Gigabyte MA770T-UD3

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by elvedin89, Nov 21, 2010.

  1. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    interesujeme dali ce ova ploca raditi sa 4 pinskim atx konektorom posto je 8 pinski atx konektor na njoj vidjo sam neku plocu 8 pinski konektor i moze onaj 4 pinski konektor da se usteka i radi ploca pa me sad interesuje dali ce raditi ikako sa 4 pinksim konektorom
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Radice naravno i sa 4pina.
     
  3. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    sta cu izgubiti bez jos 4 pina i sta tacno radi taj atx konektor
     
  4. GW

    GW Moderator

    Ta dodatna 4 pina daju struju koja tebi nije potrebna.
     
  5. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    sad sam cito na nekom sajtu da ima konverter sa 4 pinskog na 8 pinski bili se isplatilo uzeti i gdje bi mogo uzeti
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

     
  7. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    i dali cu moci ista otkljucati na ovome AMD Athlon II X2 240 procesoru sa ovom plocom
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nema se na tom athlonu sta otkljucati, ni s tom plocom, ni sa bilo kojom drugom. To je cisti dual core, sve sto je bilo viska je odrezano.
     
  9. Majesco

    Majesco Aktivista

    Koja je "normalna" temperatura za 770 chipset, googlao sam ali nista nisam mogao naci, ima na sebi ovaj hladnjak sa slike i u stanju mirovanja dostigne 55 stepena, sa otvorenim kucistem i 65 sa zatvorenim, nista nije OC-ano.
    Jeli ova temp kriticna, mjerio sam pomocu vanjske diode i na dodir prsta, prst se ne moze drzati na hladnjaku bas je vruc.
    [​IMG]
     
  10. nFare

    nFare Komšija

    Normala, tako je na svakom amd chipsetu.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne moze ni na mom Intelovom. To je manje-vise sa svakom plocom tako.

    Samo se stare VIA ploce nisu grijale. :D
     
  12. k0ST

    k0ST Aktivista

    Majesco, situaciju vjerovatno mozes znacajno popraviti ako zamijenis pastu, a ako ni to ne pomogne onda dodas neki ventilator iznad tog hladnjacica. Kod mene temperatura chipseta (790FX) ne prelazi 45, a haman sve mi je OC-ano :smt005 :)
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo gledam na hardware monitoru (stoji vec neko vrijeme upaljen) stoji min 25C. Ne znam da li je prozor otvaran ali mi je trenutno nesto pokrenuto i stoji na 48C. Bas cu provjeriti kolika je u stanju mirovanja ali se nesto sjecam da se vrtila oko 35C. ga 770 ta ud3 ploča i ima isti hladnjak.

    Inace, ako ti je sa otvorenim hladnije, nabaci nekoliko ventilatora. Provedi fino cirkulaciju jer bi sa zatvorenim trebalo biti bolje ak ose solidno pozicioniraju ventilatori.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Kada je cpu na balanced, temperatura ploce iznosi oko 33C. Kada sam stavio na high performance, ploca je oko 40-45C ali da imama nesto bolje hladjenje na procesoru, temperatura bi bila znatno niza jer su mi jezgre u stanju mirovanja oko 47C.

    Pod opterecenjem od nekih 75-80% procesora, temperatura ploce je stala na 60C i padala je povremeno na 59C. S tim da u kućištu imama samo jedan in-ventilator od 12cm (pored grafičke) a inace imama jos dva, temoperature budu jos nize.

    Izmedju ostalog pogledaj i ovo: http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=634
     
  15. Majesco

    Majesco Aktivista

    http://www.pchardware.co.uk/vantecnexus.php
    Ima ovaj vantec nexus 5,25 panel i preko njega ocitavam temp koje sam naveo, diodu sam zagurao u hladnjak, dok preko everesta i aide ocitava od 35 do 49C, mislim da ovi programi ne ocitavaju ispravno, vise vjerujem ovome panelu i svome prstu. :mrgreen:

    @k0ST dali se gubi garancija ako promijenim pastu?
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa ako nema nikakvih naljepnica, koje ces ostetiti skidanjem hladnjaka, onda se ne gubi garancija :D
     
  17. k0ST

    k0ST Aktivista

    Majesco,
    Vjerovatno da - doduse, garanciju ti mogu osporiti u servisu samo ukoliko nesto ostetis prilikom zamjene. Ako budes pazljiv nebi trebalo biti problema. Koliko se ja sjecam Gigabyte ne stavlja naljepnice preko sarafa/nosaca hladnjaka, tako da se u sustini i nece ni primjetiti da si mijenjao pastu.
     
  18. Majesco

    Majesco Aktivista

    Promijenio pastu i temp pala za 12C.
    Pasta se bila skorila, nozem je morao skidat, a koliko su je stavili da je moglo komotno bit za jos bar 5 hladnjaka.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Je li taj hladnjak spojen sa dva pina kao na starim grafičkim kartama ili sarafi ? Ako su pinovi onda se ne bi trebalo nista primjetiti (u slucaju reklamacije).
     
  20. Majesco

    Majesco Aktivista

    Dva plasticna pina, samo se probode kroz one rupe, ko kod intelovih CPU hladnjaka.