Filter za vodu [Bunar]

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Mujka, Aug 27, 2014.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    Koristite li filtere ?

    Sad nakon ovih jacih kisa bunar se bas zaprljao, pa smo ga fino iscrpali ocistili. Nakon sto se napunio stavili smo "krec" - voda je nakon toga dosta omeksala i ljepsi je okus.
    Eh sad i nakon svega toga voda je ipak malo drukcija nego prije poplava al i dalje se ne moze ova gradska ni poredit. Evo bas sam sad nasuo casu gradske i casu bunara znaci USMRDILA se gradska na hlor ili flor sta vec stavljaju nemam pojma. Uglavnom kontao sam sutra odnijet vodu na analizu(mada mi to nema logike jer voda moze sad bit ispravna a za sedam dana ne ispravna).
    Eh sad sta mislite o filterima tj koristili neko ? Gledo sam dosta DIY rjesenja i fakat su efixani protiv svega sema bakterija.
    Posto vec imam bunar nekak mi logicnije da taj bunar "ocistim" nego da kupujem vodu.


    :smt006
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Imali smo temu ovdje na HWB-u o vodi i mlijeku gdje se govorilo o nekim karakteristikama i specificnosti vode.

    Mislim da ti KingT i Tale mogu najvise pomoci.

    Gledao sam emisiju na NG o Las Vegas-u i kako je moguce napraviti toliki grad u pustinji ... elem, nista nebi bilo moguce bez jezera i nacina na koji filtriraju i dezinfikuju vodu. Najveci uspjeh je dezinfekcija prilikom koje ubiju sve bakterije (nema emisije na netu, ali treba se vise potruditi ...)

    Koliko se sjecam, vodu dezinfikuju Ozonom ili O-3, ali proces je prilicno skup, jer trosi struju prilikom stvaranja Ozona...neki opet kazu da je proces stetan ako se ne radi kako treba, pa kreni u istrazivanje od toga :|
    https://www.youtube.com/watch?v=IRZWcr-L1tQ
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jedino ako ti je bunar van naseljenog područja.
    Ako ti je bunar u bilo kom naseljenom području gdje u okolini ima bilo kakva kanalizacija, farma životinja ili cesta. Bolje ti je piti onu smrdljivu gradsku, jer ona vjeruj zadovoljava MDK jer se testira sedmično kvalitet.

    Usput samo da ti kažem da su E.Coli, Strepkoke ili Koliforme. 100x opasnije od željeza, fosfora ili hlora u vodi. Tako da je bolje da smrdi na hlor nego da se u njoj kupa E.Coli.
    A iznenadit cete se koliko je kod nas bakteriološki zagađena voda.
    Ja se zgrozim kada testiramo vodu iz pojedinih kaptaža, znali smo nalaziti 100x veće vrijednosti pojedinih komponenti, Narod kod nas misli da može napraviti septičku, koristiti hemiju. recimo domestos i imati 100 metara bunar od iste te kanalizacije. O herbicidima i pesticidima ne treba ni govoriti.
    Onda se pitamo kako ljudi često umiru od raka. A da ne pričam o bakterijama. Znam slučajeve gdje likovi pored farme imaju bunar koji se koristi za piće životinja, i onda kroz mlijeko životinja bakterija ponovo nalazi svoj put do čovjeka.
    Voda čini 70% organizma čovjeka, i ako ne vodite računa o vodi koju pijete crno vam se piše.
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    Sta mi onda predlazes ? Ja se jednostavno nemogu navici da pijem ovu iz cesme :|(barem ne sa ovim okusom) Ovu vodu iz bunara pijem evo vec 10tak godina. Al sad nakon ovih poplava stvarno se promjenila. Te bakterije ? mozel se to rijesit krecom tj jel krec tako efikasan sto stari ljudi pricaju. Znas li gdje u tz mogu testirat vodu na te bakterije sto su opasne ? Cuo sam negdje da ima i hemijska analiza vode - jel to potrebno ?

    Takodje sam razmisljao da nabavim ovo http://www.brita.net/hr/jugs.html?&L=36 i da tim filtriram cesmovacu :D nebil se smanjio okus hlora.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kreč je efikasan za dobijanje kamenca u žuči i bubregu.
    Sladunjavost vode dolazi iz njene tvrdoće, tačno je da je voda sa krečnjakom "slatka" ali nije zdrava toliko.
    Teško je održavati vodu u bunaru čistu od bakterija i hemije, sem ako nisi u zdravom okruženju.