Birvaktilni server kao storage

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Stihoklepac, Dec 25, 2014.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Pozdrav, imam jedan bezze problem pa da pitam za prijedloge.

    U pitanju je stari dell 2x xeon 2gb ram server, sa hw raid kontrolerom i 3x500gb sata diska za storage i 2x320gb za sistem.

    1.Opcija instalacije win2k3 mi je odvratna jer nemam recovery diskove i baš bi se morao peglati ovo podić pa stavljat na domenu.
    2.Opcija instalacije freenas-a mi je zanimljiva međutim zadnja verzija predlaže bootanje sa usb sticka što ovaj server ne podržava, prednost je što fino radi bez stavljanja na dc.
    3.Opcija neke linux instalacije i klasični samba share,i ovo bi bila opcija ako ovo pod 2 ne uspije

    Ideja je da ne koristim hw raid kontroler u raidu, nego samo da imam attachirane i inicijalizirane diskove a da zfs pravim softwareski, jer sam ranije imao problem sa rebuildom failed raid polja sa ovim diskovima i ne bih da ovisim o hw ( iako imam na raspolaganju i rezervni isti ovakav server).
    Share bi trebao imati dva dijela, public bez restrikcija i private, gdje bi određena pravila morao postaviti ovisno o useru ( da li kroz domain controler ili kroz pravljenje liste usera sa passovima).