cpu fan target

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by korisnik, Mar 3, 2013.

  1. korisnik

    korisnik Novi član

    cpu fan target je u biosu bilo disabled a ja sam sada stavio na 55 stepeni.Dok je bilo disabled stalno je cooler bucno,sada je malo tisi,Imam procesor e5800 3.2 GHz,koliko bi ovo trebao da postavim cpu fan target.Hvala
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mnogi sistemi su prilagodjeni da odrzavaju "optimalnu" temperaturu, obicno oko 50 % od onog sto je preporuceno i 74.1°C za tvoj model.

    Tako "program" drzi temp od npr 35°C i CPU ventilator na 100%, jer tvoj CPU hladnjak nemoze ohladiti procesor sa 70-80% svoga rada ...

    Ti si vjerovatno podesio da CPU ventilator radi na 100% samo kad postigne zadanih 55°C tj pomjerio si prag tolerancije.

    Zbog Intel Speed Step Technology tvoj procesor se prilagodjava radu i zadatcima. To ce uzrokovati da tvoj CPU ventilator cesto i naglo promjeni brzinu rada pri svakom zadatku, bez obzira na optimalnu temperaturu od onih 35 stepeni koja je sad 55...

    Nema tu nekog posebnog problema i ako imas Win7 mozes malo pratiti situaciju sa desktop gadgets tipa CPU Meter i sl...

    Ako zelis, mozes kupiti neki CPU ventilator za procesore preko 3.0 Ghz sa sirim/debljim aluminijumskim tijelom i tada ukljuciti tu opciju ...