CPU temperatura u idle-u

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by SpookyMoO, Mar 19, 2018.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Konacno sastavih konfiguraciju.Ne znam da li je adekvatan podforum ali ovdje pisem.Memoriju sam tek nakon update-a biosa uspio natjerati na 3000MHz uz 15-17-17-17-35 latencije.Vjerovatno se da tu jos raditi ali hajde rekoh bar da namjestim od proizvodjaca testirane vrij3dnosti.Dram voltaza ide na 1.35.Medjutim kao sto ce te vidjeti po slikama cpu na max vrtnji stock hladnjaka je 39 ili 40c.Zar to za ryzen 5 1400 nije puno?Jos je kuciste otvoreno i kablovi koliko toliko sredjeni.
    Interesuje me dakle da li je ovo ok temp ili nesto ne valja?Ponavljam: ploca msi b350 pc mate,ryzen 5 1400 uz wraith stealth cooler i corsair vengeance ddr4 3000MHz.
    Jos nisam windows podigao to planiram veceras pa da odvrtim par testova.

    [​IMG][​IMG]
     
    Last edited: Mar 19, 2018
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mislim da je ok...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
    Neso likes this.
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma vidim negdje na nekom forumu sa noctua hladnjakom u loadu na stock freq 43c.Ovo mi bas punp

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
     
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa treba testirati pod opterecenjem, sta ti znaci idle temp...
     
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Doduse.Cim dignem win odvrtim test koji pa postam onda.

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Naravno. Posto je i proizvodjac postavio dosta visoko max temp, ta idle temp mi djeluje sasvim OK.
    Max Temps
    95°C
     
    SpookyMoO likes this.
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

  8. anel007

    anel007 Komšija

    provjeri sa CoreTemp-om temperaturu jezgre procesora, koliko sam upucen on daje najtacnije podatke za AMD procesore
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Provjeri je li stvarno u idle-u, to sto ti nisi nista pokrenuo ne znaci da je procesor na 0%.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kada udjes u BIOS CPU nije na 0% vec je zapravo pod opterecenjem i voltaza je u LOAD-u zato su vece temp nego u IDLE kada udjes u OS.

    Sto se tice Prime 95 temperature meni je OK sasvim.
     
  11. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Mene samo interesuje kakva je ova druga vrijednost?Cini mi se da je ona realnija za cpu od one prve?Instaliram i core temp pa provjerim.Totalno sam zaboravio na njega.
    BTW odvrtio sam occt,memtest,prime 95 i sve je proslo ok.Medjutim pokrenem aidu64 pa ja na pocetku javio kao hardware failure pa ne kontam sta je?Memtest je radio citavu noc i nije nikakvih gresaka nasao.

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
     
  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Evo ocitanja sa core temp.Ustvari u hwmonitoru ova donja vrijednost gdje pise "package - node 0" je ustvari prava vrijednost temperature, a ona vrijednost za CPU ne znam na sto tacno misle.Mozda je ova povrsina procesora ili sta vec!?
    [​IMG]
     
    Last edited: Mar 20, 2018
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ma to su odlicne temp, naravno ako budes isao na OC trebat ce ti i neko ozbiljnije hladjenje.
     
  14. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma naravno.Icu na neki arctic jer sam vazda sa njima prezadovoljan bio a cijenom nisu bas preskupi kao noctua.