AGP 8X na AGP 4X verzija 2.0

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by elvedin89, Mar 13, 2009.

  1. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    sta je tacno AGP verzija 2.0 i interesujeme dali ce AGP 8X raditi priblizno normalno na AGP 4X verzija 2.0 i dali ima veze jacina graficke sa procesorom i morali procesor biti puno jaci od graficke.
    jer sam donosio od prijatelja NVIDA 6200 i stavio je na AGP 4X i procesor je AMD duron 1000MHz i nije radila bas najbolje, radila je gore neg moja ati radeon 9250 sad me interesuje sta je u pitanju dali je AGP 4X ili je CPU slab za tu graficku
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    ako su uvjeti sa strane grafičke i matične zadovoljeni (ista voltaža) u radu neće biti nikakve razlike između 4x i 8x načina rada.

    cpu može biti jak koliko imaš para... nikada prejak, uvijek preslab.

    vjerujem da ćeš me razumijeti pošto sam ja tebe jedva.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    AGP2.0 ti je revizija AGP porta (sabirnica od 66MHz se mnozi sa 4x i dobijas frekvenciju 266MHz, kod AGP1.0 imas situaciju 2x66MHz=133MHz). Neces imati usporenja ako 8x graficku stavis na 4x plocu, bar ti to neces primjetiti. Drugo pitanje je sta ti ocekujes zamjenom kartice na toj ploci a u kombinaciji sa tim cpu-om. Ako mislis na novije igre odmah zaboravi. Imat ces nesto bolje performanse u starijim igrama, otprilike koje su izasle u periodu do doom-a 3 :). Iako vec i taj duron na samo 1GHz je vec preslab i za 9500pro karticu. Idealno za 9500pro bi bio neki athlon 3200+ pa ako mislis da dobijes neko poboljsanje i to u igrama koje su izasle u pomenutom periodu zamijeni i njeg! Sto se tice odnosa cpu-graficka oni se stalno nadopunjuju i na to trebas gledati na slijedeci nacin. Hajmo reci da je cpu jedan ventil u sistemu a graficka drugi :). Pri rendanju neke igre ona mora prvo "proci" kroz CPU a ako je on preslab za tu igru tj. nedovoljno jak da obradi dovoljnu kolicinu podataka i proslijedi do graficke ona ne dobije dovoljno podataka od cpu-a, u realnom vremenu, da bi dalje procesuirala. S druge strane ako imas dovoljno jak CPU a slabu graficku dobit ces situaciju da CPU "pumpa" dovoljno podataka prema grafickoj ali ona ne stigne sve to obraditi i poslati na ekran u realnom vremenu, tada se kaze da je CPU overkill za graficku. Znaci najbolje je uskladiti CPU i graficku ili uzeti jaci CPU ako mislis da ti sistem sto duze traje a kasnije nadograditi jacu graficku. Tvoja trenutna situacija je da ti je CPU optimum sa tom 9250 pa ubacivanjem jace ne dobijes puno u igrama koje zahtjevaju jaci CPU od tog durona, zato i nisi osjetio poboljsanje sa 6200. A 9500pro ti je jos malo jaca od 6200 :). Znaci promjeni i cpu i grafu, naravno ako ti ploca to dozvoljava i naigrat ces se malo starijih igara :).
     
  4. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    OK,sad mi je sve jasno, hvala na objasnjenju
    znaci najpametnije bi bilo uzet nov PC.
     
  5. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    imam jos jedno pitanje
    dali ce graficka ubrzo crknuti ako su joj se oni kondenzatori naprili na njoj
    imam 3 taka kondenzatora koja su se napirili.jedan samo sto nije skroz iskocio a druga dva pocela iskakivat
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    može, ali i ne mora odmah krepat.

    svakako je preporučljivo što prije zamijeniti karticu.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da li ce brzo crknuti ne znam, ali ako je takvo stanje nije dobro :). Pitanje je zasto je doslo do bubrenja kondenzatora? Najcesci uzrok je temperatura ili prevelik napon! Ja bih postavio jedan 12cm vent na 5V da puse po tim kondenzatorima da izdrzi do slijedeceg kompa :wink:
     
  8. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ja sam nju prije overklokovo dok se nisu bile pocele pojavljivati neke tackice po ekranu i dalje sam nastavio igrat a nije bilo nikakvog hladjenja na njoj.
    bili se smili zamjeniti ti kondenzatori sa drugim istim kondenzatorima
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    najbolje ti ja da više ništa ne diraš po kompu sve do kupovine novog i onda kad kupiš novi, nemoj ni na njemu ništa dirat :D

    prijateljski savjet jer očito ne znaš šta radiš ;)
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    naravno da bi ako si vican lemljenju :). Obicno su lemljeni sa obje strane ploce pa je malo zeznuto. Ne moraju biti bas potpuno isti, uglavnom ganjaj isti ili malo veci kapacitet a napon mora biti isti ili moze biti veci (nije bitno koliko veci) ali ne smije biti manji. Naravno govorim o oznaci na kondenzatoru.
     
  11. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ok,probacu zamjeniti kasnije dok nabavim neku drugu u slucaju ako bi nesto zezno na ovoj sad sto imam.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Preporucujem da pri lemljenju ostavis duze nozice na kondenzatorima da mozes prici i drugoj starni ploce sa lemilicom, ako je lemljeno i sa druge strane, ili nastiklas sa komadima zice. Pa neka malo vise vire kondenzatori, sta ima veze. I sretno :).

    EDIT:I naravno obavezno vodi racuna da pravilno okrenes kond. strelica na minus :)
     
  13. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ok hvala
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    cini mi se da cemo cugat uskoro :mrgreen: gdje ima dima, tu ima i vatre, a gdje ima vatre tu je i meza, a gdje je meza, tu je i cuga :) :smt005
     
  15. Stryker

    Stryker Komšija

    GeForce 6200 je malo novija od Ati Radeon 9250.

    GF6200 ima podršku za shader model 3.0, dok 9250 to nema.

    GF6200 ima podršku za Direct X 9.0c, dok Ati 9250 podržava shader model 1.4, gdje je otprilike 100% podrška za DirectX 8. Podržava ona i DirectX 9 ali ne 100%.

    Obje kartice možeš naći u 64 BIT-noj i 128 BIT-noj varijanti. Ako ti se igraju starije igre, a hoćeš da "lete", ubacit ćeš 128 BIT-nu grafičku kartu, ali ako ti se igraju i neke novije igre, koje zahtijevaju shader model 2.0 ili 3.0, logično je da ćeš koristiti GeForce 6200 iako ti je možda taj model 64 BIT-ni. Ja nisam mogao igrati Gothic 3 sa 9250, ali je mogao sa GeForce 6200, 128mb, 64 BIT.

    Obje grafičke karte (AGP 8X), možeš koristiti u AGP 4X , nećeš primijetiti neku veliku razliku.


    Ostalo su ti drugi objasnili.
     
  16. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ok,hvala