Gigabyte EP43-DS3 bios beep loop

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Ajdin87, Dec 9, 2016.

  1. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Vozdra ljudi,

    Veceras mi se desi BSOD, SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (win32kbase.sys), i nakon toga par cudnih restarta bez posta, pa onda BIOS Auto-Recovery, isto tako par puta i onda se racunar samo ugasi.

    Poslije toga kad upalim samo dobijam 10 beepova (zapravo na pola drsetog beepa se racunar ugasi, pa nakon par sekundi opet upali i sve isto). Beepovi su cini mi se mrvicu duzi od notmalnog beepa.

    Radio sam clear cmos, vadio i bateriju na 15 minuta i nista. Sa ili bez memorije ista stvar, probao cak i sve iskljuciti, opet isto, bez graficke kartice takodjer isto.

    Na Gigabyte stranici stoji da 9 ili 10 beepova znaci problem s memorijom ili cmos-om.

    Jedino jos nisam probao drugu napojnu, to mogu tek sutra...

    Konfiguracija je:

    EP43-DS3
    Q6600
    2x2 gb 800MHz Kingston
    HD7750 1gb
    1tb WD disk
    Napojna je Chieftec cini mi se od 450W

    Sent from my 6039Y using Tapatalk
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vidi jesu li crni vrmovi oko cpua, probaj i izvaditi cpu pa ocistiti kontakte. Ako je na dodir vreo north bridge onda je crko.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja imao sličan problem sa GigaByte GA-H61-S2PV. Isto tako beepovi isto kao da nema RAM-a i samo se restartuje. Ploča bila pod garancijom, ja je zamijenim, dobijem novu i opet isti problem.
    Nema šta nisam probavo, mijenjao napojne, grafičke, RAMove, djaba. Nakon jedno 50 pokušaja ploča je upalila iz čista mira i radi dok god se ništa ne dira. Čim se nešto promjeni u BIOSu il doda RAM il nešto opet neće da upali.

    Jednostavno su Gigabyte ploče smeće.
     
  4. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Sve sam probao, druga napojna, povadio sve komponente, cak i kad sam procesor ostane, sve isto, 9-10 beepova i ugasi se, nakon par sekundi se upali i opet isto, loop.

    Pretpostavljam da je maticnoj dosao kraj.

    PS. Nista nije pretoplo na dodir nit se grije.

    Jedino sumnjivog izgleda je ovo:
    [​IMG]

    Sent from my 6039Y using Tapatalk
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koje


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Uradio sam edit.

    Sad sam probao ovo. Izvadio bateriju s maticne, upalim kad opet isto 10 beepova loop.

    Sent from my 6039Y using Tapatalk
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    nista to
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Probaj naći pin clear_cmos i uraditi ručno brisanje bios postavki.
    Pogledaj u manelu da li ima neki jumper za ručno prebacivanje na backup bios chip.
    Također vidi da li na nekom gigabyte forumu imaš blind ili dead bios restore procedure.
     
  9. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Hvala na savjetu, probat cu, mada idem danas po drugu plocu.

    Cudno mi je ovo sve s obzirom da ploca ima dual bios, zar ne bi trebao automatski prebaciti?

    Sent from my 6039Y using Tapatalk
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Znam dosta raje kojoj su gigabyte 43 po ploče vrisnule na BIOS update-u. Mislim da je dual BIOS na tim pločama patka i samo ukrasno zalemljen čip

    Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk
     
  11. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Probao sam par ovih finti s dizanjem biosa ali nista. Nemam kad da se bakcem s tim vise...

    Stavio drugu plocu, Asus P5QLD Pro, sve upakovao bez probe, upalio iz prve, reinstall Win10 i sve ko bombona.

    Sent from my 6039Y using Tapatalk
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne kupujte Gigabyte ploče, odavno su fuš roba. Grafičke su ok doduše.
     
  13. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Mene sluša gygabite ploča skroz fino, opet vjerovatno varira od modela do modela..
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma kakve veze ima ba, meni su su asusi crkavali samo tako :D