Athlon 6000+ pregrijavanje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Ziks, Jan 2, 2015.

  1. Ziks

    Ziks Aktivista

    Desava mi se neka cudna situacija (barem meni).Imam navedeni procesor i njegov stock cooler av-z7uh40q001. Neocekujem da su sad temp. ispode 55-60C u loadau , ali barem ocekujem da ne premasuje te temp. Medjutim upravo se to desava.
    Sinoc sam ga stavio sa novom pastom i rekoh da sad probam. Prvim par minuta je bilo poprilicno konstantno do nekih 60C , kad samo odjednom kako presao preko 60C naglo poce da raste temp i ode preko 100C (haman cak 120C core temp) i tu izbaci BSoD. Meni ovo nije bas logicno , valjda bi trebao da stock cooler moze da regulise temp procesora.

    Evo jutros sam opet testirao i sad za sad radi kako treba, evo temp:

    [​IMG]

    Jeste da je trenutna temperatura u sobi dosta niska , mozda oko 15-18C (barem se meni cini toliko).

    Kako je ovo sad moguce , sinoc onoliko podivljalo da ide preko 120C , a danas radi normala ??? BTW. nije overclockan bio ni u jednom slucaju.
     
  2. Ziks

    Ziks Aktivista

    evo drugi pokusaj i opet podivljalo ....

    [​IMG]
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Do kojih se obrtaja zavrti ventilator? Zamijenio si pastu, jesi li ocistio cooler?
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa vrti li ventilator jace? Star je to vent, mozda je oslabio.Skini ga opet pa provjeri kako ti se pasta razmazala. Ambijentalna je poprilicno niska, ne bi trebalo biti problema. Moze biti da leaka napon, pregledaj tu stavku softverski mada to ne mora viti mjerodavno.
     
  5. Ziks

    Ziks Aktivista

    Ventilator ide do 3200-3300 rpm . A cooler je cist kao da je nov. Staru pastu sam skinuo i povrsine ocistio alkoholom. Nije mi bas jasno kako prvi test ne prelazi 47C nakon 30 minuta , a sat vremena poslije nakon 4 min ide preko 80C ???
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Moguce da se poslije 30 minuta testira fpu, a on jako zagrije cpu.

    Opali prime95 pa vidi temp.
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kako rekoh, gledaj ima li razlike u naponu kada je 'normalno' i kada ti skoci temp, mada ne mora znaciti da ce moci ocitati. Napon je jedini razlog vise temperature ako je isti stress test. Uzmi neki drgi alat za stressanje pa provjeri.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Trebao bi se on i vise zavrtit kad se temperatura priblizi maksimalnoj dozvoljenoj. Probaj iskljucit regulaciju u biosu, odnosno forsirat ga da radi na maksimalnim obrtajima. Mislim da ti tu speedfan moze pomoc.
     
  9. Ziks

    Ziks Aktivista

    Prime95 pustio i ista stvar se desi , skacu temp. Dok je CPU usage oko 90% sve je super , cim pokuca na 100% poludi ... Pokusao sam sa ugasenim C'n'Q , sa smart Q-fan , sa speedfan i max rpm ventilatora je 3250.
    Do coolera mislim da ne moze biti , ipak se hlade i phenomi sa ovim coolerom (a ova u mene verzija 6000+ ima max power consuption 89W) . U idle temperature su cpu 5C i core 15C . Core napon ne prelazi 1.4V (izmedju 1.392 i 1.408) i ostali naponi su relativno konstantni. +3.3V varira izmedju 3.29 i 3.31 , +5V je na 4.999V , osim +12V u loadu spande na 11.855V.
    Da li je moguce da je do napona? Da li termalna pasta mozda ne valja ?
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ako se isto desavalo prije nego si prominenio pastu, ne bi tre alo da je do nje, osim ako nisi previse stavio. Kada su temperature visoke, pipni kuler vidi da li je vreo ili hladan.
     
  11. Ziks

    Ziks Aktivista

    Skinuo sam ponovo cooler i provjerio. Taman se pasta razmazala preko pocesora. Jedva do ivica procesora doslo... Cooler kad pipnem , nije ni blizu onoliko vruc koliko pokazuje program ...
    Fkt mi je ovo nelogicno ...
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa ako cooler nije vruc na dodir onda to govori da nema dovoljno dobar kontakt izmedju CPU-a i baze hladnjaka.
     
  13. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Da ili je stavio previše paste ili nije kuler dobro nalego ,stegnut na CPU.
     
  14. anel007

    anel007 Komšija

    a mozda senzor pobudalio, ipak je to amd :mrgreen:
     
  15. Ziks

    Ziks Aktivista

    Iskreno , imam takav osjecaj. AIDA i Speedfan daju skroz druge vrijednosti temperatura ... ali oba programa pokazuju da temperatura u loadu raste bez stajanja ...

    EDIT: Pokusat cu sutra sa drugom metodom nanosenja paste. Do sad sam koristio X metodu , sad cu pokusati pee metodu pa vidjeti da nije do toga mozda ...
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sta, popisat ces se na procesor i pastu? :smt003 ili si mislio na pea(grasak) :smt003
     
  17. Ziks

    Ziks Aktivista

    Rofl , mislio sam na pea , ali prsti brze tipkaju nego sto mislim :D
     
  18. wragg

    wragg Aktivista

    Brisbane ili Windsor jezgra? Vec mi se na 5-6 Brisbanea desilo da se pri skidanju hladnjaka iz nekog razloga odvoji i heatspreader od jezgri, pa se onda jednostavno ne moze vise ohladiti kako treba. Probao sam i poliranje HS-a, a nakon toga i odvajanje HS-a od proca, pa ponovno nalijeganje sa novom pastom unutra, ali ne pomaze. Jednostavno, morao sam staviti novi procesor uvijek.
    Na Windsoru je taj problem rjesen tako sto su zalemili jezgru na HS.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa sto novi procesor, jos bolje sto je ihs skinut :smt003 Fino malo paste na jezgro i direkt cooler, temp nize jos 5-6c
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovo je Brisbane ako je TDP 89W.