E 2160 1.8 @ 3.0 temperature

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by eduard, Oct 16, 2007.

  1. eduard

    eduard Novi član

    Pozdrav. Nedavno sam upario E 2160 sa gigabajticom P35 DS3, i dignuo procesor na 3.0 sa defalt voltazom. Imam pitanje u vezi temperature, kad opteretim obje jezgra intel-lovim TAT-om, dobivam 75-76 C u TAT-u, a u right cpu clock marku oko 60 C. Program koji sam dobio na CD-u og gigabajta ETC mi pa pokazuje nekih 62C, zahvaljujem na pomoci ako mi tko uspije odgonetnut koja je temperatura, nejrealnija i po kojoj da se mjerim. Znam da bi right cpu mark "throttle-ao" da se cpu pocne pregrijavati, ali mi nije jasno zasto TAT pokazuje toliko visoku temperaturu, i kad u njemu ukljucim opciju throttle on pak smanjuje takt da bi ohladio procesor.
     

    Attached Files:

  2. artemis

    artemis Komšija

    Probaj skinuti Core Temp 0.94 pa onda usporedi.TAT u slucaju E2160 krivo postavi Tjunction za 100C a ne 85C.
     
  3. eduard

    eduard Novi član

    Gdje da nadjem tjunction opciju, trazio sam po bios-u al nisam nasao.
     
  4. artemis

    artemis Komšija

    Tjunction se na razlicitim mjestima razlicito uzima, negdje se tako oznacava temperatura diode, a negdje kao temperatura na kojoj dodje to throtlanja.Tako je u Tatu tjunction na 100C(temp na kojoj se javlja throtlanje,ukoliko se opasno priblizi znaci da se ne moze clockat vise,pozeljno je malo "ohladit",smanjit clock).
    Npr. Speedfan ocitava temperaturu diode(stari nacin) pod "CPU",a temp diode je uvijek niza jer dioda je donekle udaljena od jezgri (nalazi se ispod HS-a),a i manje je precizna.
    U sustini nemoguce je ocitat tacnu temperaturu.Treba vidjeti throttla li procesor,ako throttla takt mu je previsok.Temp kod C2D procesora govore koliko jos ima do Tjunctiona,ili temperature na kojoj dolazi do throttlanja.
    Uglavnom proc je siguran ukoliko tat pokazuje ispod 100C aSPEEDFAN manje od 85C.
    Najbolje je da ocitas temp sa core Temp 0.94(najtacnije ce ocitat temp za 2160),ne sa core Temp 0.95 koji bi najvjerovatnije pokazao nekih 15C vise.
     
  5. eduard

    eduard Novi član

    Puno ti hvala na opseznom odgovoru, sad mi je jasnije, ma ja sam bio skeptican u vezi TAT temperature, koja pokazuje oko 15C vise nego program od gigabyte-ove ploce, zato sto je nemoguce da je idle 43-44C (TAT), iako je procesor na 3.0g, zato sto je upaljen eist koji smanjuje clock u idle-u na 2.0 (multiplier s 9 rusi na 6), a pasta je artic silver ceramique, koja dodatno snizava temp za nekih 2-3c, i s tim da je vent namjesten da minimalno vrti 40% brzinom negdje oko 1100rpm.