Download muzike (legalno?)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Feb 10, 2012.

  1. neko

    neko Aktivista

    Pozdrav,

    jedno direktno pitanje: Jel' legalno skidati muziku sa Youtube-a koristeci "Youtube downloader"? Ako recimo neko stavi kopiran film na Youtube i svi to mogu gledati bez problema, da li je sad zabranjeno skinuti taj isti video na racunar i zasto bi bilo? Pogotovo me zanima ako neko zna kakvi su zakoni u SAD-u?
    hvala :)

    EDIT:
    Navodno se file svakako skine na komp, u temp folder, a "Youtube downloader" samo omogucava da odaberemo lokaciju gdje da ga spasimo.
    Svkako onda mogu otici u Temp folder i pokrenuti iz njega video.
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Koliko znam, imaš ga pravo zadržati 24 sata na kompu :)
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Logican odgovor je NE. U principu, niko nikada nigdje ne bi kupio pjesmu jer bi je skinuo sa youtube-a. Tesko da ima neki bend a da ne mozes skoro pa sve naci na YT. To sto postoje alati za download je druga stvar. Kao "torent alat".
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako cemo sad striktno sta je legalno a sta nije, pola youtubea nije legalno. Kao da je legalno kad mozes naci kompletne albume i pustiti ih bilo kad, bukvalno po zelji, pod jednim jedinim uvjetom - da imas internet konekciju? :D
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Psssst, Google je to, don't do evil :)

    Ne znam, po meni to nekako ide na dusu Youtube-a, sam poslovni model im se zasniva na krsenju autorskih prava (ogromnim dijelom), te ako ja mogu sad poslusati neku pjesmu (a taj audio koji se streama se spremi u temp folderu), zasto ne bi bilo legalo ako bi ja to prilagodio svojim potrebama, da ustedim, reicmo, limit, i konvertujem to u neki popularniji format?

    To za drzanje 24 sata i je mislim "samo" za mp3 i da je bila prica za malu djecu, tipa "evo ti MP3 ali obecaj da ces ga izbrisati nakon 24 sata", i naravno, svi izbrisu :)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja tvrdim da je po toj logici i ono sto je "kod njih" ilegalno jer mozes pogledati/poslusati u svakom trenutku, sve dok imas internet konekciju. To sto nije lokalno na racunaru (u biti i jest, u temp folderu) ne igra nikakvu ulogu.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Da je tako jednostavno, lahko bi se sankcionisale osobe koje koje se bave piratskim sadržajima bilo da ih koriste ili nude za download. Hocu reci, iz toga poticu ovi "novi" silni zakoni da bi se tome doslo u kraj. Da bi se imala puna kontrola.

    Onos to ja smatram, zasto se neki sadrzaj nalazi na youtube-u a da ti postavis isti, obrise, jeste dogovor izmedju googl-a i osoba koje imaju prava na taj sadrzaj. Sjecma se jednog sporazuma izmedju youtube i npr CNN (nesto slicno), gdje je umjesto tuzbe za sadrzaj koji je bio na youtubeu, napravljen dogovor izmedju te dvije kompanije. Isto se desilo sa nekim UFC snimcima.

    Youtube sluzi za oglasavanje i promocije. Reklamiranje kroz video sadrzaj i slicno. Kao sto sam spomenuo, ako ti postavis neki klip sa nekom audio pozadinom, desi se da ti "mutiraju" video zbog kršenja prava a da istu tu numeru mozes naci kod drugog korisnika te kao sto rekoh, ipak se radi o nekom vidu dogovra. Muzicki spotovi se objavljuju na youtube-u kao prije na TV-u ali skidanje istog klipa je protiv pravila kao sto je prije bilo ako snimiš spot sa tv-a video-rekorderom.
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ja samo znam da ce ova tema biti za 24h pod kljucem, jer znamo gdje ovakve rasprave vode ...
     
  9. neko

    neko Aktivista

    cisto sumnjam da su svi muzicari svijeta sklopili ugovore sa Youtube-om i ne zanima me licno misljenje, vec zakon :D tj. hoce li mi stari u SAD-u nadrljati ako bude skinuo par videa od nakijeh balkanskih umjetnika? :D
    ne vidim bas razlog da se zakljucava tema, nisam nigdje trazio savjet za nelegalno skidanje, vec pitam da li je legalno skinuti video sa youtube-a.:)
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Nemaju svi muzicari ugovore vec njihove kuće. A jedna kuća zastuba hiljade muzicara. A to sto tebi treba jeste da ti stari pita u americi a ne u ovdje. I
    najlakse bi bilo da posaljes suport pismo youtubeo i znas na cemu si.
     
  11. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Kad je Ekremov prvi video bio hit, skinut je radi "copyright claima" pa je ponovo uploadan :)

    Mutne su to vode, Youtube radi na granici legalnog, a sam proces skidanja i konvertovanja je isti kao i proces gledanja za Yt, u oba nacina se isti file skida sa servera. A i postoji more ovih stranica koje pruzaju te usluge "skidanja" sa Youtubea, nisam primijetio da postoje neki poznatiji slucajevi tuzbi ili zatvaranja i sl.