Altec VS2221 vs. Logitech X-230

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by -ado-, Oct 12, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. -ado-

    -ado- Novi član

    Upravo sam složio konfiguraciju i jedino se još ne mogu odlučiti za zvučnike. Pošto igrice gotovo ne igram, a ne gledam ni filmove (za to imam solidno kućno kino), zaključio sam da su mi dovoljni 2.1 zvučnici.

    Ove zvučnike bih koristio većinom za slušanje muzike, uglavnom classic rock.

    Zanimaju me vaša mišljenja, odnosno iskustva o ova dva modela. Techno i slično ne slušam pa me ne zanima "udaraju" li ili ne, više me zanima čistoća zvuka i da ima dovoljno basa za rock.

    O ovim Altecovim ne znam ništa, osim da fantastično izgledaju.

    Ovi Logitechovi mi izgledaju nekako "seljački" u usporedbi sa Altecovim modelom, a on njima sam čitao razne recenzije i dosta su podjeljena mišljenja.
    Npr., http://www.benchmark.co.yu ih je ocijenio prosječno ("Logitech nikako da ostvari puni zvučni opseg"), dok su na http://www.tomshardware.com u usporedbi sa Altecovim VS2121 (isti model kao ovaj što mene zanima, samo stariji, ako se ne varam) i Creativeovim Inspire T3000 bili ubjedljivo prvi što se kvaliteta zvuka tiče (što mene primarno i zanima), a i u ukupnoj ocjeni su završili na prvom mjestu (VS2121 - zadnji).

    Takođe me zanima kako su zvučnici koji me zanimaju prošli na Bugovom testu zvučnika (Tema broja 150), pošto njihovo mišljenje cijenim, pa bih bio zahvalan kad bi neko ko ima taj broj prenio rezultate.
     
  2. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    ma sve ti je to u 5 deka...na nekom sajtu su ovi bolji na nekom oni
    najbolje ti je da poslusas i jedne i druge ako je moguce
    konkretno, nakon isprobanih vise modela logitecha...alteca...creative...moj izbor je pao na altec fx6021
    jest da nisu u istom cjenovnom rangu, ali ipak i u tvom slucaju bi uvijek isao na altec, ako vec ides na 2.1
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja imam x230 i poprilicno sam zadovoljan. Sto se tice alteca, slusao sam taj model i zvuk je stvarno dobar.

    Kako si rekao da te zanima "čistoća" zvuka, savjetujem da uzmes alteca. Malo su slabiji i cini mi se losijeg kvaliteta ali lijepo sviraju.

    Sto se tice x230, imaju malo izrazeniji bas i malo im fali srednjih tonova, ali ako nisi navikao na dobar zvuk i jedni i drugi zvucnici ce te oduseviti.
    X230 su u prednosti u filmovima, igrama i muzici kojoj treba snage (techno. hip-hop...), a ostalo uzmi alteca.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    daj ti nama plafon para pa da nađemo nešto pošteno.
     
  5. -ado-

    -ado- Novi član

    Pa "plafon" je ovo dvoje što sam napisao. Mora biti u Plusu i mora biti 2.1 (oko 100 KM), znači to dvoje. Ne tražim nešto posebno, tražim normalne zvučnike koji će solidno svirati muziku i to je to. Ograničite se na ovo dvoje, ali po svemu sudeći biće Logitech, pošto u Plusovom cjenovniku piše da nemaju ove Altecove, a nekako sam više za njih zagrijan. Pa koji će klinac onda u cjenovniku ako nema hoće li mi neko objasniti?
     
  6. Shenron

    Shenron Komšija

    Imam X-230 i X-530.
    Imaju dosta izrazen bass. Kod X-530 ga nemogu dovoljno smanjit ponekad, vecinom je pojacan na oko 50-60% (onaj potenciometar na dupetu :D).
    Sto se tice rocka i toga, meni su dobri, jer volim naglasen bass.
    Iako bash ne slusam onaj classic rock :mrgreen: ...
    X-230 su po meni best buy. Malo im fali srednjih tonova, ali ako se malo igras sa EQ da se ublaziti to.
    Altecove nisam nikad cuo, tako da o njima nista nemogu napisati.

    Bio sam stavio X-230 woofer u auto i dovoljno je jak da zatrese unutrasnji retrovizor :mrgreen:
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    debelo generaliziranje...

    logitech - elektronika i sl. žanrovi
    altec - ostalo :D
     
  8. -ado-

    -ado- Novi član

    Tako sam i ja zaključio iz raznih recenzija.

    Hvala svima na odgovorima, ako bude Altec uzeću ako ne onda Logitech.

    Ako još neko ima nešto dodati, slobodno, neću ništa uzimati prije početka narednog mjeseca.
     
  9. monK

    monK Komšija

    Postoji li razlog zbog čega ovakva generalizacija!
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    napisao sam prije toga da slijedi debela generalizacija :wink:

    logitech svaki koji sam čuo ide debelo na loudness efekt, altec mi se čini neutralniji... nije mi do sada prošao logitech kroz ruke kojem ne bi bilo loše ubit baseve (barem preko ekvilazjera).
     
  11. monK

    monK Komšija

    Hmmmmmmm...

    Zbunjuje me sistem...ne govorim o zvučnicima, govorim o muzici...

    Npr. Techno i sintetični žanrovi, koje vi ovdje uglavnom ne volite, prema mom iskustvu, ali i iskustvu mojih prijatelja, najbolje zvuče na neutralnim sistemima...

    Ovdje kužim da ti misliš da za techno treba više bass-a!!!

    Jok, jok, jok...

    Bass guši dinamiku, back beat i swing...Ne valja to...samo neutralnost...Kad bass kick pukne da osjetiš njegov početak i kraj, a ne da se razvuče u nerazgovijetno mumlanje...

    Ali to u mnogome ovisi o načinu na koji je urađen maastering...
     
  12. -ado-

    -ado- Novi član

    Iz ovog zadnjeg posta zaključih da je techno muzika za zvučnike zahtjevnija od klasične. :?
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Covjek samo hoce rec da je pogresno mislit da je za techo vazan samo bass.
    Naravno da je neka metal tesacina zahtjevnija od techna. :)
     
  14. ming

    ming Veteran foruma


    Nemas predstave koliko elektronska muzika koristi analogiju, i koliko analogno zna zvucat.
     
  15. monK

    monK Komšija

    Meni nije jasno šta treba značiti konstatacija "ovo je zahtjevnije od ovoga"...

    Stvari i njihov su zahtjevne ovisno o slušatelju i njegovim prohtjevima, mastering je zahtjevan ovisno o ozbiljnosti pristupa radu i producentskim idejama...

    Daleko od rasprave o ukusima, obrada zvuka je nauka koja ima svoje kriterije, različiti žanrovi trebaju različit pristup u masteringu, i to ovisno o svrsi...ali da li je nešto zahtjevnije od nečega i kakvi zvučnici trebaju za kakvu muziku, ta priča mi jednostavno nema smisla...

    Kada se radi mastering, kada se radi dobar mastering, osnovni uvjet je da zvuči dobro gdje god, na bilo kakvim zvučnicima i u bilo kakvim okolnostima da ga pustite...
     
  16. -ado-

    -ado- Novi član

    Poslušaj neki CD klasične muzike na nekom lošem sistemu, pa poslušaj na nekom vrhunskom (po mogućnosti) pa ćeš vidjet da ima smisla. Ja prvi put od tebe čujem da nema razlike između zahtjevnosti neke muzike. Široko je poznato da je klasična muzika najzahtjevnija za zvučni sistem. Dosta recenzija klasične muzike počinje ili završava rečenicom "Samo za vrhunske sisteme."

    A to za Techno i za slična s...a, nemoj se uvrijediti ali ja to ni ne zovem "muzikom", tako da neke priče oko techna i zahtjevnosti nemaju mnogo veze sa stvanošću, važno je samo da "udara", a to raspon ovaj, raspon onaj u basu - pa nije bas gitara u pitanju.

    Ako svi ovdje sisteme testirate technom i slično, pa koga ja onda pitam za preporuku?
     
  17. monK

    monK Komšija

    I ti misliš da će logitech ili neki slični potrošački surround sistemi biti dovoljni da zadovolje tvoje prohtjeve, bar kada je u pitanju klasična muzika...

    Nema šanse, drug, nema šanse...

    Ako hoćeš vrhunski zvuk Yamaha ili Genelec profi monitori, jedan ti košta i do 2 000 KM, pa ti vidi...

    Meni nijedan od tih sistema ne odgovara za ono što ti zoveš "smećem" od muzike pa skupljam pare za monitore, a reprodukcija na monitorima je iste kvalitete, dakle potpuno neutralna, bilo šta da pustiš, klasiku ili narodnjak (gluho bilo), loš zvuk će biti loš a dobar zvuk dobar, i to je to!!!

    I nije važno samo da udara, važna je dinamika, važan je flow, back beat, čistoća zvuka, ustrojenost sampleova, swing i frekvencijski opseg...


    Muzika je umjetnost sve dok u sebi nosi određenu vrstu relevantnog artističkog izraza, i sa te tačke gledišta, znači sa stanovišta ozbiljne percepcije umjetničkih vrijednosti određeni techno koncepti imaju isti nivo ozbiljnosti i dubine kao i klasična muzika...Tačka...

    Dakako, kad ulaziš u tu vrstu interpretacije tu već moraš spoznati da se radi o muzici kao umjetnosti koja svoj semantički izraz ostvaruje isključivo stilistički...Prije svega se to odnosi na instrumentalne forme, i ne odnosi se na kvalitet zvuka, već na stilistički sadržinu i šta ona izražava...

    Ukratko, ako te baš zanima slušam jazz i funk zadnjih dana...Stanley Jordan i Wes Montgomery, najbolji gitaristi na svijetu...Od rocka samo Jimmy Hendrix...i Frank Zappa, Tortoise, Sonic Youth, Big Black, Primus, Jesus Lizard, Henry Rollins...itd... :lol: :lol:
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    Da, narodnjaci su recimo sigurno mjuza... mosh mislit...
    Neka svak slusa sta god hoce.
    Ja slusam vecinom elektroniku i slicno tome. Obicno mjuza sa dosta bassa.
    Na Logiju (230 i 530) bass je dosta mutan. Ne zelim ni razmisljati sta bi bilo da je woofer vecih dimenzija, bilo bi jos gore :? .
    To sto ti ne volis takvu vrstu muzike, ne znaci da moras omalovazavati nas koji to slusamo i muziku kao takvu!
    Ako ja zelim cist, brz i tocan bass za moju house, techno i trance kolekciju, nemoras se time zamarati. Za takav sistem cu platiti preko 1000€ i ne zelim da na njemu rock ili klasika svira odlicno, vec samo ona vrsta muzike koju slusam najvise.
    Slusam ja i jos dosta toga (vecinom i te bendove nitko ne voli :D ... recimo LP :p) ali mi nije primarno.
     
  19. -ado-

    -ado- Novi član

    Drvlje i kamenje na mene, pa ne znam kome prvom da odgovorim. Ja sam odmah naglasio da se neko ne uvrijedi (dakle izvinuo sam se unaprijed). Iako to što ja techno i sl. ne smatram muzikom ne mora nikoga da vrijeđa.

    Ne slušam ja klasičnu muziku (slušam ali rjetko), a znam dobro da ni jedan od ovih nije pogodan za uživanje u klasičnoj muzici.



    Nemoj biti smješan - o kakvoj umjetnosti govoriš kad i ja mogu napraviti tu istu muziku? Ustvari, svako može.

    I to što ste pukli na narodnjake, šta imate protiv narodnjaka? Npr. Haris Džinović je kralj za sve te DJ-eve i slične p.m.-e. Ccc.

    Ovdje završavam raspravu, nemam snage da se više raspravljam, a i otišli smo predaleko od teme.

    Uživajte u technu, makar to i nebila muzika :smt003
     
  20. ming

    ming Veteran foruma

    Ne kudi konja koje nisi jahao. Moras odvagat techno i electro. Poslusat malo uzbiljniju produkciju a ne Scootera, pa se tek onda javiti.
     
Thread Status:
Not open for further replies.