"Clicking noise" i HDD problem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Archimedes, Aug 14, 2011.

  1. Archimedes

    Archimedes Novi član

    Laptop je kupljen prije nekoliko dana i od samog početka se čuje čudan zvuk, "klikanje" u gornjem desnom uglu iznad tastature. Ta buka nije stalna, javlja se periodično. Nekad traje samo nekoliko minuta, a nekad i dosta duže.

    Maloprije napravim test sa Western Digital Data LifeGuard Diagnostics tool-om i odmah na početku mi izbaci sljedeću grešku:

    U pitanju je laptop model:

    Acer Aspire 7750G
    Intel Core i5-2410M (2,3 GHz, 3 MB)
    ATI HD6650M 1 GB
    6GB DDR3
    WD HDD 640 GB
    OS: Windows 7 Ultimate

    Na netu sam našao dosta materijala. Neko kaže da je ova buka sasvim normalna, neko kaže da nije... ali me zabrinjava ova greška prilikom testiranja HDD-a. Planirao sam svakako da laptop odnesem gdje sam ga kupio, ali da vidim prvo da li se neko od forumaša susretao sa ovim problemom i ima li neki drugi prijedlog? :)
     
  2. GW

    GW Moderator

    HD tune i pogledaj "health" sekciju. Sivo je dobro, crveno i žuto loše.
     
  3. Archimedes

    Archimedes Novi član

  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    popravi to sa Flobo Hard Disk Repair, imao sam identican problem i sredjeno viewtopic.php?f=18&t=23041
    Jedino sto kod mene nije bilo nikakvog klikanja.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  5. GW

    GW Moderator

    Možeš i u hd tune-u to obaviti. Ta erase opcija će riješiti problem. Samo moraš skloniti podatke sa diska jer će biti prepisani nulama, je li. :D
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sa Flobo Hard Disk Repair nema brisanja podataka.
     
  7. Archimedes

    Archimedes Novi član

    Hvala na savjetima.

    Sinoć uradim reinstalaciju OS-a i nakon reinstalacije HD Tune ne prikazuje taj bad sector, a Western Digital-ov tool uspješno odradi test HDD-a i kaže da je sve uredu. Što se tiče ove buke ("klikanja"), još uvijek je prisutna i fakat iritira. U svakom slučaju, laptop je naravno pod garancijom pa ću ga odnijeti u servis da i oni provjere HDD i vide šta je uzrok ove buke.