CM 690 i ostalo

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Venom, Aug 19, 2008.

  1. Venom

    Venom Aktivista

    Kupih danas ovo kuciste i imam par pitanja.

    Znaci uz kuciste dodju 3 venta, 1 naprijed, 1 nazad (logicno) i 1 sa lijeve strane kucista. Eh ja sam taj sa lijeve strane isto stavio naprijed, pa je ispalo nesto poput http://i201.photobucket.com/albums/aa129/xringx/front140mm001.jpg. Pitanje, jeli bolje ostaviti ovako ili ga vratiti na svoje mjesto. Ne znam jeli ima neke razlike, pa reko da pitam cisto informativno. Inace konf je ova iz siga, cooler na procesoru je onaj intelov stock, ako ima kakve veze da spomenem.


    Dalje da pitam, planiram uzimati konf za jedno 2-3 sedmice, pa da ne otvaram novu temu, imam samo pitanje o coolerima i napajanjima. Konkretno OCZ Vendetta2 (Barico-70KM) vs. CM Hyper212 (UniExpert-75KM) i OCZ StealthXstream 600W (Barico-145KM) vs. CM Real Power M 520W Modular (UniExpert-159KM).

    Mislio sam uzeti Vendettu2 i StealthXstream,minimalno je jeftinija kombinacija, ali vidjoh da imaju u Uniexpertu Coolermaster, pa me malo bacilo u dilemu.
    Hvala unaprijed.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bolje je sprijeda, imas kakav-takav filter, a i sam tok zraka je bolje usmjeren.

    Sto se tice coolera i napajanja: Vendetta 2 i CM 520W.
     
  3. GW

    GW Moderator

    2 venta naprijed da ubacuju zrak, 1 vent + napojna (valjda 12 vent na njoj) da izbacuju zrak. Još ako možeš prilagoditi obrtaje da bude neutralni pritisak u kućištu, dobiješ odlično hlađenje i za quad core i SLi ili nešto. Ili pasivno hlađen dual core, šta ti se više sviđa.

    Od hardvera bih išao na vendettu i ocz.
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Od coolera Vendettu definitivno, a sto se tice napajanja ja bih isao na CM.
    Taj OCZ pravi FSP, ali ne znam ko je OEM od CM M520.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    koji je tisi cooler od ova dva?
     
  6. Venom

    Venom Aktivista

    Sto ste brzi. Znaci nista od ovog Hyper212? Vidim i na recenzijama nije nesto. Onda cu ganjati Vendettu. Sto se tice napajanja ne vjerujem da cu pogrijesiti sa bilo kojom od ove 2... Valjda.

    Jeste 12cm na napojnoj, ali okrenuta je prema dole.

    I ja bi rado malo smanjio obrtaje ovih ventova, nije da su bash glasni, ali kad bi radili svi na 7v bilo bi odlicno. Samo ne znam kako da to uradim, a da ne sijecem neke kablove itd.
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Mozes uzeti Zalman fanmate. Mislim da je 7KM komad (formel), ako neces da petljas sa kablovima.

    Vendetta 2 je zapravo Xigmatek HDT-S1283, samo malo drugacijeg oblika i uparena sa low-RPM ventilatorom (tih je).
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    + na to sve - Slavo ce ti dzaba staviti novu pastu kao i sve to fino ugraditi. Ganjaj OCZ :D
     
  9. perke

    perke Aktivista

    Vendetta 2, odlicno hladjenje a nije ni glasan... jedino provjeri da li ce ti fino stati u kuciste jer je povelik, mada mislim da s tim CM690 nece biti problema... kod mene je npr. bilo problema jer imam Sharkoonovo kuciste (Rebel9) sa onim 250mm ventom sa strane pa je bilo napeto, u par milimetara :)
     
  10. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Kupio Hyper 212, procesor ne prelazi 60C u loadu. (orthos mučenja :) ). Po dizajnu je veoma sličan Vendetta 2. Uglavnom, ja sam iznimno zadovoljan sa njim.
     
  11. Venom

    Venom Aktivista

    Danas sam uradio par modifikacija :D

    [​IMG]
    Prva slika, malo losija kvaliteta, otvoreno kuciste, i skinuta prednja maska.


    [​IMG]
    Druga slika, kako to izgleda iznutra, skoro sam sve kablove sklonio iz vidika, samo moram ove od ventova da fino poslazem.


    [​IMG]
    Zatvaranje "rupa" na lijevoj strani kucista


    [​IMG]
    Evo kako je to izgledalo na kraju, skinuo sam onaj filter sto dodje na dnu kucista i stavio sam ga naprijed.


    [​IMG]
    I zadnja slika, zatvoreno kuciste s prijeda. :smt003
     
  12. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Čudan položaj HDD-a.
    Ako si kanio stavljati novi hladnjak, prvo si se namučio da staviš term. pastu, te hladnjak (stock), a opet ćeš to morati sada raditi kada budeš stavljao novi hladnjak (ako ga namjervaš kupiti). Ne gine ti ni ponovno skidanje matične ploče.
     
  13. Venom

    Venom Aktivista

    Pa ovo mi je stara konfiguracija, svakako cu morati premjestati sve komponente. A HDD ako stavim skroz dole, onda ga nimalo ne hladi onaj vent, takodjer i kad bi bio skroz gore, tako da sam ga stavio ovdje :D
     
  14. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ne mislim gdje si stavio HDD, nego kako je okrenut (bočno). Vjerovatno zbog cable managmenta.
     
  15. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    To može biti samo prednost i ne treba da ti bude čudno :D
     
  16. Venom

    Venom Aktivista

    Pa i ne moze se drugacije staviti disc :smt006 :smt003
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Uzeo danas CM690, imaju i Cooler Master 14 cm ventove, 24 KM jedan, uzeo sam 2, kad je dernek - nek je bas dernek :D
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Cudno mi je sto su u Plusu jeftiniji CM-ovi 14cm ventovi nego u UE. :|
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma nisam ni znao da u Plusu imaju 14cm ventovi :?

    Uzeo i podlogu CoolerMaste, ma ovaj mish ide ko' po zraku, nikakvog otpora nema :)
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bog te mazo, koliko su onda u UE ako su ovamo 24KM?! Nesto tu smrdi.

    Usporedbe radi, ja sam 14cm ventove u Hrvatskoj placao 10-15KM, Sharkoon 15 a Spire 10, iako su oba puta kupljeni zadnji na lageru. :mrgreen: