amd i ddr2 1066 problem

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by mesica, May 13, 2009.

  1. mesica

    mesica Novi član

    prije nekoliko dana sastavio sam konfiguraciju.
    primjetio sam da ddr2 1066 je registrovan kao ddr2 800 u biosu.

    google svasta kaze, da amd 64 x2 procesori ne podrzavaju 1066, jedino phenomi. Zatim se spominje da revidirani amd 64 x2 podržavaju ove taktove.

    koristi li neko ddr2 1066 na amd 64 x2 procesorima na taktu te memorije
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neznam to za procesor ali pokusaj manuelno u biosu postaviti na 1066.
    EDIT: memorijski kontroler u tom procesoru podrzava samo 800 fsb na stock, tako da ces morati uraditi OC fsb-a da bi dobio 1066MHz na memoriji.
     
  3. mesica

    mesica Novi član

    to mi nije jasno, iako ploča podrzava i 1066, u biosu imam postavke da manualno odredim memory freq. i to kao najveću 400, a što daje 800 u windowsu.

    pretpostavio sam da moram OC fsb koji mi je na 200, ali pretpostavljam da bi to automatski znacilo i OC procesora. ( sada je fsb 200 X 15 cpu = 3000 memory divider je pretpostavljam 7.5 tako da frekvencija dodje 400 u biosu)
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    De ti prvo reci koja ti je maticna i prosesor? Morat ces klokati procesor da bi dobio 1066MHz ram, ako nisi siguran sta radis nemoj ni raditi.
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    RAM na 1066 MHz i taj procesor neces bas lako upariti, imam tu kombinaciju, i jedini nacin da ti RAM radi na toj frekvenciji je overclocking FSB-a. Ja sam probavao ostaviti FSB na defaultu (200) i staviti RAM na 533 u biosu, ali masina nece upaliti i ako mi je dozvoljena ta opcija u biosu.

    Moja preporuka, FSB stavi na 266, HT multi na 4x, CPU multiplikator na 12, dobit ces ~ 3.2 GHz , napon na CPU 1.45 V i uzivaj :D tako bi RAM postavljen na 800Mhz trebao skociti na 1066.
     
  6. mesica

    mesica Novi član

    hvala na dosadasnjim odgovorima,
    procesor je amd 64 x2 6000
    maticna je Asus MB M2N68-AM SE2

    morat cu pogledati veceras bios detaljnije i mozda isprobati ovo rješenje kako bi došao do 1066.
    ali malo mi je smijesna cijela ova stvar oko memorije. Uvijek sam preferirao amd-a, ali ovo je prvi put da se peglam oko RAM-a.

    E sada isplati li mi se uopće sva te zazancija sa overclockom FSB odnosno CPU radi postizanja 1066., pretpostvaka je da bi procesor radio pod vecim opterecenjem, vecem temperaturom blabla.
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ne znam zasto uopce zelis 1066MHz memoriju.
     
  8. GW

    GW Moderator

    Vjerovatno je kupio 1066 pa sad hoće da je iskoristi.
     
  9. mesica

    mesica Novi član

    pa dosada sam koristio ddr2 800 koja by the way je super radila, ali za novu kofiguraciju sam htio da predjem na 1066 pri tome kontajući da je brza.

    eh i sada kada sam skontao da amd x2 ne podržava 1066 bez OC-a, pošto imam pločicu od 2 GB ddr2 1066 i htio sam otici po još jednu. Hoce li smetati ako uzmem pločicu ddr2 800?
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nece, obje ce raditi na 800. Malo si se izradio ako si mislio da ce biti brze, al' pao secer u vodu.
     
  11. GW

    GW Moderator

    Ne, osim ako budeš htio i tu 800-ku staviti na 1066 mhz. Vjerovatno bi bilo nestabilnosti.
     
  12. mesica

    mesica Novi član

    ok, svakako pokusam da podignem ovu na 533, ako experiment upali uzmem još jednu od 1066, if not, onda uzmem jednu od 800 koja je jeftinija 10,00 KM :)

    svakako izvjestim kako je prošlo veceras, opet hvala na odgovorima