cpu fan error

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dino78, Feb 26, 2009.

  1. dino78

    dino78 Novi član

    Pozdrav svima,


    Imam jedan "stari" racunar AMD Athlon 3500+, Asus A8V,2GB ddr...

    Prije nekoliko dana mi se pocela pojavljivati poruka "cpu fan error- press f1 to resume" prilikom paljena racunara. U BIOS-u sam iskljucio opciju zaustavljanja na gresku i win se digne bez problema.Otvar'o sam kuciste i vent na hladnjaku procesora se vrti odmah nakon paljenja.Cistio sam i pinove na koje je spojen ali opet ista situacija. Zaboravio sam reci da je u pitanju asusov cooler http://www.asus.com/products.aspx?l1=16 ... odelmenu=2.

    Temperatura procesora je u normali i nema pregrijavanja,sto znaci da se ventilator vrti cijelo vrijeme.

    Ima li iko neki prijedlog ili ideju sta bi moglo biti ili sta da uradim?

    Unaprijed hvala!!!
     
  2. GW

    GW Moderator

    Meni zvuči kao da si riješio problem.
     
  3. dino78

    dino78 Novi član

    Ma vise mi se cini da sam ga prikirio nego rijesio.
     
  4. kio

    kio Komšija

    Raja pitanje?

    U centralnu sam dodao HD 7770 graficku, i prikopcao sam 6-pinsko napajanje na istu. Sada u Biosu dobijem gresku iz naslova " CPU Fan Error". Radio sam prime test, cpu na 55 stepeni tokom stress testa, znaci nije to. Jedina logika da on graficku mjesa sa cpu i onda prijavljuje gresku. Primjetio sam da se ventilator graficke vise vrti dok se racunar ne boot-a. Nakon sto se boot-a graficka se smiri, sto me navodi na razmisljanje da je fakat gpu pomjesao sa cpu... Ima li pomoci :)
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Stavi "CPU Fan Speed Low Limit" vrijednost na neku manju ako možeš.
     
  6. kio

    kio Komšija

    Izgleda je do toga :) Bio je postavljen na 600 rpm, a vrti se negdje na 595 - 625 na idle. Pa sam stavio na 400, i radi kao zmaj :) Valjda ga ovaj 100 mm od graficke dodatno hladi :p

    Hvala drug, rjesenje je bilo ocito :)