AHCI, BSOD i CHKDSK - je li riknuo disk?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NeTRa1der, Jan 19, 2009.

  1. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    da li prebacivanje SATA modusa na "AHCI" moze uzrokovati pri bootanju BSOD, pokretanje check diska od strane windowsa i gubitak dijela podataka?

    dakle, u BIOS-u prebacim SATA Type sa "Native IDE" na "AHCI", spasim i izadjem iz BIOS-a, i onda plavi ekran.
    problem je sada sto se ne sjecam tacno, da li se CHKDSK pokrenuo nakon plavog ekrana. WIN je poceo chekirati disk, koji je smjesten kao 3rd IDE Slave. (disk na kojem su mi sistemi je na 3rd IDE Master).
    takodjer sam juce primjetio da mi nedostaje jedan folder sa programima, koji je smjesten na jednoj od particija navedenog diska.

    nisam pokretao SeaTools nakon ovoga, ali sam provjeru radio dan-dva prije BSOD-a.

    ne pitajte sto sam ovo radio u BIOS-u, jer ni sam ne znam zasto :D znam da se ne smije prebacivati SATA modus (ako vec ima instaliran WIN) na ovaj RAID/SCSI bullshit.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    native ide i ahci su dva razlicita nacina rada kontrolera, naravno da ces dobiti bsod, vrati na staro i ne barchi
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Naravno da ce praviti probleme, moras instalirati sa ukljucenim ACHI modom i jos prilikom instalacije ubaciti drivere.
     
  4. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    kao sto rekoh, ne znam zasto sam prebacivao na AHCI...nesto me prenijelo :D ali sam tek nakon plavog ekrana skontao sta sam uradio :)

    a onaj nestanak foldera, to je posljedica ovog prebacivanja na AHCI modus?
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ne bih rekao.
     
  6. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Mislim da je GW u pravu. Skoro sam isto uradio tj. prebacio sa IDE u AHCI i desio mi se blue screen i chekiranje ali nakon vraćanja sve je bilo uredu, tj funkcionisalo je kao i prije i svi folderi su bili tu.