Brendovi/proizvodi koji su obiljezili EX - YU

Discussion in 'Generalna diskusija' started by aeRo, Sep 25, 2014.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Vozdra raja.

    Posto znam da ovdje ima starije raje, mislim da bi mi neko mogao pomoci/dati direkcije. O cemu se radi... U okviru brend portofolija koji radim za akademske potrebe ( :smt003 ) trebam da izmedju ostalog pronadjem i razradim tzv. "iconic brand" sa mog podrucja te ga predstavim u zadanim okvirima. Da puno ne duzim, treba mi nesto, recimo iz perioda SFRJ - brend tj. produkt koji je obiljezio jedan kompletan niz godina i bio regionalno popularan. Ono sto ja trebam uraditi je da pronadjem takav brend/proizvod te da ga opisem, i jos vaznije detaljno razradim pozadinu - zasto je postao tako popularan. Malo sam istrazivao i vidim da dosta raje spominje - kinder ladu, kras bombone, sarajevski marlboro, eva tunjevine itd itd. Ali s druge strane i nemam bas neku pozadinu o tome.

    Tako da ako neko moze izdvojiti nesto, i jos konkretnije pojasniti sto je bilo tako ludo koristeno i poznato, bio bi mu mnogo zahvalan. Ono cega sam se prvo sjetio bi bila neka specificna hrana koja se jela recimo tokom i poslije agresije na BiH (tipa neke konzerve ili slicno koje su bile dostupne i prema tome nasiroko koristene) ili slicno, pa bi to mogao staviti u taj neki kontekst i uklopiti sve zajedno. Naravno, ima vjerovatno i puno ljepsih primjera sa vedrijom pozadinom.

    Kako god, hvala, i nadam se da ce neko pomoci.
     
  2. veki81

    veki81 Aktivista

    yugo 45 :smt003
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kud ces dalje od golfa 2 :)

    Unisov pony?
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    TAS golf, tops, cung lunga, brion, a ispred juga ja bih stavio stojadina i ficu. Ne smije se zaboraviti ni tomos kao omiljeno prevozno sredstvo skoro 40 godina.
     
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    Ima li neka prica iza toga ili su jednostavno bili popularni zbog kvalitete ili sto su se sastavljali u ex yu drzavama i sl?
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    zbog kvalitete, zbog cijene, i zato sto se cijenio domaci proizvod i sto su ljudi imali u sebi neku dozu patriotizma pa su stoga i forsirali domaci proizvod.
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    bazooka, Euroblock, cipiripi, kengurko :D
     
  8. rama

    rama Aktivista

    Televizor Gorenje, Iskrin telefon i Končarev usisivač. :D
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nemoj Čajevac zaboraviti (Niš ako se dobro sjećam) :)
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Čajavec je iz Banjaluke, EI iz Niša.

    Može se svako od nas sjetit kamare brendova iz SFRJ, ali čovjeku treba neka priča iza uspjeha tog brenda.
    Mislim da bi se najviše priče moglo naći iza automobilske industrije. Možeš se fokusirat npr. na yugo ili stojadina, ali može se napravit opširan uvod o stanju te industrije u SFRJ.
     
  11. veki81

    veki81 Aktivista

    CZ Kragujevac :smt003
    [​IMG]
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

  13. senad_986

    senad_986 Komšija

    Pogledaj ima li gdje na netu ova emisija:

    Imali su oni i neki serijal o zivotu u Yugi, ali ne mogu da se sjetim imena.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Borosane,zenske radne cipele. Cak je skoro i bila neka emisija na tv-u o njima. Kako su nastale i kako su obiljezile jedan period u yugi. Poslijeratna yuga je zaposljavala veliki broj zena koje su dosta vremena provodile na nogama pa im je trebala udobna otvorena cipela koja bi omogucila maksimalan komfor u toku radnog vremena jer je te iste zene cekalo dosta posla i kod kuce.
    Uglavnom moze se o tome dosta napisati posebno jer je to bio bas izvorno domaci proizvod. I osmisljen i proizveden ovdje.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zalosno je reci, ali osim nekih prehrambenih artikala, nije juga imala prakticno nista originalno. Auto industrija je bazirana na propalim i napustenim fiat projektima, oruzje je bazirano na ruskom, tehnika uglavnom na istocnonjemackoj, ceskoj ili nekr druge zemlje istocnog bloka itd. Cak je i prvi tomos ukraden, kasnije je ideja samo blago prilagodjavana. Cega god da se dotaknes naci ces bazu negdje u inostranstvu.
     
  16. veki81

    veki81 Aktivista

    Krali su i od nas (Tesla).
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    To isto kada sad ljudi prosipaju teorije da je prosli rat nametnut od Amerike da bi nasi "pametni" ljudi isli u Ameriku i davali Americi nasu pamet :D
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ovo za Teslu nigdje veze.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    A dragi ti gdje to procita.. ahaha.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    prica se u narodu. mozes cut na ulici u domu zdravlja i slicno :D