1. iskusni

    iskusni Komšija

    http://guru3d.com/newsitem.php?id=5545
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    @iskusni, radi preglednosti bi bilo bolje da ovaj tekst ubacis u "quote". Da bude preglednije. :D

    inace oko tih fenoma se svasta kuha ovih dana. kruze glasine da ce kasnit, amd to opovrgava, i sve tako ukrug...
     
  3. iskusni

    iskusni Komšija

    Ovo bi trebalo da bude tačno jer guru3d uvijek provjeri ono što stavlja. I evo ispravit ću.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ti fenomeni su trebali prvo da izadju u q3 ove godine pa u q4 ...
    navodno su toliko ne doradjeni da su na pre beta benchovima popadali ko kruske .....

    sada doradjuju al kako stvari stoje ... nedje sam procitao da je amd-ov razvojni tim na panic overtime-u.

    moje misljenje je da nema sanse da dvije stvari odradis kako treba istovremeno
    a vec je amd zasrao sa atijem ove 2xxx varijante ... sad i ako ovu zaseru....
     
  5. iskusni

    iskusni Komšija

    Ako za*eru, nastupa monopolizam.
     
  6. Ostraq

    Ostraq Guest

    Pa ne znam bas, prije C2D-a je bas AMD bio u poziciji da monopolizira i opet to nije bio slucaj.
     
  7. iskusni

    iskusni Komšija

    Nije bio u poziciji. AMD je držao oko 20% tržišta + intel je najviše novca dobijao zbog ugvora sa DELL-om, kojeg AMD ima tek od prošle godine, a tu ima i drugih faktora.
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja znam u doba najboljih cijena amd-a u bih ljudi su kupovali 60:40 u korist intela

    isto tako znam da kad su sa k8 poceli da zaprdjuju cijene procesora tipa amd procesori preko 500km da ih je fino intel poklopio.

    sad se bore za svakog kupca u svakom rangu.

    al to cemo vidjeti kad izadje fenomen sa fenomenalnim cijenama
     
  9. nFare

    nFare Komšija

  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  11. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    svaka cast, u ovom dijelu ih deremo :lol:
    [​IMG]
    Stock Cooler na Phenomenima se i nije nesto promijenio, u odnosu na ove stare...

    sto je meni jedino bitno, jeste pad cijena ovih AM2 procesora...performasne Phenoma su za sada nebitne, jos je rano govoriti o tome. Bolje pricekati da prodje jedno pola godine do godinu dok ne sazriju :)
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Phenom je trnutno kita, 2.6ghz ne moze pera odbiti novim Intelovim 45nm procovima.
     
  13. Looney

    Looney Komšija

    Tužno ali istinito. Puno više sam očekivao po samim najavama. Trenutno se samo mogu izvlačiti na cijenu AKO je još spuste.

    Što se tiče coolera identičan je kao na mom Sempronu 3000+ :lol:

    No nema veze ne odustajem od AMD+ATI, neki dan sam uzeo ECS AMD690GM-M2 :mrgreen:
     
  14. nFare

    nFare Komšija

    Sto je najgore tesko se nosi i sa 65nm Q6600
    I sto je jos gore na prvim testovima overkloka 2,3 model je vec na 2,65 izbacivao BSOD a vidjeli smo da QX9650 ide na 4 GHz ko od sale.
    Ali opet nista to nije bitno ako cijene budu ok.

    Ili ti dok ne predju na 45nm, al "ovi" odose na 35nm nikad ih stic :?
     
  15. Shenron

    Shenron Komšija

    Nije mi jasno zasto svi zapinju za taj OC. AMD-a upoce nije briga hoce li se njihovi procovi moc dignut 1Mhz ili 1Ghz...
    Vi sta OC-ate, ste ono... 0,1% ljudi sta kupuju kompove. Mene recimo apsolutno ne zanima OC. Radije dam vise para za brzi proc, bitna mi je stabilnost i da se nemoram bojati da ce mi iskociti neka greska, dok radim nesto malo vaznije na kompu. To je ono sta prodaje procesore, uz naravno brzinu rada u odredjenim aplikacijama.
    AMD sad ima sporije procesore, nije kraj svijeta, ako nije propao kod Thunderbird serije, nece ni sad.

    I ono, vau, Intel ima cak 2FPS vise u Crysisu od AMD-a, 1FPS vise u Lost Planetu, 2FPS vise u CoD4.

    Sad cete rec, da igre su tu negdje, al kod recimo video kodiranja, rada sa slikama, rad u 3d aplikacijama je Intel brzi, a te aplikacije koristi mozda 1% ljudi na forumu.
     
  16. nFare

    nFare Komšija

    Ma nije fazon u OC-anju, to je samo recimo povrsna procjena kvalitete jezgre. A i sam ti to dobro znas (Shenron) Jbga potencijal je kad proc dopusti da ga se potjera 40-50%. Fazon je sto AMD malo zaostaje u samom proizvodnom procesu i tu upravo ima odredjene barijere.
    Kad malo bolje pogledas benchmark vidis da AMD teze uspjeva da "nahrani" Crosfire i prilikom smanjivanja udjela grafike (800x600) INTEL je bolji. Medjutim iskreno i to je cista glupost jer koji bi nam Q. trebala graficka kad bi proc sve sam obavljao.
    Inace i sam koristim 3D programe na dvije generacije AMD procesora i nikad me nije interesovalo sto bi INTEL izrendao sliku 20s brze, nisam se mislio prijavljivat na takmicenje u brzini rendanja :D 100-200KM ne vrijedi 20s.
    INTEL je trenutno bolji, u stvari godinu dvije, AMD-ovci mogu gutat knedle tako je kako je. Svakako svima nama cijena igra veliku ulogu i tu je AMD glavni. Hebes ti INTELA od 500€ :smt006
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    eto nećeš clockat - intel 21x0 + intel g965/g3x mbo ~ 130€, stabilnost neupitna.

    nema izmotavanja :wink:
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator


    Haj probaj izrendat animaciju od npr. 2000 frameova, pa ces vidit sta znaci 20 sec brzi proc po jednoj slici ;)
     
  19. nFare

    nFare Komšija

    Nema sta cinjenica je da je Intel kralj po pitanju izvrsavanja obimnih operacija ali mene jos uvijek nece impresionirati performanse nekog hardvera od 500€ - razlog - za godinu dana izadje duplo bolji procesor i tvoj ne vrijedi ni 300 KM i to ako ga uspijes prodat (cuj u Bosni prodat polovan procesor za 300KM :D ).
    Inace se ne bavim puno animacijama vecinom kombinacija ArchiCAD i artlantis i sve to na single core Veniceu, E sad zamisli kako bi meni poplavila guzica od udaranja po istoj kad bi sjeo kakav Phenom i pustis ga da renda jpg sa jedno 400dpi i 1900 rezi.
    Cijena QX9650 = 1000 $
    9600 PHENOM = 300 $
    Pa sad valja racunat: cijena /performanse
     
  20. Shenron

    Shenron Komšija

    Je. Al ja sam AMD-ovac :lol: . I ipak zelim quad core radi programa koje koristim :) (obrada videa)
    A kad je Quad Core u pitanju, onda mislim da Intel bas i nemoze cjenom konkurirati AMD-u (1900kn je najjeftiniji intel, dok bi AMD trebao kostati oko 1300-1500kn, a za tu razliku kupim jos dvi gige rama :mrgreen: ).

    EDIT: A i taj Pentijum mi je spor, nisam rekao da zelim spor komp, vec relativno stabilan :D.