AMD SAM (Smart Access Memory) - Podrška za sve (Testovi)

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by iPlay, Dec 31, 2020.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

    [​IMG]

    Prije sedmicu-dvije naletim na članak AMD Smart Access Memory im Test mit Radeon RX 6800 na Computerbase.de. Pratio sam malo temu, raspravu i testove zajednice. Kako je poznato, novi BIOS update za ploče B450/X470 i B550/X570 je donio otključanu opciju "Resizable BAR" ili kako AMD to naziva SAM - Smart Access Memory sa kojom profitira Ryzen 5000 serija uparena sa RX6000 grafičkim karticama.

    Ono što je bilo manje poznato jeste da se SAM može koristiti i na prethodnim generacijama procesora: ZEN / ZEN+ / ZEN2 uparen sa RX 5000 (RDNA), RX Vega i Radeon R9 (Grenada) kao i sa Radeon RX 500/400 (Polaris) karticama. Porast performansi ovisi o kombinaciji CPU/GPU/MBO. Sa većinom kombinacija SAM radi. U nekim igrama ima poboljšanja dok u nekim ipak ne.

    Jedan korisnik je iz teme izdvojio testove i objedinio ih:

    [​IMG]

    Lista se će se ažurirati: https://www.computerbase.de/2020-12/amd-smart-access-memory-test-radeon-rx-6800/


    Razmišljam uraditi update BIOSa da vidim da li će šta donijeti na mojoj konfiguraciji? Na Redidtu sam našao da je neki lik slijepo fashovo BIOS na zadnju verziju v4.60 sa Ryzen 2600 procesorom i da mu radi bez problema. Eh sada...
     
    Last edited: Dec 31, 2020
    mirzet1976 likes this.
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Flashao sam BIOS koji omogucava pravilnu podrsku za ZEN 2 procesore, sve je ok sa aspekta stabilnosti.
    Benefita ima u skoro 90% aplikacija.
    Ipak bi da ispravim svoj prosli post da nema nekog benefita, evo npr u Divison 2, oko 10 FPS.
     
    Last edited: Mar 25, 2021
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja skidam uvijek zadnji BIOS, ali iskreno ne pratim ovo oko SAM-a, niti gledam FPS-ove nesto u igrama.. Bas me zanima da li mi ovo radi :) je li se negdje pali, ili to automatski dodje?
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    U biosu imas Resizable Bar opciju, i samo to enable ili on, ne znam kako je na Gigabyte.
    U GPU-Z mozes da provjeris jeli aktivno.
     
    Last edited: Mar 25, 2021
  5. selvin

    selvin Moderator

    Je li propper podrska nesto sto sam ja propustio ili si tu bezveze ubacio englesku rijec koju si jos i pogresno napisao?
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    My bad, gramticka greska, a sto se tice engleske rijece, lakse mi je u tom trenutku bilo napisati na engleskom i preletilo mi.
    Duboke isprike.
     
    Last edited: Mar 25, 2021