1. sffovac

    sffovac Novi član

    imam cudan problem
    naime disk mi je podjeljen u dvije particije,
    e imao sam instaliran xpsp1 prof i sada sam nabavio sp2 odnosno media centar ako se ne varam i 'nalijepio' sam ga na ovu staru verziju, ali sada kada hocu da formatiram disk koji god cd da ubacim pocne u dosu sa onim stvarima koje radi i kada mi izbaci one tri stavke setup ili da cackam po njemu ili da izadjem, bilo koju od ove prve dvije da odaberem kaze mi da mi nema hard diska i da provjerim da nemam virusa i da uradim scan disk,
    ovo zadnje sam i uradio ali opet nista, pitanje je sada mogu li kako formatirati particiju, probao sam i sa boot disketom ali nece da formatira iz dosa zato sto ga xp nema, sta da radim, inace sitem radi normalno i mogu dici windows bez problema, ali ne mogu fomatirati
     
  2. Sleeper

    Sleeper Komšija

    nekontam kako nemozes formatirat iz dos-a.....sta ti uopste znaci
    "probao sam i sa boot disketom ali nece da formatira iz dosa zato sto ga xp nema"?
     
  3. vnm_

    vnm_ Komšija

    kako ne kontas...ukuca u dos-u "format c:"

    objasnio je uzasno...evo sta je problem:
    dobio je nekakav winxp sa sp2, e sad stvar je u tome sto cd ocigledno nije butabilan, on hoce da sravni komplet particiju c: i da nabaci ovaj winxp.
    uglavnom to mi je jaran i zvao me je danas vec pet puta (sto mu ne zamjerim :lol:) ali eto ja nemam pojma kako to da sredim...
    mogu ja formatirati disk ali sta onda? kako da se pokrene setup ako cd nije butabilan? pocinjem mnogo da psujem a kasno je pa da se dalje ne nerviram pomagajte ljudi...

    zasto on to hoce da formatira sedmicu dana star xp? uhvatila ga prpa povodom news-a u vezi toga :roll:
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Setup se pokreće komandom setup, naravno u folderu gdje su Windowsi. To bi bila teorija, nikad nijesam oprobao pravo.
     
  5. vnm_

    vnm_ Komšija

    to je tacno, i vjeruj mi instalirao sam iz dos-a operativne sisteme od win95 do windows ME, ali kad sam presao na winxp odvikao sam se toga jer mi kaze nesto u smislu "ovo ne radi pod dos-om itd."
     
  6. ednet

    ednet Aktivista

    Jeli ti particija u FAT32 formatu???
     
  7. ednet

    ednet Aktivista

    Xp ako cd cije bootbilan neces uspjesti instalirati iz dosa nego probaj ovako prvo instaliras 98 ili 2000 moze i ME na drugu particiju i kad ga instaliras onda iz njega instaliraj na c particiju xp ali ne kao update nego kako novu kopiju i kad ga instaliras izbrisi 98 ili koji vec.Tako ce ti sigurno moci ali je zato i procedura velika
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ako ti je FAT32 tabela na particiji, pomocu WinME boot diska mozes sve obrisati bez problema. a ako ti je NTFS, skini sa Microsoftovog sajta WinXP/MCE boot disks utility.
     
  9. iskusni

    iskusni Komšija

  10. sffovac

    sffovac Novi član

    ma ljudi treba mi boot disketa za satu,
    gdje bi se to moglo nac
    vnm ne serendaj za sve si ti kriv :)
     
  11. sffovac

    sffovac Novi član

    ma nisam ni ja skonto dok mi nisu rekli :)
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Koja ti je ploca?
     
  13. sffovac

    sffovac Novi član

    ga-k8nxp-sli
     
  14. sffovac

    sffovac Novi član

    sta ja mogu kad sam amater
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Morash iskluciti sve raidove (IDE i SATA) tek onda ce proraditi sata (cak ni disketa ti nece trebati jer ima nativnu podrsku).
     
  16. vnm_

    vnm_ Komšija

    gdje, kako i zasto je to uopste upaljeno?
     
  17. iskusni

    iskusni Komšija

    ako hoćeš disketu za sata pogledaj malo cd koji ti je došao sa matičnom.
    a što se tiče toga "gdje, kako i zašto je upaljeno"
    uključeno je u bios-u,kako lijepo :) i to je upaljeno da bi matična mogla komunicirati sa diskovima
     
  18. djambo

    djambo Aktivista

    postavi scsi ili sata controler ovisi kako ti pise na "base" i iskljuci gigaraid funkciju na ploci bi ti trebala raditi genericka podrska za sata ako ne ubaci cd od ploce i bootaj,u dosu nadji sata driver i kopiraj ga na flopy,prilikom pokretanja instalacije windowsa na samom pocetku stisni f6 i trazice te flopy sa driverima i prati upute
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Prije dva tri dana Hamzi-Beg i Ja smo instalirali Windoze bez ikakvih dodatnih sata drivera i ostale gamadi (samo ti u biosu isljuci raid kretenluke).
     
  20. sffovac

    sffovac Novi član

    e hvala vam svima, evo danas sam ga ponovo re instalirao formatirao cak i vise desetina puta dok sam skonto kako sta da podesim, izgubio sam usput i citavu particiju vrijednih stvari, ali sam svemu dokucio, nazalost nisam mogao pratiti forum

    e sada imamam drugi problem:)
    imam nec dvd rw nd 3520a. ali mi je 'diseabliran'
    prepoznaje ga u device menageru i u biosu, ali ga nikako ne mogu ukljuciti, probao sam sa xp-ovim cdeom ali nista, posto ne dodje nikakav softver, kad sam tek instalirao xp radio je, ali sam poslije instaliranja drugih stvari slucajno zamjetio da ne radi (instalirao sam preko drugog roma tako da nisam ni skonto)
    ako ko zna kako da ovo rijesim nek se javi