Cijena razvoja aplikacije

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by aeRo, Jan 28, 2015.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Vozdra raja.

    Radim neki projekat u okviru master studija te mi treba informacija. Imamo zadatak da pokrenemo novi biznis i mi smo odlucili da krecemo sa AirBNB fazonom za parking mjesto, jer je u Irskoj ludnica sto se tice parkinga po gradu a opet dosta kucnih parkinga zjapi prazno... Uglavnom, ono sto me interesuje jeste koliko bi otprilike kostao razvoj aplikacije za mobitel (iOS i Android platforma) koja bi imala funkcionalnost kao AirBNB - dakle: prikaz mape i pinpointova, login system i profile, rejting profila i ostavljanje komentara, placanje karticom, sync sa websiteom i naravno neku zastitu.

    Probao sam izracunati preko par kalkulatora ali mi svi izbacuju od 50 - 70k Eura/Dolara a to mi nesto previse djeluje. Moze li se ovo izvuci za manje pare?

    Naravno ne treba nam neki uber dizajn, fokus je na funkcionalnosti.

    Hvala.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sta je investicija od 50k eura za stranicu kao airbnb?
    Kontaj da nije sve ni u programiranju, treba infrastruktura da podrzi load, itd itd.
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Zeleni, ono sto on hoce je nesto slicno tome, cisto sumnjam da ce ih neko sponzorirati, ili se varam?

    Iz mog licnog iskustva -> Dizajn kupuje ljude, znaci iako se radi samo skolski projekat vjeruj da dizajn znaci mnogo.

    Nakon toga dobar i uredjen API te Android/iOS app, mogao bi se ugurati (sa nasim cijenama) do jedno 5k-10k eura.

    Trebao bi dobar Scope of Work da se moze prava procjena napraviti, a ostatak je onda na vama, serveri i tako to, ostala infrastruktura.
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    Trebal vam tester
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kod ovih balkanskih projekata se podrazumjeva - klijent je tester :D
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Naravno jeste li provjerili zakon o iznajmljivanju parking mjesta? Da li je to uopste moguce, vrlo cesto, parking mjesta u gradu nisu privatno vlasnistvo, nego vlasnistvo zadruge zgrade, koja ih dalje iznajmljuje.
     
  7. aeRo

    aeRo Komšija

    Sto se tice zakona sve je ok.. Ovdje ljudi u vecini slucajeva imaju vlastiti parking u sklopu dvorista od stana. Javna mjesta (recimo trotoar ispred kuce) se placaju ali to nam svakako nije meta jer ljudi koji placaju javni prostor za parkiranje imaju i vozilo jel.. S druge strane, u Dublinu ima 1.5 milion domova a 500k vozaca, sto znaci mnogo neiskoristenog parking prostora.. Sto se tice same aplikacije, koncept koji smo zamislili je slican americkom SPOT-u. Dakle imas parking mjesto, ides na odmor na 3 sedmice (ovdje ljudi dosta putuju unutar Irske s autom jer su im familije razbacane) logujes se na aplikaciju, postavis raspolozivi datum i cijenu.. S druge strane neko dolazi u grad, loguje se na app, na mapi mu izbaci sve raspolozive parkinge prema parametrima koje je postavio (cijena, datum). Parkiras se na mjesto, kad se sve uspjesno zavrsi, ostavis review, novac ti se skine s kartice i svi sretni. To je koncept kojem tezimo. Dizajn i ne mora biti AAA.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Aero,

    Da li pravite aplikaciju da plasirate na trziste, znaci ulazete u to kao sopstveni projekat, ili ti cisto trebaju brojevi pa da to sve odradite "virtuelno", odnosno da vi pravite nekakav biznis plan etc.?
     
  9. aeRo

    aeRo Komšija

    Trebaju mi brojevi ali ne figurativni nego realni jer cemo morati uvjeriti tim od 4 investitora u uspjeh naseg projekta tako da izmedju ostalog moramo pokriti i finansijski dio... ali projekat ne namjeravamo realizovati.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    OK, ako bude trebao "predracun" od firme javi, sklepati cemo brojeve za koje bi mi to odradili, ono manje-vise odokativno, koja hiljada gore-dole. (Ako moze biti inostrano naravno)
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma


    Ja vala ne ucestvujem djaba niti u jednom testiranju bilo cega :) Cak sam prestao i beta igre da probavam :)

    Nema djaba.. kad krenemo cjenit svoje mozda ce nas i drugi cjenit :)
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Kao sto kaze izreka:

    If something is free, you are the product :)