maya i Fusion :smt003

    Hvala na pomoci !
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Aeneon je OK brand, to su Qimonda cipovi. Tebi treba SODIMM, to je RAM za laptop.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    jadan ne bio, gdje ces Mayu na laptopu? :lol: ako je garancija na memoriju dobra a nemas druge alternative - uzmi
     
  4. Silence

    Silence Novi član

    Ma ide Maya bez problema, imao sam jedan projekat sa njom dosad....odradio citav na laptopu, jer sam u pokretu bio...moram priznati da me iznenadila brzina.....


    i upravo iz tog razloga ( onaj ko poznaje Mayu zna o cemu govorim ) mi je bitan proizvodac i kvalitet kartice....evo konkretnijeg pitanja.....3 gb Aenona ili 2 gb Kingstona :?: :smt003
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    3GB, naravno. I to nije kartica nego memorijski modul.
     
  6. Silence

    Silence Novi član

    Izvinjavam se ( ili ispricavam ako hoces :D )....modul onda....hmmm ti si za 3 gb...i ja sam...al opet ja i nisam neki strucnjak za ram...
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    ja samo ne vidim vezu između maye i memorije? kakve veze ima kakva je memorija unutra, dok god je ispravna?
     
  8. Silence

    Silence Novi član

    Hmmm zar mislis da ce 1 gb Kingstona i 1 gb Aeneon-a istom brzinom rendati...hmmm ja imam iskustvo sa nekoliko computera....istina svi sa razlicitim procesorom ( sto naravno itekako utice ) i razlicitim ram modulima, kapacitetom itd....razlike su znale biti ogromne...


    Sigurno tu ima stvari koje ne znam kad je ovo u pitanju, ako znas sta vise...molim te podijeli sa nama...ponasat cu se zidovski i uzvratiti na pitanje pitanjem....Da li mislis da ce Maya rendati istom brzinom na 1 gb Kingstona i na 1 gb Aeneon-a i obrazlozi zasto ?

    Hvala na pomoci svakako...
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    da, ukoliko su im brzine i latencije iste - hoce! isto tako, mayi je vazno da ucita scenu u ram da bi je CPU mogao rendati - tako da je presudna brzina CPU a nikako ram. Jedino ima razlike ako mora da swappa,tj. ako imas premalo rama onda PC mora koristiti hard disk i to je mnogo sporije.
     
  10. Silence

    Silence Novi član

    Onda bi mogao staviti 3 gb Aeneona....ipak sve ovo zavisi i od same scene koja se renda...jedan CG sat je jedna stvar, nekoliko miliona poligona sasvim druga....


    Primjetio sam da ovdje vecina radi sa 3Ds maxom, ipak, ako pricamo o Mental Ray-u, onda nismo daleko....podijelite svoja iskustva, koliko rama koristite, koliko ste povecanjem kapaciteta rama povecali efikasnost rendanja i slicno....
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    inače nisam u tim grafičkim programima, ali bojim se kako ti to sve puno više ovisi o procesorskoj snazi nego količini/brzini memorije.

    ne kažem da ne treba puno rama, uzmi i 4gb ako može, ali vjerujem da je cpu tu bitnija stavka.
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    ne koristim MR vec V-Ray (ima verzija za Mayu takoder). Imao 4GB rama i bilo premalo, nije scena mogla stat u njeg, pa morao uzet 8 GB. Inace brzina rendanja je ostala ista (ako scena zauzima npr. 2.5 GB rama ona se istom brzinom renda imao ti 4 ili 40 GB, glavno je da ona "stane" u ram).

    PS: ok je rendati na laptopu pokoju slikicu, al stavit mu da renda animaciju npr. 80 sahata - eh to bi vec moglo postat prevrelo
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    upravo to ;)
     
  14. Silence

    Silence Novi član

    Eh,znam i ja da je procesor bitniji....al mi uloga rama nije bila sasvim jasna do sada...hvala puno na pojasnjenju...znam kome se mogu obratiti za specifikacije kad budem novi comp za Mayu uzimao ( soon, I hope ) :wink:


    Naravno, da se razumijemo, ne namjeravam koristiti laptop za rad na projektima hahahaha potreban mi je samo zbog mobilnosti, brzih preview-a....i brzog postavljanja scena zbog saradnje i dogovora sa kolegama koji rade u max-u...Nije bas da planiram neke abnormalne rendere na njemu hehehehe Projekat koji sam gore spomenuo da sam radio na laptopu je bio i vise nego preskroman, i sobzirom da sam bio na točkovima čitavo vrijeme, bio sam primoran na laptopu da radim...i tu mi je dosao kao mlijeko novorodentetu...

    ...naravno, korisnih komentara i prijedloga nikada dosta...volio bi da se ova grupica ukljuci u jos jednu ( dosta bitniju temu ) ovdje : viewtopic.php?f=23&t=12875

    Mislim da ste iskusni i mozete da kvalitetno doprinese i ovoj temi...



    Hvala jos jednom na pomoci vezano za ram! :D
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018