AMD Athlon 64 X2 5000+ brzina se sama mijenja!!!???

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kugla, Jun 9, 2009.

  1. kugla

    kugla Aktivista

    Imam AMD Athlon 64 X2 5000+ 2.6 GHz , 2x512 kb L2 , 65 nm,AM2 i ne znam zasto mi se brzina procesora sama mijenja kada koristim Vistu a isto tako i u Win 7.
    npr ako nista ne radim smanji se na 1000 MHz takođe se smanji i mnozilac procesora i brzina RAM memorije,nakon klikanja stalno na refres ili pokretanja neke aplikacije brzina se promjeni na kratko npr na 1800 ili 2200 MHz dok kada nesto zahtjevnije radim bude 2600 MHz mada većinom ne bude tačno već 25xx MHz.Ne mogu reći da mi zbog toga nesto koci ali hocu da mi radi stalno na 2,6 GHz dok u XP nemam problema radi uvijek na 2.6 GHz.
    Evo vidite slike (CPU-Z)
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  2. GW

    GW Moderator

    To ti se zove Cool'n'quiet i to je funkcija procesora kojom štedi struju i manje se grije kad nema opterećenja. Ne moraš ga gasiti jer čim opteretiš procesor on će se vratiti na punu brzinu. Ako baš moraš uvijek imati tih 2.6 ghz onda promijeni power šemu u windowsu ili deistaliraj driver od procesora ili ugasi C&Q u BIOSu.
     
  3. kugla

    kugla Aktivista

    Hvala na brzom odgovoru promjenio sam power semu u Visti na high preformance i radi uvijek na 2.6 GHz mada ostavicu na balanced.