Gasenje racunara????

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by shock, Nov 27, 2006.

  1. shock

    shock Aktivista

    Eh ovako:

    Uzeo sam od prijatelja jedan racunar da pogledam (nesto se gasi). Volio bih da cujem vase misljenje. Ovakva je situacija: Nakon ukljucivanja doceka me poruka standardna, o nekim hardverskim promjenama itd. te daje mogucnost da se digne Windows u safe modu, normally itd. Izaberem ja Start Windows normally i nakon nekoliko sekundi "cak" i racunar se restarta. Tako uvijek.

    Krenem ja da reinstaliram Windows. Negdje u procesu instalacije (nije na istom mjestu) desi se da racunar najednom crkne, i pocne neko pistanje. Ne vrti ventilator ni na napojnoj ni na procesoru, ne rade lampice. Samo se cuje neko pistanje sve dok ne iskljucim iz uticnice. Mislim da je do napojne, jer se iskljuci sve, cak i njen ventilator prestane raditi.

    Obzirom da nisam uspio tako instalirati sistem, ubacim ja Ubuntu LiveCD, sve radi nekoliko sati bez problema????

    Imate li kakav savjet?


    Konfiguracija ukratko:

    Maticna neka Epox
    AMD AthlonXP 2200+
    256 MB RAM
    Radeon 9200SE sa 128 MB
    40 GB hard disk
    itd.
     
  2. vnm_

    vnm_ Komšija

    servisirao sam jedan slican problem...u pitanju bio IBM disk deathstar serije koji je djelimicno zicnuo i time zezao...

    sjecam se da mi je isto tako nudio safe mode, normal nije htio da boootuje, pri instalaciji windowsa zezao, i da je knoppix radio bez problema...
     
  3. shock

    shock Aktivista

    Pokusacu redom mjenjati pa da vidimo sta je, napojna, ram, disk, graficka...
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    pogledaj da ti nije neki kondenzator na ploci napuhan,
    mada ako ti tamnije svijetli kontrolna dioda na ploci 100% napojna
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    -Load BIOS Defaults ako vec nisi pa probaj.
    -Chekiraj memoriju sa memtestom.
    -Probaj drugo napajanje
    -Probaj prema pistanju dijagnosticirati u cemu je problem. U manualu imas tumac pistanja
    -Epoxica bi trebala imati onaj led display na ploci pa napisi koji kod prikazuje kad je greska. Imas i tumac tih kodova u manualu.
     
  6. war rat

    war rat Novi član

    shock, kakav je hladnjak na procesoru?
    Mozda je do njega (los kontakt pa se pretjerano grije i automatski gasi). Sto se tice maticne odi na epox site http://www-old.epox.nl/english/support/Default.htm i skini uputstvo i error kodove za maticnu (kad si tu mozes skinuti i drivere).
     
  7. shock

    shock Aktivista

    Hladnjak je prilično prljav, ali koliko može biti do toga da se procesor grije toliko da se gasi, pogotovo što nije pod nekim opterećenjem?

    Erorr kodove sam već malo gledao za ovu verziju BIOS-a (Award), pa izgleda po tome da je do memorije.
     
  8. shock

    shock Aktivista

    Danas instalirah sistem iz prve bez ikakvih problema :? . Sve radi normalno cijeli dan. Istestiraću ga malo ovih dana i ako bude sve ok, vraćam nazad. Hvala puno na savjetima.