Da li ce raditi??

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Hells, Sep 16, 2009.

  1. Hells

    Hells Aktivista

    Imam Maticnu Asus A7V8X-X (6 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN)

    i 256 MB DDR Ram-a PC3200 400MHz..ali radi na 333MHz zbog procesora(A 2500+)

    Zelim dodati Ram-a...

    Pitanje:
    Mogu li dodati jos 512MB ili moram 256MB?
    I da li je vaZno koji je proizvodjac ili je samo vaZno da moZe raditi na 333(400)?

    Kada budem uzimao da trazim PC 3200 (400MHz)?

    Hvala..poZZ
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Sto se tice razlicitih kapaciteta. Odnosno 512 i 256.. cesti su slucajevi da ne raid kako treba ili ne prihvata jednu memoriju. Kod mene je slucaj da normalno radi 768MB ali su obe 400.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Desava se ponekad, ali niposto cesto kao sto kolega rece. Ako mozes birati - uzmi brand kao sto ti je ta prva plocica, u suprotnom ganjaj najjeftiniji. Svejedno dal' ces uzeti 333 ili 400 Mhz.
     
  4. Hells

    Hells Aktivista

    ok...bas vam hvala obojici...puno poZZ..
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Ok, moja greska. Jedino sto se desavalo.. tako se i meni desilo. Da sam morao zamjenit mjesta. Zanci nije prepoznavao oba modula. Zamjenim mjesta i onda dobijem 768MB. tak oda, kao ne bude odma radilo pokusaj ovo. Meni nelogicno al eto.
     
  6. pac

    pac Komšija

    Imam pitanje vezano za ram i njihove latencije.
    Dali se moze namjestiti automatski ili manuelno da 2×1gb ddr2 800mhz sa lat. 5-5-5-15 radi u dual channel modu sa 2×1gb ddr2 800mhz lat. 5-5-5-18? Sve 4 ploce su od proizvodjaca OCZ dvije ploce rade na 2,1V a za druge dvioje nisam siguran za voltazu mislim da su 2,1 ili 2,2V.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Da li možeš namjestiti manuelno, zavisi od ploče. Pogledaj u BIOSu. Automatski će svakako raditi na brzini sporijih modula.
     
  8. pac

    pac Komšija

    Da mogu i na ploci podesiti latencije samo nisam znao da ce se memorija i sama prilagodi sporijoj mamoriji! A sta se tice OC-a dali bi mozda moglo doci do neki prob sto se tice razlicitih lat.?
     
  9. GW

    GW Moderator

    Ravnaj se po sporijim modulima i biće ok.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Eh da i ja usput pitam nesto :) Imam neku plocu sa DDR400 memorijom. I imam 1GB DDR400 memorije, ali i u biosu i u win pokazuje da je DDR266 :roll: Samo koristim taj jedan keks od 1GB DDR400. U biosu se mogu latencije podesit, i konto sam podesit latencije kao za DDR400, pa da je tako prepozna ali se ne moze izabrati, cini mi se treba biti prvi broj 3, a u biosu mozes izabrati samo 2 i 2.5. Ima li neko ideju? :)
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa ne valja ti memorijski djelitelj, ili jednostavno FSB prenizak da se ostvari veca frekvencija. Moze biti i da pogresno ocitava.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Fazon je sto je zakljucan multiplier na 17, FSB se moze mijenjati od 66-300. Default je na 100. Jer je P4 1.7 GHz. A omjer ne vidim da mogu igdje promijenit :roll:
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Onda ploca ne podrzava DDR400.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa pokusavao sam sve, a pise u specifikacijama da podrzava. Ebg ako ima sata, sto ne bi ddr400 imala :) Nesto mi se ne da bios flash-at. Hajd ionako sestra radi na njemu, a njoj nije toliko bitno :)

    Ovo je ploca:
    http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P4I65G
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    If it ain't broke don't fix it :D Radi bez problema, dakle, ne diraj.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Pa zato nisam ni htio flashat bios jer sve radi regularno, a samo mi je jos to ostalo kao moguce rjesenje. Onako se sjetio da pitam jer sam slucajno primjetio da pokazuje DDR266, a vidim tema je o tome otprilike :) Uglavnom vazno je da fercera :)