Crkla mi HD4850 Toxic edition ?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Dexx, Dec 7, 2009.

  1. Dexx

    Dexx Aktivista

    Kupim ti ja Fanmate da smanjim brzinu fana radi buke, radi sve super 2 minute isto black screen...

    Zadnji log u GPU-Z:
    GPU Core Clock [MHz] 675.0
    GPU Memory Clock [MHz] 1100.0
    GPU Temperature [°C] 71.0
    Fan Speed [%] 53
    GPU Load [%] 0
    Fan Speed [RPM] 1
    GPU Temp.(DISPIO) [°C] 71.0
    GPU Temp.(MEMIO) [°C] 76.0
    GPU Temp. 73.5

    Vratim kako je bilo
    Komp se upali, 2 leda na grafi blinknu, fan radi ali sada komp nece da uradi POST ako je grafa unutra, ako je izvadim hoce
    Ne kontam starno zasto, temp nije bila bas toliko visoka...
    Ima li ko da popravlja ovakve slucajeve? :D
    Ili jel moguce da je otisao port na maticnoj?
    Nazalost nemam drugu pcie grafu da provjerim, ali maticna radi (ima i integrisanu vga) kao i sve ostalo

    Any help?
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Probas graficku negdje drugo... Malo su cudne okolnosti, reklo bi se iz cista mira.... mada, moguce da je izdahnula zbog prijasnjeg opterecenja :roll:
     
  3. Dexx

    Dexx Aktivista

    Oke, probam je veceras ili sutra
     
  4. dzeri

    dzeri Aktivista

    Imao sam priliku vidjeti par slicnih situacija pri zamjeni hladnjaka i dodatka fanmateokolih rjesenja. Mislim da je to jedini uzrok otkazivanja kartice.
     
  5. Dexx

    Dexx Aktivista

    Znaci i ti velis da je otkazala :D
    Hajde niss, vidjet cu cim mognem za drugim kompom mada sam i ja izgubio nade
    Hebem ti fanmate, hem sam potrosio 10KM hem zijanio 300....
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kako si spojio fanmate?
     
  7. Dexx

    Dexx Aktivista

    Ma nije fanmate nego slican klinac sa regulatorom brzine
    Fan pinovi u jack i vamo molex u napojnu
    Sve je islo kako treba, ali valjda sam previse spustio broj okretaja pa se pregrijala, fan nije nikad prestao raditi
    Mea culpa :D
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sumnjam da je do toga. Nema sanse da se pregrije nakon 2min sve i da je fan bio skroz iskljucen. Jedino ako si odmah po paljenju ukljucio furmark ili nesto slicno. Ali svejedno, male su sanse jer se obicno grafa ugasi i kada se ohladi, radi bez problema.
     
  9. Dexx

    Dexx Aktivista

    I mene je to zacudilo, evo kako vidim po logu, ugasila se nakon tacno 3min a nisam niss palio
    Jos ima i overheat protekciju, a i da se ugasio fan on nije je ostetio jer je imao externo napajanje
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jedino sta je jos moguce je mozda da je protekcija reagovala na to sto fan nije prikljucen... A da je to dovelo do nekog zajeba, cisto sumnjal ali sve je moguce. Nego kada vidis kako se ponasa u drugom racunaru, moci ces da doneses konacan sud. Mozda ti je nesto sa napajanjem...
     
  11. Dexx

    Dexx Aktivista

    Evo upravo odoh da vidim kod jarana hocel ili ne pa javim :D
    Hvala na podrsci u svakom slucaju
     
  12. dzeri

    dzeri Aktivista

    Heheh, mozda u teoriji, ali pogledaj malo iskustva kakva su imali korisnici prilikom zamjene hladnjaka i uopce modifikacija. Na TPU i G3D sam citao o slicnim situacijama kao u Dexa.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Nisam primjetio da je neko pitao za garanciju? :D
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Svaka grafička kartica je napravljena da radi 24/7 pri najvecem opterecenju.
    Ocigleno je to samo još jedan primjer defektne grafičke kartice što se rješava reklamacijom.
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    I ja bih volio da je tako ali nije ;) Mozda jeste ali godinu dana ili koliko vec traje garancija :D

    Kakve veze sada ima zamjena hladnjaka? Ovo nije nikakva 'the' modifikacija, samo je ventilator iskljucen.
     
  16. Dexx

    Dexx Aktivista

    Evo probao sam kod prijatelja, ista prica, samo black screen, nece dalje.
    Blinknu ledovi i vrti se ventilator i to je to.
    Na adapteru za dodatno napajanje sam vidio da je pin od 12V malo pocrnio, ali valjda je to normala, uglavnom da je do napajanja valjda bi se trebao upaliti led na grafi

    Sto se tice garancije, grafa je uzeta kod jednog korisnika ovog foruma bez warranty tako da... jerovatno ce mi trebati nova

    I nije ventilator iskljucen vec samo smanjen br obrtaja, jos gore :D
     
  17. GW

    GW Moderator

    Pocrnio pin > previše struje prešlo preko njega > izgorila grafička.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uopste ne mora biti da bi trebala svijetliti led a grafi, najvjerovatnije je dodatno napajanje sprzilo grafu.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jos samo da navedes o kojoj sreci od napajanja se radi :)
     
  20. Dexx

    Dexx Aktivista

    Mislio sam da ako je problem dodatno napajanje i da je grafa ok trebala bi svijetliti.
    A nije bas toliko crna, ono sivkasto malo, susreo sam se vise puta s takvim slucajem i da hw radi
    Sad mi nije pri ruci, sutra stavim sliku :D