Dilema oko kupovine Asus Z68 ploce

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pionir, Sep 13, 2011.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Obzirom da je autor posta viewtopic.php?f=4&t=27136

    ...kupio navedenu plocu, nisam zelio postavljati tamo pitanja, a i imam vec jedno ... :)

    Sad cu ja opet biti malo "na svoju ruku" ... ako moze pomoc, hvala...

    1. UEFI bios ima mogucnost (osim PWM) i Voltage CPU fan control kroz 3 pina, da - ne ?

    2. Isti bios ima mogucnost Intel Hyper-Threading Technology on /off ?

    3. Za Virtu o kojem se govorilo, pretpostavljam da se treba imati procesor sa Intel Virtualization Technology (VT-x) ?

    4. Sa kojom grafikom uporediti "integrisani GPU" ?

    Hvala
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    1. DA
    2. HTT zavisi od procesora, a u biosu naravno postoji opcija (enable/disable). mislim da to vecina ploca ima danas, pa tako i ova
    3. mislim da to nije uslov, jer to nema veze sa virtualizacijom
    4. iGPU ne koristim nikako, tako da ti ne bih mogao reci performanse, odnosno s kojom diskretnom grafickom se moze uporediti (ako na to mislis)
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    1. Dobro, a kako si to napravio ?
    a) BIOS = Skinuo sam upute sa net-a, tamo pise da treba biti CPU Q Fan control [active], pa imas opcije :
    -Standard, ( nema informacija o PWM / Voltage CPU Fan control ) ... ali je 4 pin-a...
    -Manual ( rucno stimas broj rpm vs temperature na grafikonu ...) ...
    b) Na ploci postoje 1. CPU_FAN (4 pin) i 2. CPU_FAN_OPT (isto 4 pin), koji su utor koristio, oba i sl.detalji ?

    2) O HTT nasao u uputama.
    3) Nasao, Intel Quick Sync Video technology..informisao sam se.
    4) Nakon sto sam malo surfao, sada bolje razumijem Enis-ov odgovor koji je tebi dao za iGPU i dGPU...

     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    tacno je to sto pise u manual. evo pogledao sam ponovo, nema voltage control, nego ima po nivoima tako kako si naveo (silent, performance....). to je u sustini opet voltage control, jer samo preko voltaze i mozes ubrazvati/usporavati ventilator. ako mislis na to da ti sa liste odaberes tacno voltazu koju ti hoces, te opcije nema....
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jasno je sada, to je u sustini nesto slicno kao MSI Afterburner program za graficku (ventilator na grafickoj) ... gledao sam neke video prezentacije za ovaj bios...pa ima finih opcija :)

    Hvala kolinsb
     
  6. Love AMD

    Love AMD Novi član

  7. Love AMD

    Love AMD Novi član

  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dobre su obje, vidi koja je jeftinija i uzmi nju.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ja "malo" :oops: nisam upratio sta znaci ono "M" u sifri kod Asus-a?

    Mislim, isti naziv samo jedna ima ono M druga V, sta je to?

    npr : P8Z68-M PRO vs P8Z68-V PRO ?

    ima sada dosta Asus-ica sa ovom M oznakom ...
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hvala drug,

    a vidio si da su na listi za poredjenja te oznake stavili na dno :) - lopovi jedni :) -salim se, do mene je :)

    Nego, bas se "dilemim" oko maticne ...pa molim za savjet.

    npr. ova sto je >love AMD< postao ASRock Z68 Extreme4 Gen3, pa dodamo MSI Z68A-GD65-G3 su sa 8 faznim VRM, ali kod MSI ploce ima i (sfc) ...

    http://www.overclock.net/intel-motherbo ... rison.html

    Malo ne razumijem ovu oznaku "SFC" kod VRM-a, a sa druge strane momci ovdje na HWB-u kada predlazu MB ploce obicno kazu "ima 12 fazni VRM" , sto je plus kod napajanja i OC...

    Ako je gledat po VRM - u, tada bi izbor pao izmedju :

    GA-Z68XP-UD3P vs ASUS P8Z68-V

    Ovu Asus mogu naci za 360 KM, garancija kod nas je 1 godina - realno, sve preko je tra-la-la-la, price za malu djecu ...

    Za GA nisam jos pitao...

    Ako ima neko strucan, ovih dana je vrijeme da predloze, jer cu ubrzo to kupiti. Hvala.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Pa uzmi tu asusicu kad je vec isprobana ;)
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moj glas ide za Asrock Z68 Extreme4 Gen3. Da napomenem da Asrock vise ne znaci low-end. Pretekli su MSI, a pretece i Gigabyte kako su krenuli.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hvala vam, iskreno, od vas sam ocekivao preporuke...nadam se da ce se i drugi javiti...KingT sta ti kazes, Dog_Father..?

    Stevie_Ray, moram te napomenuti da je "onaj" VRM 8 fazni na ovoj ASRock ? ako je-samo napisi OK je to...

    Procesor mislim od 2400 ili 2600K - ovisi, kupujem kuhinju pa neznam zbog love :D

    Zvao sam, Asrock je dobavljiv, cijena je 395 KM na jednom mjestu, dok druge jos nisam pitao... realna garancija 1 godina, ali nema na stanju mora se poruciti...vjerovatno cu morati avansirati...

    MSI je 407 KM ...
    GA nisam pitao...

    Da ljude ne gnjavim po nabavama (firmama) sa upitom za 3-4 ploce, trebam biti siguran, zato vas pitam.

    Hvala
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    8+4 ako se ne varam. To je itekako dosta za Sandy Bridge, a naravno i za Ivy Bridge.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nazovi genelec ili posalji im mail, ja sam skoro provjeravao Asus P8Z68-V im je 305km + PDV, nemaju na stanju ali naruce i stigne za 3-4 dana. Istu planiram sebi naruciti iduce sedmce, mislim da je cijena pristojna.
    Edit: provjerio sam bio i za proesor i5 2500K 375km + PDV. Samo neznam da li ima popust na gotovinsko plaćanje obzirom da je po narudzbi.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Cijena za 2500K je pristojna stvarno, ali necu 2500K, ici cu na i5-2400 (dosta, a dobar procesor), sad razmisljam o maticnoj, jos mi od bitnog ostali maticna i procesor za kupit...moze se ovaj 2400 fino prodat danas-sutra pa doplatiti za Ivy npr ili 2600K.

    Volio bi to sada kupiti, zimi manje para trosim nego ljeti :D ha logicno al eto...

    Evo na Asrock oficijelnom sajtu Ex4 je 8 fazna, dok je Ex7 8+4, ali je ova "7" 274 USD x 2 = oko 500-550 KM...puffff puno :smt022

    Ma da ja znam da nece biti baksuzna ja bi to kupio...( ili da nisam ozenjen :D )...scene pa hajd.

    Edit ...

    Ovo sam tek sad vidio, jako dobre informacije :

    http://www.hardwarebase.net/vijesti/602 ... e-30-ploca

    http://www.hardwarebase.net/vijesti/599 ... 0-podrskom
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Razlika izmedju i5 2400 i 2500k je oko 50KM.
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jeste mala razlika ali opet ja nebi 2500K ...

    nego, trebam danas - sutra izabrat plocu, mislim da bi mogla u cetvrtak krenuti za BiH iz Njemacke.

    sta da radim?

    Fatal1ty Z68 Professional Gen3 vs Z68 Extreme7 Gen3 ... ova fatality je jeftinija (a mozda i bolja??)...

    nisu jos "izasle" Asus-ice, pise oktobar ali nemam prilike cekat...
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Uzmi tu Fatal1ty, dosta dobra ploca nema sta. Koliko ce te izaci sa dostavom?