Bad sektori na hdd-u

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, May 16, 2010.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nedavno sam kupio laptop i juce sam pokusao uraditi backup c particije i nije mogao acronis zavrsiti jer su se pojavili bad sectori na toj particiji. Uradio sam desni klik na c particiju i odabrao iz tools "To repair errors, locate bad sectors, and recover readable information" i to je zavrsio i poslije toga nije bilo nikakvih problema. Zanima me da li sam ovim popravio bad sektore (ako je to uopste moguce) ili samo izolovao i da li bad sektori podlijezu pod garanciju laptopa ili bi mi samo izolovali sektore kao sto sam i ja uradio kada bih odnijeo na servis? I da li ovo znaci da je disk poceo polako odlaziti ili se moze desiti da nakon ovoga ne bude vise nikakvih problema? Thx!
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Provjeri SMART parametre. Po meni je to za reklamaciju, vjerojatno ce se pojaviti jos bad sectora toko vremena.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma znam da mi je poznanik tako imao bad sektora na hddu i racunar je bio pod garancijom. Ono sto su mu uradili u servisu je samo izolovanje bad sektora i ponovo instalirali sistem. Pa sta mi onda vrijedi nositi na reklamaciju kad sam vec izolovao bad sektore? Ako moze update da prokomentarise posto je laptop kupljen u genelecu. Thx!
     
  4. GW

    GW Moderator

    Hajde ti fino Hd tune pokreni i baci screenshote health i error scan sekcije. Pa da vidimo u kakvom je stanju disk.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo. Kaze da ima 1 nestabilan sektor!?

    [​IMG] [​IMG]
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    To nije bad sector.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    I sta da radim da uklonim nestabilan sektor?

    EDIT: Evo sta kaze speed fan izvjestaj
    "NOTE : your hard disk has 1 pending sectors. Those are sectors that couldn't be properly read and that the hard disk logic is waiting for a write operation to try to remap to a spare sector (if available). According to the Reallocated Sector Count attribute, your hard disk seems to have available spare sectors. A simple disk surface scan won't be enough to force the remap operation. You need a read/write surface scan to remap the sector. The best option should be a tool that knows about what should be read from that sector so that it has some option to apply the best fix to the missing data."

    Kojim bi programom bi mogao odraditi ovaj read/write bas tog sektora?
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Isto ko i bad, nikako ne mozes uklonit :) Taj nestabilan moze bit bad sector a i ne mora. Nestabilan je jer je greska pri citanju, a ako bude greska pri pisanju, onda ce bit realociran.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Moraš pisati nešto na taj sektor. Onda će HDD remapirati taj sektor i dobićeš zdrav sektor (vjerovatno).
    BTW, taj sken što si odradio ne valja. Moraš skinuti tu "quick scan" kvačicu.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Znam al onda dugo traje :D. Hajde evo sad cu ponoviti bez quick. A zna li neko koji bi tool mogao ovo "The best option should be a tool that knows about what should be read from that sector so that it has some option to apply the best fix to the missing data"

    EDIT: Da li bi puni format ovo rijesio?
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo full scan, trajao preko 2 sata. Pitanje je da li ima sansi da se ovo prosiri, jer ovako mi i ne smeta?

    [​IMG]

    EDIT: Sad primjetih da fali 28GB!?
     
  12. Looney

    Looney Komšija

    Fali 28GB?

    Ja bi prije rekao da nisi pustio scan da završi :)
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    Ja sam imao jednog maxtora koji je imao preko 100 bad sectora,prvo sam ga scanirao sa HDD regeneratorom kooji je zalijecio rane pa sam mu onda uradio low level format i i sad radi kao sat.Naravno da se ne uzdam u njega pa samo drzim neke HD filmove na njemu.

    Skenirao sam ga svim i svacim i pokazuje da je u redu i bez bad sectora.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa prestala svijetliti lampica od hdda i spala temperatura :)
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema sta, nosi to na reklamaciju.
     
  16. GW

    GW Moderator

    Samo da potvrdim ako ti jedan post nije dovoljan.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    I sta mislite da ce mi dati drugi laptop ili hdd a nece samo "zalijeciti rane" kao sto dino rece i kao sto su mom drugu uradili na desktop racunaru?
     
  18. GW

    GW Moderator

    To pitaj apdejt-a.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo pustio sam Flobo Hard Disk Repair jedno 4 sata je radio repare bad sectors i nisam mogo do kraja cekati i prekinuo sam prije kraja. Evo sada u HD Tune nema greske, takodje nema ni u smart podacima u speed fanu a predhodno je bilo kako sam i rekao. Jos cu veceras ponoviti error scan. Sada nemam pokrica ni nositi kada ne prijavljuje bad sectore :). Update prokomentarisi malo oko ovakvih slucajeva, da li bi samo uradili isto sto i ja?

    [​IMG]
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Al ga i ti komplikujes, Ovo je na nivou Nailsa i njegove teme za preporuku. Trazis savjet, najmanje dva covjeka ti kazu da nosis na reklamaciju, da bi ti izignorisao sve i nasao nesto cime ces zamaskirati greske, i prevario sam sebe. Po jedno stoti put, BAD SEKTORI SE NE MOGU POPRAVITI. Sad se fino peglaj dok se ponovo ne pokazu greske, jer kako si sam rekao nemas pokrica da ga nosis u servis, a ako imas imalo razuma neces na taj disk staviti nista bez backupa.