DVD-RW crk'o ili ?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by adnan_sa, Sep 28, 2009.

  1. adnan_sa

    adnan_sa Novi član

    DVD-RW ne moze da se otvori.S ugradnjom je sve uredu.Softverski ga racunar prepoznaje, ali kad se stisne dugme za otvaranje-nece. Lampica svijetli i par sekundi(nakon pritiska na dugme) ubrza svjetlcati, bas onako kao da radi. Pokusavao sam otvoriti i softverski s opcijom "Eject" ali opet isto.

    Radi se o modelu LG s ata prikljuckom.

    Probavao sam i na drugom racunaru, ali identicno se ponasa.Prije par dana je radio normalno.

    Pa dal' je pregorio ili nesto slicno. Cudno mi je jer lapmica svijetli i sve djeluje kao da radi ali otvaranje nece.Da uzimam novi ili je ziv jos?
     

    Attached Files:

  2. selvin

    selvin Moderator

    Pokusaj ga otvorit "na silu" :) Znaci nesto tanko stavis u tu rupicu iznad signalne lapmpice, npr. spajalicom otvori.
     
  3. adnan_sa

    adnan_sa Novi član

    Evo uradio sam to.Uspio sam otvoriti na ovaj nacin ali kad ubacim cd s ovom metodom ne cita uopste, ne reagira kao da nisam nista ni ubacio.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Pa otvara li se sad na normalan nacin? Izgleda da ces kupiti novi :)
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    De probaj rastavit. Prije kupovine. Mozda je remen spao ili puko. Jel radi motor slucajno ?
     
  6. adnan_sa

    adnan_sa Novi član

    Ne otvara se na normalan nacin. Samo moze ovako gurajuci iglu u rupu. Kad pritisnem dugme ne reaguje nista.

    Motor ne radi koliko vidim.Pokusat cu rastaviti.

    Hvala za prijedloge :)
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako je motor mrtav onda je samo do njega. A njega se ne ispati mjenjat. A moguce da, ako je remen spao da ne cujes mehanizam pa mislis da ne reaguje. Kako god, rstavi pa vidi modza nije velik prob.
     
  8. adnan_sa

    adnan_sa Novi član

    Rastavio sam i cini mi se sve uredu unutra koliko vidim. Ali opet isto.
    No, kupio sam ja novi DVD-RW ali opet problem. Ovaj novi se otvara ali racunar ne zeli uci u sistem dok je on ukljucen. Kada iskljucim ovaj kabal koji spaja uredjaj i maticnu plocu udje u sistem.I ovaj je takodjer s ATA prikljuckom.

    Jeli mozda trebam nesto podesiti u BIOS-u ili tako nesto ? Pojavi mi se error kada treba da ucita sistem.
    Na drugom racunaru sam probao isti ovaj DVD citac i udje u sistem bez problema. A ako ukljucim opet ovaj stari koji se ne otvara, udje u sistem normalno.

    Dosta me problema snaslo oko ovih DVD uređaja ali nadam se da cu rijesiti :roll:
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa kako su postavljeni.. odnosno kako ih kacis ? NA zaseban kabl ili zajedno sa hdD-om? Kako si postavio jumper, master, slave i slicno ?
     
  10. adnan_sa

    adnan_sa Novi član

    Postavljen su na kabl zajedno s HDD-om.Na isti nacin sam prikljucio i na drugom racunaru na kojem radi, ucitava ga sistem, przi, cita itd. Mislim da je potrebno opcije u BIOS-u namjestiti, ali sto sam znao i mislio da jeste pokusao sam, ali ne pomaze .
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Postavi dvd-rw na slave ako vec nisi. Imas na njemu nacrtano kako se to radi.
     
  12. adnan_sa

    adnan_sa Novi član

    E hvala ti. OK je sad :wink: :wink: :wink: :wink: