Blackberry

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Qler, Jan 30, 2013.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sta mislite o novim bb10 smartphone-ima? Ne izgleda lose, vuce malo na meego, ima pravi multitasking što je pravo osvježenje. Koliko sam upratio fino je i optimizovan, 2GB rama, dobra integracija sa socijalnim mrežama, kamera ne izgleda loše, telefon onako ljepuškast... Meni se čini da je bolja varijanta od wp-a..
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bolje izgleda od WP8, ali ceka ga (vjerovatno) slican trzisni udio.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ako uzmes da bb radi samo bb, a wp radi htc, samsung i nokia koja je dala sve u taj os, onda je u startu u boljem položaju. Mislim da wp još uvijek ima previše mana, a koje su izgleda pametniji ljudi u bb-u odlučili u startu riješiti. Vidjet ćemo da li je sve kako pričaju kada dođe malo detaljnijih testova.
     
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    svidjaju mi se gesture, OS podsjeca na MeeGo/Jollu

    kad ono Jolla izbacuje telefon?
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bez dvojbe bih vise volio da BB10 uspije na trzistu nego WP8, ali se sa cijenama poput one za Lumia 920 u EU nece proslaviti.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    I meni se sviđa što baca na meego. Meego je odličan os, zadaća za sve. Valjda će i Jolla napraviti neko čudo. Ali bb meni se čini ima svjetliju budućnost od WP-a.
     
  7. kvaju

    kvaju Komšija

    Meni se jako svidja predstavljeno, od dizajna do sustava. Samo me zanimaju one njihove predplate, hoce li se moci bez toga.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja mislim da od toga nema nista. Nece oni prici ni WP8 udjelu. Glavno trziste za BB je Sjeverna Amerika, a tamo gaze iOS i Android. BB je izgubio kredibilitet kad su popustili Arapima, i nikad se vise nece oporaviti. Ovo je zadnji trzaj, za godinu ili dvije ce ih neko kupiti.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja sumnjam da moze biti gori OS od WP. Mene je WP totalno razočarao, ako budu ubb-u ciljali na korisnike wp-a mislim da će ih lako prevesti, jer ja još nisam našao nešto na wp-u da bi rekao, e ovo nema nigdje zbog ovog ostajem na wp.
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dovoljno je da hejtaš na jednoj temi, ne moraš svaku temu trovat.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    A cemu druze bježanje od androida ? Gledam goniš te alternative. Predji na popularniji OS radi podrske develepera.

    Jos jedna stavr kod BB jeste kodiradje saobracaja pa stoga imho i popularnost kod biznismena (negdje su i zabranjeni zbog nemogucnosti pracenja njihovog prometa). Ne znam kakvi su za "omladinu".
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    @zoi ne trujem svaku temu, ovdje poredim bb i wp jer je wp trenutno konkurent bb-u. Ne mogu ga porediti sa sendvicima kod otrova.

    A ne bježim toliko od androida, koliko tražim ima li nešto bolje. Izgleda da nema, ali se nadam :)
     
  13. pac

    pac Komšija

    Slazem se sa dog-om predugo su ljudi cekali da naprave slijedeci veliki korak a najbolji primjer je wp.

    Bas sam se slatko nasmijao.
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kad sam rekao da su popustili Arapima, upravo sam mislio na ovo kodiranje koje Nails spominje. BB je i bio izbor poslovnih korisnika zbog enkripcije, međutim, ko je pratio, sjetitće se da su popustili vladi Saudijske Arabije kad je bila ona prijetnja zabrane prodaje. Nakon toga je koliko se sjecam popusteno i u Indiji itd.

    http://www.theregister.co.uk/2010/08/09 ... di_arabia/

    Nema BB ni logistike, ni proizvod koji moze konkurisati Microsoftu. Usporedba sa Android i iOS platformama se ne treba ni spominjati. Taj proizvođač van SAD-a nikad nije ni bio bitan faktor, a s obzirom na trenutno stanje, nece vise biti ni tamo. Neka mi neko da jedan razlog zbog kojeg kupiti BB Z10, a ne Lumiu 920, 4S, ili Galaxy S3 (Z10 košta isto kao S3)? Napominjem još da ćemo u narednih par mjeseci na tržištu imati iPhone 5 i Galaxy S4, dok je Nexus 4 već tu.

    I za kraj, jedna usporedba kamera koju ste već vjerovatno i vidjeli:

    [​IMG]
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ova slika je za roflmao teme.
     
  16. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Volio bih da kada izađe u rukama posjedujem jedan od novih bb telefona. :)
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

  18. JaLa

    JaLa Komšija

    Samo da spomenem BB 9900 ja mislim. Drug ima taj telefon, relativno je nov jer je izasao krajem 2011. Na njemu nema Skype, ne radi VIber pozivanje nego sami messaging. TO mi fkt nije jasno?! Onako lijep telefon, dobar, brz itd itd a da nemaju eto ovo dvoje sto sam spomenuo.. bas me cudi
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Steta, ovaj bb10 mi se bas svidjao... spade sve na android i ios. Ovo ostalo sve kad se sabere nije ni 10% trzista meni se cini...