Digitalac

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by FeyzA, Mar 20, 2006.

  1. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    E raja, nest sam pri parama odnosno uskoro ce biti nekih para pa sam to mislio uloziti u kakav digitalac sa prosjecnim video clipom.

    Mislio sam na Canon IXUS 40 a u zadnje vrijeme oci mi para i ovaj BenQ DC X600
    Evo malo i specifikacija..

    BenQ DC X600

    [​IMG]
    [​IMG]

    Senzor 6.0 megapixels effective CCD
    Rezolucija slike 2816 x 2112, 2560 x 1920, 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480
    Leća Focus Length: F=6.2~18.6mm
    Otvor blende F2.7 / F5.2
    Raspon fokusiranja Macro: 15 - 50cm Normal: 40 cm to infinity
    Digitalni zoom 4x
    Optical Zoom 3x
    Brzina okidača 1/2000 ~ 4 sec
    Auto /Flash on /Flash off /Auto + Red-eye reduction /Soft Flash 0.5m ~ 2.0m
    ISO Ekvivalent Auto / 100 / 200 / 400 / 800
    Filmski način 640 x 480 / 320 x 240 (30fps) pixels; Continuous recording anti-shake with sound
    Tempirano snimanje 10 sec / 2 sec
    Built-in 23mb / SD card compatible
    Rechargeable Lithium-Ion battery
    LCD Monitor :2.5” Low-reflective type LCD, 232K colors
    130 g (without battery)
    (Š x V x D) : 85.5 x 53.51 x 19 mm


    Canon IXUS 40

    [​IMG]

    Dimenzije 86 x 53 x 20.7 mm
    Masa 130 g
    Efektivan broj piksela 4.0 MP
    Ukupan broj piksela 4.2 MP
    Najveće dimenzije slika 2272 x 1704 piksela
    Procesor DiG!C II
    Osjetljivost Auto / ISO 50 / 100 / 200 / 400
    Brzina ekspozicij 15 - 1/1500 sec.
    Fokus (35mm ekvivalent) 35 - 105 mm
    Optički zoom 3x
    LCD Monitor 2 inča
    Predefinirani načini snimanja Auto / Manual (Long Shutter is available)/ Stitch Assist / Movie / Scene Mode (Digital Macro, Portrait, Night Snapshot, Kids & Pets, Indoor, Underwater)
    Snimanje u nizu 2.4 slike/sec
    Optički zoom 3x

    Oba modela su tu negdje cijenom.. oko 300 € !
    Eto, dajte neko misljenje, preporuku pa cak i neki drugi digitalac..
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    canon a520 + baterije i punjač + 512 kartica :wink:
     
  3. drdamir

    drdamir Aktivista

    Razmotri i Fuji F10, proglasen je za najbolji digitalc u svojoj klasi na svijetu! On je 6,3MP i ide do 1600ASA osjetljivosti. U svakom slucaju, Benq niposto.
     
  4. Ace_

    Ace_ Aktivista

    fakat kloni se Benq-a, Olympus koji god uzmes preko 300KM je dobar, taj Canon je predobar ali ne trebas tolike pare bezveze davati ako mislis ono amaterski samo za sebe koristiti fotoaparat, 300KM je sasvim dovoljno
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Canon, Kodak, Fuji trazis Japan, Japan i samo Japan.
     
  6. Guest

    Guest Guest

    Sto se tice BenQa zaostaje u nekim opcijama u odnosu na olympus, sony,...

    Ako ces uzimati Photo koji ima 6 Mpix onda gledaj i minimalno 6x opticki zoom i priblizno tome digitalni zoom, ako se bavis profesionalno, Sto se tice displaya ja imam 2,5" i mislim da je sasvim dovoljno.

    Eh najvise paznje obrati na velicinu CCD chipa, tu je MINOLTA najgora ona ima CCD chipove 1/4 incha i vise, dok je 1/3 incha optimum, jer ipak CCD chip je srz.


    Preporucujem HP-ov ( ne mogu se tacno sjetit oznake ) ali ima od 4 Mpix, 5.1 , pa do 8 Mpix, opticki od 3 do 10 x a cijena mu je fakat najpristupacnije i ne kupuj u NTCHS-u!!!!!!
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    a olympus i sony skupa zaostaju od canona (o low segmentu pričam).

    6mpix je glupost sama po sebi.

    oke ccd čip je bitan, ali isto tako i optika kroz koju slika dolazi na taj ccd.

    di baš hp od svega mogućeg?
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    I ja gledam odakle mu HP?

    Kodak i Canon malo para dobre slike.
     
  9. Guest

    Guest Guest

    Imam i Canonov Ixus 400 ali mi se mnogo vise svidja sony koji me fakat bolje sluzi pa sam vjerovatno zato izostavio Canon

    osim toga koliko sam cuo lece su sporije kod Canona
    (vjerovatno neznatno sporije) ali to sam procitao


    osim toga kada vidim modele koje si prikazao u prvom postu vjerovatno ne trazis photo za profesionalno koristenje
     
  10. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    Pa , ne bas profesionalno ali ni amaterski :) Mislio sam na neki digitalac sa solidnim video clipom i nadprosjecnom slikom. 4MP je dovoljno. Sto se tice Canon-a A520 , stvarno mrzim baterije :D pa bi neki digitalac sa punjivom bio pozeljan.. Malo je ovaj Canon IXUS 40 preskup?!
     
  11. Guest

    Guest Guest

    Pa onda ti preporucujem da trazis samo sa velikim zaslonom

    vise od 2"

    kod mene je na sony-u 2,5" i fakat je odlicno a ne ono kad je 1.5" pa dodjes kuci prebacis slike na comp pa vidis neke gluposti na fotki zbog kojih bi rado ponovio snimak
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    pa kupi punjive baterije + punjač... evo mene već 2 godine služi trust quick punjač + 4 x 2100mAh baterije - 25€

    imaš 2 u fotiću (ako pričamo o canon a-xxx) i dvije uvijek pune sa strane.

    misliš da je jeftinije zamijeniti i pronaći te ugradbene baterije kada ti počne krepavat? :wink:
     
  13. Guest

    Guest Guest

    inace 2100 mAh je mozemo vec reci neki usvojeni standard dok baterije od 2600mAh stvarno mogu vise izdrzati i jos nesto veoma vazno imam 6 baterija za svoj foto od toga su 4 totalno iste , 2 od tih sam kupio blizu unitic-a i platio ih 22 KM a 2 sam kupi na pisaci i kupio ih 5KM ali su totalno iste ali se razlika uveliko primijeti zato ne kupuj na pijaci kako god izgledali
     
  14. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    Pozdrav . Kupio sam Canon A540 i ukratko : BETON JE ! Sada trebam kupiti jos 1GB Sandisk SD i punjac+4nimh baterije.

    @haf - jel' mozda znas gdje mogu kupiti punjaci baterije ?
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Znas gdje ima :wink: