Grafička na izdisaju ili nešto drugo?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by MadbaLL, Jun 2, 2021.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    dakle, prvo je počelo sa porukom da je drajver "pukao", pa zatim bsod.

    promijenim (ažuriram drajver), te je situacija sada da svaki pokušaj igranja (starijih naslova) završavao smrzavanjem i nestankom slike na monitoru na 1-2 sec, da bi zatim kao sve normalno radilo.

    evo .dmp fajl u notepad verziji, pa ako bi neko mogao iz ovog da mi kaže nešto više:

    https://www73.zippyshare.com/v/QDMt78V8/file.html

    hvala.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    temperature? To je prvi indikator koji se treba gledati, moguce da je prasina u ventu ili otkazao vent ili pastu treba mijenjati
     
    MadbaLL likes this.
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nisam primjetio problem sa temperaturama, barem ne tokom zahtjevnijeg surfanja ili čim izađem iz igre.

    ali treba reći da je jedno krilce na ventilatoru još otprije slomljeno, a drugo nasuprot njega namjerno uklonjeno jer je vent bio bučan zbog disbalansa krilaca. ali to je već 7-8 mjeseci tako i nije bilo problema.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    pokreni msi afterburner pa podesi u riva tumeru da ti izbacuje temperaturu grafe OSD, dok igras igru pa vidi dokle idu temperature.
     
    MadbaLL likes this.
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    daje li neke informacije onaj log iz .dmp fajla koji sam postavio?

    jer ne dešava se samo tokom igranja, zna se desiti i tokom surfanja (tipa par tabova otvorenih) ili glavnom meniju igre (tipa u fifi kad hoću timove da izaberem). znači nije isključivo da se dešava tokom samog igranja. zato rekoh da uploadujem i log file :)


    EDIT: evo upravo sam probao provjeriti temperature kad uđem u igru (fifa 14). došao do dijela gdje se biraju dresovi ekipa, prvo se zacrni ekran, potom se u taskbaru pojavi poruka "nvidia driver has stopped working", pa opet crni ekran i "no signal" i potom je uslijedio restart kompjutera sam od sebe. gpu temperatura je bila u rasponu 52-59 stepeni (nvidia gtx 650).
     
    Last edited: Jun 2, 2021
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj jos iz safe moda uninstall drivera sa DDU programcicem pa instaliraj nove, ako ne mogne opet crkla.
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    to sam već bio uradio kada sam stavljao najnoviji driver, inače mi je to uvijek bila standardna procedura ažuriranja gpu drajvera.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja bih tu jos pokusao zamijeniti pastu. Ocito je da se negdje javlja hladan lem, a mijenjanjem paste mozda bolje pritisnes gpu pa nalegne bolje :D Probaj i malo dodati napona u MSI ABu.
     
    MadbaLL likes this.
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    ostani ti na mjerenju potrosnje skodilaka :D
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    to znači da si skoro pa siguran da je hardverski problem sa grafičkom karticom, a ne nešto drugo?

    da li onaj log file baca sumnju na još nešto osim grafičke?
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam te log fajlove nikad nesto znao tumaciti niti sam pokusavao :) A ako imas mogucnost probaj grafu u drugom PCu, kod jarana ili negdje. Ja, moglo bi biti i do napajanja. U svakom slucaju bilo bi je dobro probati u drugom PCu pa ces znati 100% je li do nje, ovako na prvu da je 90% grafa rikavela.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    sta cu mjeriti kad trosi ko upaljac :D
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    na kraju otkrih sam šta je u pitanju. radi se o jednom modu/patchu za fifu. čim je isti uklonjem, gore opisano se više niti jednom nije desilo.

    @dmr hvala ti na pomoći u svakom slučaju.
     
    dmr likes this.