ATi powercolor X1950 XT, problem ili nešto drugo????

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by John Doe, Jun 17, 2008.

  1. John Doe

    John Doe Novi član

    E ovako. Pošto vidim da na ovom HB forumu ima dosta ljudi koju se razumiju u sve moguće probleme želio bih da mi neko pomogne ako može. Naime, imam gore navedenu grafičku karticu koju sam kupio prije nekih godinu dana.

    http://www.powercolor.com/Global/produc ... roductID=3.

    Pošto ja igram pretežno samo COD 2 igricu, i ona mi je neko kao mjerilo imam slijedeći problem. Kad sam kupio tu grafu imao sam lock 250 FPS. Međutim nakon nekih možda 3-4 mjeseca tih lock 250 više nije bilo moguće. Jedan mi je drug rekao da se to i njemu desilo u COD 2 igri i da je to zbog punkbustera. To mi je u tom trenutku bilo čudno, ali pošto ja nisam neki poznavalac računara prihvatio sam tu mogućnost. Međutim, vremenom, kome sam god rekao za ovaj problem, svi su mi rekli da je nemoguće da nemam lock 250 FPS u igri i da bi ta grafa to trebala vrtiti bez problema. Kao što rekoh, pošto pretežno igram COD 2, imam sam normalno 125 lock FPS (mada zavisno od situacije i mape u igri i to zna pasti) i meni je to bilo sasvim dovoljno. Moja konfiguracija je slijedeća:

    Abit Kn9 NF5* AMD Athlon 4600+* HDD maxtor 80 GB* PU OCZ 700 W.

    E sad bih volio da mi pomognete šta može biti i da li je možda procesor usko grlo ili je nešto drugo. Ili postoji neka opcija u catalyist centru koja bi se trebala uključiti ili isključiti. Molio bih bez spamanja i bespotrebne priče ili mozda komentara tipa "opet neki klinac koji hoce 500 FPS", jer klinac nisam a i mislim da sam zaslužio da za cijenu koju sam platio grafu imam bar u COD 2 250 FPS lock. HVALA UNAPRIJED. POZDRAV
    :wink:
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Vjerovatno si igrao bez AA/AF postavki koje si naknadno ukljucio i prepolovio performanse. Znaci pravac Control Center i vidi image quality opcije.
     
  3. John Doe

    John Doe Novi član

    A mozes li mi molim te pojasniti gdje se nalaze u control centru te AA/AF postavke, jer ih ja ne mogu naci. HVALA.
     
  4. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Jel to zezas, ili nisi ni trazio?
    Pokreni catalyst, pitace te koji mod, izaberi advanced mode, idi na performance, i iskljuci AA i AF, tj. stavi na "depends on application" ili tako nesto
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pokreni "advanced" varijantu i pod 3d ti je sve.
     
  6. John Doe

    John Doe Novi član

    Pretpostavljam da ste mislili pod AA i AF, anti aliasing i anisotropic filtering. To sam sve iskljucio i sve je isto :(
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa probaj malo ocistiti sistem. Ocisti malware, preskeniraj s ccleanerom, defragmentuj disk itd.
     
  8. John Doe

    John Doe Novi član

    Vjeruj mi da sam to sve radio, cak kad mi se prvi put to desilo odmah sam reinstal windowse. Vjeruj ne pomaze. Hvala u svakom slucaju.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mene je prije neki dan profurala nostalgija i instalirao sam COD2 reko malo da vidim kako ide na jakoj masini i DX9 posto sam je kad je bila aktuelna igrao na DX7 i rezultati su razocaravajuci:Na DX7 i radi nekako tako oko 200fps a na DX9 katastrofa,padne mi nekad i ispod 30 a nekad je oko 70 a cesto se dogadja i ta teksture pucaju kao da sam pretjerao sa klokanjem grafe a igrao sam na defaultnim frekvencijama! Ocigledno je da su ti DVD-ovi od tih starih igrica takodje ostarili pa sigurno tu ima i neispravnih fajlova! Mozda i gresim al eto situacija je i kod mene vrlo slicna kao i kod tebe a graficka mi je jos jaca od tvoje! Pozz
     
  10. Looney

    Looney Komšija

    Ma da. Hoće ti stariji file-ovi oboriti framrate za duplo.

    @John Doe
    Kakve su temperature?
    Jesi li slučajno probao grafu na drugom compu?
     
  11. nFare

    nFare Komšija

    COD2 je dosta zahjevan na DX9 Pogotovo sa AA. @john doe provjeri da ti nije prebacilo na dx9 ako je rendering tipe u auto modu.
     
  12. John Doe

    John Doe Novi član

    Ma nije mi na dx9, a i temperatura je ok. Al eto i kod dine73 je slicna situacija kao i kod mene pa me mozda to malo tjesi :wink: . Jbg sta je tu je.
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa nije valjda da igraš cod2 u dx7 modu sa takvom grafičkom radi FPS-a???
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    U CoD2 multiplayeru ako imas manje od lockanih 125fpsova, cijede te. DX9 previse resursa uzme, i ne moze se vidjeti kroz travu :D
     
  15. GW

    GW Moderator

    Rečeno kao pravi gaymer. :lol:
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    jel to vi fakat igrate cod2 multiplayer u dx7 modu? :lol:
     
  17. nFare

    nFare Komšija

    Pa zar ti fakat igras u dx9 :lol:
    Doduse ja sam primoran na integri ali sam i prije igrao u dx7.
     
  18. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa normala, zašto ne bih uživao u predivnoj dx9 grafici... :wink:
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Car :lol: :lol: :lol:
     
  20. nFare

    nFare Komšija

    Heh dok ti uzivas u shaderima popijes metak u celo. :D