AMD Cool'n'Quiet! -pitanje i problem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Kolon, Feb 6, 2006.

  1. Kolon

    Kolon Novi član

    Jedno njubovsko pitanje!

    Kada upalim PC te konstantno nakon toga tokom njegovog rada imam osjecaj (ili sam mozda vec poludio od FEAR-a hahah),da ventilator konstantno vrti milion na sat,sto se izrazito cuje,a primjetio sam da i kod restarta treba malo duze vremena nego obicno.
    Masina ja AMD 64 3000+ ,na ASUS-ovoj ploci,1 Giga RAM-a 400MHz,graficka NVIDIA 6600,HD 80 Giga.
    Da li je moje rjesenje da ukljucim AMD Cool'n'Quiet!-i sta to uopste znaci,ili kupim nekog zelmancica,ili formatiram Win,ili razbijem ove kretene sto su sastavljali masinu hahaha.

    Molim Vas pomozite!!!
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ako ti je Foxconnov ventilator ne bi me čudilo.

    Ipak probaj spustiti broj okretaja ventilatora sa programom kao što je SpeedFan. A dobra je solucija svakako kupiti neki tiši a opet kvalitetniji hladnjak.

    I još jedna stvar, još provjeri druge ventilatore u kućištu, ali i napojnoj jedinici, možda uopće nije procesorski hladnjak.
     
  3. Ace_

    Ace_ Aktivista

    iskljucivaj ostale ventove jedan po jedan, ako iskljucis neki vent i prestane buka do njega je, nemora biti do procesorovog hladnjaka, mozda je cak graficka :D
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma ja samo iskljucivaj :D :D :D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    Mislim da ti se najvise cuje ventilator od napajanja, onda ide graficka i na kraju procesor.

    EDIT: Kul'n'Kvajet ti je mogucnos da procesor radi na nizim frekvencijama kada nije opterecen a time se i ventilator sporije vrti.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    QnQ takt smanji na 1ghz i brzinu okretanja kulera (ne naseg Qlera vec u kompu).


    Tebi je glasan na grafici ili maticnoj ostalo nije problem 99%. Uvijek govorim raji uzmi plocu sa VIA chipsetom jer nemaju aktivno hladjenje.
     
  7. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Cool'n'Quiet ne smanjuje brzinu venta nego smanjuje radni takt i napon proca.I sam takt proca varira ovisno o aplikaciji koju trenutno koristite.U pravilu se radi o dinamičkoj promjeni frekvencije procesora.To je jedno.Drugo ako želiš smanjiti brzinu venta na procesoru onda u biosu imaš opciju smart fan control i nju stavi na enable.Tako će se vent vrtjeti ovisno o temperaturi,ili speed fan kao što su kolege rekle.A vjerovatno ti je zujalica na čipsetu kao što je rekao sulu...a i nju možeš slobono zamjeniti sa ovim kulerom kao što ja imam na ploči.Moj se vrtio na čipsetu oko 5500okretaja pa sam ga lansirao u prašinu i sad se čipset hladi ovim

    Zalmanom ZM-NB47J

    [​IMG]


    Edit:Nisi napisao puni naziv ploče osim da je Asusova!Mislim na model.
     
  8. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    da, svakako u bios-u ukljuci C'n'Q jer ces tako dobiti znatno manju temp. procesora kada nije 100% opterecen.
    sto se tice buke:
    u bios-u nadji stavku Q-Fan i ukljuci je. tako ces smanjiti buku cpu kulera.
     
  9. ming

    ming Veteran foruma





    E jesi luuud
    pa samo ime kaze Cool kao hladan i Quiet kao tih uzmi K8N upali CC i vidi kako spusti broj obrtaja haman pa se moze procitat AMD na kuleru.
     
  10. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    covjek je u pravu - c'n'q nema veze s rpm-ovima kulera vec samo s dinamickom prilagodjavanjem frekv. & voltaze trenutnom opterecenju. to sto s k8n samim "enable c'n'q" dobijes i promjenu rpm-a abitova je zvrcka (kako bi pojednostavili stvari) - ne amd-ova.
    mada, afaik, i sve abitove k8 ploce imaju razdvojeno to dvoje na:
    "enablec'n'q" i "enable Fan-EQ".
     
  11. Shenron

    Shenron Komšija

    Zasto uzimat loshiji chipset kad za 10-15KM napravis odlicno pasivno hladjenje za chipset?
     
  12. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Kao prvo nisam lud kao drugo imam sva moguća sranja na ploči počevši od cnq-ua pa do smart fana itd a između ostalog kao što sam i rekao nema promjene brzine venta nego samo dinamička promjena frekvencije proca ovisno o aplikaciji koja se trenutno vrti i smanjivanja napona proca.A i sama temperatura se nesmanjuje toliko puno da bi bilo značajno.Usput znam dovoljno engleskog tako da mi nemoraš objašnjavati što znači cnq,a to što imaš 3000postova neznači da si pametniji od bilo koga ovdje.

    Ovaj zadnji komentar se odnosio na gospodina po potpisom Sulu.

    Edit:Kolega kib je još bolje objasnio ono što sam ja rekao...
     
  13. Kolon

    Kolon Novi član

    Hvala vam puno na iscrpnim odgovorima,izgleda da je ipak problem u napojnoj koja je inace od 400W,pa sta sad-mijenjanje napojne ili ima neka druga solucija.
     
  14. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    uzmi neku s 12cm ventom - od jeftinijih preporucujem ti LCPower 550W ili SmartBox 500W (iste su) - kostaju od 45-60 (Imtec, Formel, Plus, Icon...) , a od kvlaitetinjih Chieftec 400W u Plusu oko 100km.
     
  15. Kolon

    Kolon Novi član

    E fakat vise nisam pametan,pa ako mozete pomozite!!!

    MB je ASUS A8N5X,speed fan pokazuje da je CHIP fan speed 5540,a CPU fan sped 3300 (otprilike to su brojke),temperatura procesora od 29-32 stepena pod minimalnim opterecenjem,a iz compa puse ko ludo.

    Kad ukljucim Q-Fan potpuno ista situacija,a usporedio sam i sa drugim compom koji ima istu plocu-duplo veci HD-i bolju graficku-i sve funkcionise normalno skoro necujno.

    Na compu od tezih software-a jedino mi je instaliran Norton Systemworks,ako to ima neke veze.

    HELP PLEASE!!!
     
  16. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    ili vent u napojnoj ili neki na kucistu ti pravi buku. nova napojna ili drugi kuler na kucistu...
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    Ako nemas dodatnih ventilatora na kucistu, to ti puse iz napajanja. Dakle ono je problem. Uzmi neko malo kvalitetnije sa 12cm ventom i nece biti problema. CHIP fan speed je valjda onaj na NB-u, pa ti je pametno staviti neki pasivac na njega, bit ce dosta tise.

    Pretpostavljam da napajanje nije isto. Losija napajanja imaju jako bucne ventove jer im je hladjenje ocajno (nemaju ni 500g takva napajanja), pa to pokusavaju nadoknaditi brzim i bucnim ventilatorom. Ista stvar je i sa grafickom. Ne znam koju imas, al oni mali ventilatori na grafickim karticama su jako bucni. Probaj na nju nekako staviti obicni 80mm ventilator (ja imam 80mm spojen na 5v i zavezao sam ga za graficku, koncem (crni konac obicni) :lol: )
    I ako imas neki Maxtor HDD, cak i kad utisas sve ventilatore on ce ti biti bucan. Ali sve dok imas barem 1 vent koji radi na preko 3500rpm neces ga cuti.

    Nema nikakve veze sta imas na kompu instalirano.
     
  18. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Vjerovatnoća da mu napajanje zviždi,kao što je shenron rekao ali i ova mala zujalica što vrti na 5500 je dosta bučna,kao što sam i kolegi gore naveo. Zujalicu zamjeniš onim zalmanom uzmeš malo kvalitetnije napajanje sa 12cm ventilatorom,skini speedfan program podesi ga i tišina božja.Mada sumnjam da je grafa jedino ako ima neku 6800ultra one su dosta bučne.Sve u svemu probaj ako možeš ovo što smo naveli pa ćeš vidjeti rezultate. :mrgreen: