Dva Routera na jednoj mrezi

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by davles, Mar 30, 2010.

  1. davles

    davles Novi član

    Molio bih za pomoc ako netko zna,da li na jednoj mrezi mogu biti dva routera.Ip mi je staticka i ide preko prvog rutera,taj mi sluzi i za izlaz na net,e sad imam jos jedan router i njega bih koristio kao wireless u kancelarijama da mogu nakacit laptope,jer ovaj glavni mi nemoze dobacit signal iz server sobe,a ovaj rugi mi stoji onako kao rezerva.Ako moze kakve postavke da stavim i kako da ga nakacim na mrezu?Hvala unaprijed...
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Trebalo bi da radi bez problema. Samo na tom drugom podesi ispravnu IP adresu i ogranici DHCP range na neki drugi da je van range prvog routera. Na prvom neces nista morat podesavati.
     
  3. davles

    davles Novi član

    Mislis da stavim ovu staticku IP od provider-a. ?Sta je sa DNS,subnetom?Je li mora biti sve isto kao na prvom routeru,osim DHCP range(na ovom prvom idem do 192.168.0.149)...
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    e pa to nece moci ako imas samo jednu staticku adresu. jedino sto mozes uraditi, jeste da taj drugi router spojis na prvi router i tako dalje dijelis net....
     
  5. davles

    davles Novi član

    Mozes li molim te malo detaljnije objsniti kako spojiti i sa kojim postavkama i sto ne bi moglo sa jednom statickom ip?
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa prvi router konfigurises sa statickom adresom na WAN interfejsu. Znaci kod njega se ide na net. DHCP server na routeru ce biti upaljen, tako da na tom drugom wireless routeru podesis dinamicku adresu na wan interfejsu, ALI podesis neki drugi network na LAN interfejsu, npr 192.168.10.0 / 255.255.255.0.

    Jedini problem je u tome sto kompjuteri prikljuceni na prvi router neche moci komunicirati sa kompjuterima prikljucenim preko Wirelessa, bez dodatne konfiguracije (routes).
     
  7. davles

    davles Novi član

    Ok.Thx budem probao i to ... :smt006