BSOD - Plavi ekran smrti. Vodič za rešavanje problema

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Morpheus, Nov 11, 2011.

  1. Morpheus

    Morpheus Novi član

    Većina nas je siguran sam nailazila na dobro poznatu nekompatibilnost hardvera ili programa, grešaka ili kvarova u računarskim sistemima dobro poznatija kao blue screen of death skraćano kao BSOD iliti na našem jednostavnom jeziku na malo plašljiv način Plavi ekran smrti. Ovakva vrsta greške u računarskom sistemu izražena je u računarskim sistemima iz porodice Windows. Još od ranijih verzija pa mogu slobodno da kažem do najnovijih. Većina problema sa kojima sam se susretao bili su hardverske prirode počevši od video kartica pa sve do memorijskih modula ali ne treba zanemariti i programe koji isto tako mogu da onesposobe sistem zbog pogrešnog zapisa prilikom obrade zadataka od strane kernela odnosno procesora, kao i samih drajvera proizvođača uglavnom video kartica (hajde da malo branimo i microsoft, mala šala).

    Uglavnom bi sama popravka ležala u tome da se počne od poslednje ispravne baze registra odnosno svima poznato kao last good configuration.
    Zatim, popravka sistema iliti repair koju iskrenu nikada nisam video korisnim ali čekam nekoga da me pita zašto. Pa bi onda standardna microsoft podrška začula se preko žice i koja bi savetovala da se uradi roll back opcija drajvera ali samo zadnjeg instaliranog (neću ništa komentarisati jer za ovo zaista nema potreba). I naravno ono što bi bilo logično proveriti da li je kojim slučajem neki novi hardver koji je naknadno ugrađen vezan za ovaj problem.

    Izgled grešaka je u heksadecimalnom obliku sa svojim nasumičnim vrednostima u zavisnosti od problema odnosno uzročnika pa je ponekad i samo raspoznavanje i za nas astrounaute bilo teško da dešifrujemo ali problem se može rešiti na više načina jedan od da kažem najfinijih jeste svakako korišćenjem debugger alatki u dole ponuđenoj listi nalaze se neke poznate koje se uglavnom koriste ali svakako budite slobodni pa i vi sami dopunite listu ili napišite nešto novo ukoliko smatrate da treba.

    Lista korisnih debugger alatki:



    U ovoj temi postavite Vaš log debuggera i pogledaćemo o čemu se konkretno radi kako bi rešili problem.