Gdje kupiti ispravljac?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kolinsb, Oct 4, 2012.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav raja. Gdje se moze nabaviti ispravljac (adapter, kako god) naizmjenicnog - AC napona/struje sljedecih karakteristika:
    INPUT: 220V@80mA
    OUTPUT: 20V@400mA
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja sam AC-AC adaptere jedino po buvljacima nalazio.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav opet. Uspio sam rijesiti ovaj problem, jaran mi je prepravio neki svoj adpter, tako da je sad OK. Ali imam jedan drugi zahtjev. Naime, posto radim u sudu, a kako daktilografi ponekad idu sa sudijama na teren i pisu na terenu zapisnike (obicno nekakvo uređenje međa), onda se javila potreba za nekim printerom koji bi se koristio na terenu. Zanima me, koliko su skupi oni mali prenosivi printeri (naravno A4)? Da li se to moze nabaviti kod nas? Takodjer, palo mi je na pamet, i zato pisem u ovoj temi, da bi se mozda mogao nabaviti neki adapter sa 12V na 220V (onaj sto se ukljuci u upaljac u autu), i da koristim klasicni laserski printer. Opet, laserski printeri su poprilicni potrosaci radi grijaca. Da li bi ovo bilo izvodivo??
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    imam ja taj 12v dc to 220v ac od 200w i to radi ko sat.spajao sam jedne prilke na njeg hdtv 40 inch,modem od neta,motorola stb moja tv i jos laptop sa 65w punjacem i gledao trku F1 jedne prilike kad nije bilo struje u kuci. tako da sam siguran da ce ti bez problema pokrenuti printer i laptop a i ima tih adaptera i jacih od 200w
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Hvala na informaciji dino. Gdje bi se mogao nabaviti jedan takav adapter i koliko bi kostao? provjerio sam na printeru, i imam ovakve podatke:
    Struja: 3,3A
    Napon: 220-240V
    Frekvencija: 59/60Hz
    Znaci, adapter bi trebao imati maximalnu izlaznu snagu od 3,3A*220V~720W.
     
  6. h2o

    h2o Aktivista

    Morate obratiti paznju da ogranicenje snage koje uticnica u automobilu moze isporuciti je obicno oko 100W, a u nekim modelima i 80W. Tako da je ta snaga prevelika. Jedino rjesenje je inkjet printer.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa kako je dino onda gledao hdtv od 40"? Ako je plasma, onda ona vuce oko 250W....
     
  8. h2o

    h2o Aktivista

    Pa po njegovoj prici on nije imao struje, pa je sigurno u kucu unio akumulator i prikljucio direktno na njega...
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa ti onda mislis da je dovoljno svega 100W snage da se upaljac "užari" u roku nekoliko sekundi?
     
  10. h2o

    h2o Aktivista

    Zasto ne bi bilo?
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    u mene nije plasma nego lcd tv pa ne trosi toliko a jesam unio aku u kucu i gledao tv. a i takodje ne mogu da vjerujem da jedan printer cucla 720w

    a tacno je i da su uticnice u autima ogranicene na nekih 10A a to je 120w, a moj adapter 12 to 220 ne ide u upaljac nego ima kablove sa stipaljkama i direkt na akumulator se spaja.

    ne bi bilo lose ampermetrom izmjeriti koliko stvarno struje vuce taj printer pa da se ima slika stvarnog stanja
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma nemam ja to gdje izmjeriti dino, ali ne vidim razloga sto bi proizvodjac naveo 3,3A. meni je jasno da je to maximalno struje sto moze povuci, ali neka nije 3,3A, neka je 1A, neka je i 0,5A, to je opet 220W ili 110W, pa opet bi to bilo mnogo za upaljac. mada, tesko da sa 220W moze tako brzo zapeci prah na papir.... a pogotovo sa 110W (toliko jebena sijalica trosi :D).