dvd-rw rom ne moze da ocita

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by specko27, Jul 20, 2009.

  1. specko27

    specko27 Novi član

    Pozzz svima

    Kupio sam novi LG dvd-rw i prikljucim ga,zatim ukljucim komp i ne ocita windows samo izbaci REBOOT AND SELECT PROPER BOOT DEVICE OR INSTERT BOOT MEDIA IN SELECTED BOOT DEVICE AND PRESS A KEY????

    ako znate sta u cemu je problem pomazite ;)
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kad ga skopcas, u BIOSu podesi da ti boota sa diska (first boot device ili tako nesto).
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Vjerovatno ti je namjestno da se komp boota sa tog DVD-RWa u BIOSu.

    Promijeni redoslijed boot uredjaja, i stavi hard disk na prvo mjeto. Kad palis komp stisci DELETE tipku na tast, pa nadji u opcijama to.
     
  4. specko27

    specko27 Novi član

    aha al kad udjem u bios odem advanced boot device i tamo nema uopste da ga stavim kao first samo ima hdd i floppy
     
  5. vnm_

    vnm_ Komšija

    ATA ili SATA?
     
  6. specko27

    specko27 Novi član

  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jumper je u odgovarajucem polozaju?
     
  8. vnm_

    vnm_ Komšija

    jesi li postavio jumper kako treba?

    ako ti je na istom kanalu (kablu) kao hard disk, onda je moguce da jumper zeza.
     
  9. specko27

    specko27 Novi član

    jest na istom je kao hard disk a onda mozel pojasnjenje za taj jumper
     
  10. vnm_

    vnm_ Komšija

    jumper je ovo sto vidis na slici. stavi ga na slave, a na hard disku stavi na master.

    [​IMG]
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    [​IMG]

    [​IMG]

    stavi HDD na master a optiku na slave i probaj
     
  12. Tyger

    Tyger Aktivista

    Jumper od HDD ti treba biti MASTER a od DVD-a SLAVE ili CABLE SELECT stvorio ti se konflikt.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dobro ljudi, jel nekom palo na pamet da pita kako je spojeno?
     
  14. vnm_

    vnm_ Komšija

    pa na jedan ata kanal optika i hdd, a posto ne zna sta je jumper to ga ne treba ni pitati.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  16. selvin

    selvin Moderator

    Specko, imas li jos nesto od optike ili drugi hdd? Ako nemas ostavi HDD gdje je i bio, a taj DVD-RW stavi na drugi IDE i ostavi ga na master.
     
  17. vnm_

    vnm_ Komšija

    to je to, drugacije u 90% slucajeva ne moze sa standardnim ata kablom zbog duzine.

    ja sam ubijedjen da ce biti problema ako stavi na cable select, jer koliko ja znam onda uvijek kao master uzima uredjaj prikljucen na kraju kabla, a kao slave uredjaj na sredini kabla.