Canon PowerShot A470

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by hitman, Apr 8, 2008.

  1. hitman

    hitman Aktivista

    Canon A470

    Kupih ovaj digitalni foroaparat, dvije AA baterije tecxus 2700mAh i 2GB Kingstone SD karticu (300KM :) ).
    Testiram ga vec 10-tak dana, baterije izdrze 2-3dana intezivnog koristenja, slike i klipovi izgledaju dobro.
    E sad, posto nisam dovoljno iskusan u ovim vodama, da vam postavim nekoliko pitanja.

    Za normalne slike, koji format bi bio najoptimalniji?
    Pogledajte formate ovdje.

    Meni se ovaj 2,592 x 1,944 (Medium 1) - Fine, cini najoptimalniji (velicina slike - kvalitet).

    Za velike panorame koristim: 3,072 x 2,304 (Large) - SuperFine.
    Sta vi koristite?

    Od izbora rezolucije i moda (superfine, fine, normal) uveliko, naravno, zavisi broj slika (od 500 do 1500, 2GB kartica), sasvim dovoljno za kraca putovanja, al za malo duza moze biti problem. Sta mislite je li dovoljno 1000 slika za recimo ekskurziju, odmor itd (10tak dana autonomije od racuanra :) )? Smisao pitanja je koliko je vazan ovaj mod, naravno kod velikog zuma se primjete razlike, al ne vidim razlog zasto koristi SuperFine i izgubiti duplo vise prostora za slike, a kad se to izradi vjerovatno ce izgledati kao i one slike sa Fine modom, jesam li u pravu? (naravno moze se mjenjati format/mod od slike do slike, al eto da vidim kako iskusni ljudi razmisljaju o tome).
     
  2. 3125

    3125 Komšija

    Previse. Za jedan grad je dosta ~10 slika, osim ako si u Pragu ili Moskvi :p Nisi Amerikanac pa da po citav dan samo slikas.
     
  3. Amash

    Amash Aktivista

    Nemoj se zamarati sa tim stvarima. Gdje god da odes bit ce internet klubova, foto studiija itd. u kojima ces moci prebaciti te fotke na CD/DVD i eto ti ponovo prazne kartice.
    Sto se tice kvantiteta fotografija, to je dosta tesko reci. Nema neke univerzalne cifre niti se moze reci koliko slika ce ti biti dovoljno. Sto ih vise napravis, veca je mogucnost da medju njima bude sto vise extra fotki. Kada krenem da nesto fotografisem pravim sto vise fotografija npr. znam napraviti 200-300 fotografija za 1-1,5h fotografisuci patke u miljackoj a od svih tih cu izabrati 10-20 koje valjaju dok cu ostale izbrisati.
    Pozdrav
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    potpisujem kolegu gore što se tiče pražnjenja kartica i imaj na umu da je superfine jpeg kompresija 1:4, fine 1:8, normal 1:16 i tako dalje (naravno napamet pričam pošto svatko ima drukčije omjere). iskreno rađe bi imao 200 slika sa najmanjom kompresijom nego 1000 sa lako vidljivim artefaktima, no to sam samo ja :roll:

    sa druge strane 4gb sdhc kartice košta danas 30-40km i mislim da ti stvarno nije problem uzeti još jednu i držati u rezervi, isto tako mislim i za 2 dodatne baterije pošto vjerujem da nisi na canon ekranu vidio prikaz stanja baterije sve do crvenog warninga, a onda možeš komotno ugasiti fotić.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dijelim misljenje sa syss-om i Amash-om. Radje manji broj kvalitetnijih slika, a kartice zbilja nisu skupe. Baterije obavezno jos dvije, ali nek su brand, ja sam se opekao sa noname-om koji mi valja sutra reklamirat: od 4 baterije jedna procurila tijekom prvog punjenja. :x Tako da su mi defakto ostale dvije.
     
  6. hitman

    hitman Aktivista

    Naravno, prihvaticu vase misljenje. Ove baterije kupih u Elektorik centru, 16KM. Ako nadjete negdje jeftinije, a da su dobre, javite :)
     
  7. Hello everybody :) Dobila sam ovaj aparat i uz njega uputstva ali samo ono osnovno pise, mene zanima da li ima brojac tj. "timer" , i gde to da namestim kada zelim sama da se slikam, ne mogu da pronadjem uopste nigde tu opciju... Pa ako neko moze da mi pomogne, hvala unapred.. :oops:
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Func. Set>drive mode i onda odaberes. Tako je na a430, trebalo bi biti isto.
     
  9. E jeste tako, zaista sam se namucila trazeci, dobro je da sam odlucila potraziti pomoc :mrgreen: Hvala ti puno :smt006 I sad ponovo imam problem...ne mogu da prebacim slike sa aparata na kompjuter...instalirala sam cd i sve, i kad hocu da prebacim pise "cannot detect kamera, try again" ...ne razumem, sve sam povezala kako treba......