da bi spojio?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by reni90, Jan 16, 2006.

  1. reni90

    reni90 Aktivista

    sta je potrebno da bi ja spojio moj comp i comp moga druga?
    da bi mogli igrati igre jedan protiv drugog?
    i hardwerski sta je potrebno i softwerski
    ?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Hardwerski vam je potrebna mrezna karta u oba kompjutera.
    jos vam je potreban mrezni kabl (crossover).

    I to je to.

    Kompletan vodic za podesavanje mreze, internet sharinga i slicno mozete naci Ovdje
     
  3. Guest

    Guest Guest

    fakticki 2 racunara je veoma lahko spojiti

    Ali kada zelis vise racunara da umrezis onda koristis jednu od topologija

    ima ih 4

    topologija prstena, zvijezde, magistrale i kombinovana.

    Preporcuje se topologija zvijezde jer zbog koristenja switch-a umjesto hub-a kao centralnog uredjaja ne dolazi do sudara podataka, jedina mana je to da je losa komunikacija iza najudaljenih urdjaja i kabliranje koje je dosta skupo
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    šta spajat u prsten? bnc 10mbit sa vampirima na kraju? :D
     
  5. Guest

    Guest Guest

    to je tzv. topolgija magistrale

    samo sto je vise racunara spojeno to dolazi vise do sudara podataka u mrezi.

    I veoma je ogranicena ta vrsta spajanja

    ako koristis debeli kabl moze ici do 500M, a ako koristis tanki kabl samo 185 metara, ap je potrebno detaljno planiranje prije umrezavanja
     
  6. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ako se zelite igrat vjerovatno imate i novije racunare pa imate 100Mbit kartice integrirane na maticnoj. Crossover kabal mora ici na direktnu jer su mu flipovani 1 i 2 i 3 i 6 vodovi. Sto i ima smisla ako malo razmislis sto je na jednom izlaz na drugom je ulaz. Ako vas ima vise onda neki switch tad idu patch kablovi koji nisu flipovani. E ako ti i tvoje drustvo imate kesha kupite i neki ruter koji ce to adresiranje lijepo obavit. Al ako ste dvojica samo ovaj kablic i rokajte.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nemojte komplikovati. Covjek je konkretno pitao kako da spoji dva racunara. Uostalom haf je aktivirao topic koji je star dva mjeseca.
    Ako su ih mislili spojiti, do sad su ih sigurno spojili.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    hebeš mene kad ne pamtim baš nazive mrtvih mreža :wink: